Felietony

Jak Polska wypada na tle Europy pod kątem powszechnego dostępu do internetu?

Marcin Kamiński
Jak Polska wypada na tle Europy pod kątem powszechnego dostępu do internetu?
8

Europejski Urząd Statystyczny Eurostat opublikował najświeższe dane dotyczące wykorzystania internetu w naszej części świata. Pokazuje ono znaczny wzrost dostępności do stałego podłączenia do sieci – o ile jeszcze w roku 2006 zaledwie 30% europejskich gospodarstw domowych dysponowało stałym łączem,...

Europejski Urząd Statystyczny Eurostat opublikował najświeższe dane dotyczące wykorzystania internetu w naszej części świata. Pokazuje ono znaczny wzrost dostępności do stałego podłączenia do sieci – o ile jeszcze w roku 2006 zaledwie 30% europejskich gospodarstw domowych dysponowało stałym łączem, tak w roku 2012 odsetek ten wynosi aż 72%. Jak wypada Polska na tle całej Europy? Nieco gorzej niż średnia – w naszym kraju 67% gospodarstw domowych ma na stałe podłączony internet.

Czy stały dostęp do internetu w domu to powszechne w Europie dobro? Wygląda na to, że tak – aż 72% gospodarstw domowych korzysta z dostępu do sieci. W roku 2004 zaledwie 10% domów miało taki przywilej, jak widać powszechność internetu znacznie wzrasta. Co ciekawe, Polska nie wypada najgorzej na tle średniej europejskiej – obecnie 67% gospodarstw ma stałe łącze, podczas gdy w roku 2004 było to ledwo 8%.

Jaki procent mieszkańców miast w Europie korzysta z internetu? Do regularnego spoglądania do sieci przyznaje się 70% ankietowanych – tyle osób przynajmniej raz w tygodniu zagląda do internetu w poszukiwaniu interesujących ich informacji. Na tle średniej wypadamy gorzej niż w przypadku dostępu do stałego łącza – regularnie korzystających z sieci internautów jest u nas 59%. Wygląda więc na to, że znaczna część Polaków mimo, iż posiada w domu dostęp do sieci, nie korzysta z niego jeszcze zbyt często.

Nie mniej interesującą statystyką jest odsetek osób, które zupełnie nie korzystają z internetu. O ile w roku 2005 w Europie z sieci nie korzystało 43% mieszkańców, tak obecnie w roku 2012 bez sieci może obejść się już jedynie 23% ludzi. W Polsce procent też jest większy i wynosi aktualnie 32% - jest to i tak lepiej niż w roku 2005, kiedy ponad połowa rodaków nie korzystała z internetu. Dane jasno pokazują, że sieć staje się dla nas coraz bardziej powszechnym i istotnym medium.

Po badaniach Eurostat widać, że Polska nadal odstaje w kwestii powszechnego dostępu do internetu, z drugiej jednak strony nie zajmuje ostatnich miejsc zestawienia. Największy odsetek osób korzystających z sieci, wynoszący przeszło 90%, mają takie kraje jak Holandia, Luksemburg, Dania i Szwecja. Widać również, że z roku na rok poprawia się jakość i przepustowość łączy w Europie – obecnie większość mieszkańców naszego kontynentu nie ma problemów z zakupieniem szybkiego i stałego łącza. Mimo to, nadal najczęściej wykorzystujemy sieć do prostych czynności – pisania i czytania maili, a także poszukiwania informacji.

Źródło: TheNextWeb
Źródło grafiki: Autourduweb

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetEuropa