8

Jak najlepiej poinformować użytkowników o zmianach na stronie? Krok po kroku

Zmiany w serwisie czy w danych usługach internetowych to coś, co zwykle spotyka się z negatywnym odbiorem użytkowników, a już ich niedoinformowanie o tym lub w ogóle brak informacji o zmianach, to narażenie się na falę nieprzychylnych komentarzy. Dziś trafiłem na serwis, który udostępnia kod do wklejenia na stronę pozwalający jego użytkownikom krok po kroku […]

fsc_Intro_js_A_better_way_for_new_feature_introduction_and_step_by_step_users_guide
Zmiany w serwisie czy w danych usługach internetowych to coś, co zwykle spotyka się z negatywnym odbiorem użytkowników, a już ich niedoinformowanie o tym lub w ogóle brak informacji o zmianach, to narażenie się na falę nieprzychylnych komentarzy. Dziś trafiłem na serwis, który udostępnia kod do wklejenia na stronę pozwalający jego użytkownikom krok po kroku zapoznać się z nowymi funkcjami czy też całym nowym serwisem.

Kod udostępniony jest jako open source, również do użytku komercyjnego. Do skorzystania z niego wystarczy rozpakować zawartość pobranej aplikacji na serwerze, załączyć do kodu strony dwa pliki intro.js oraz introjs.css. Następnie dodajemy do wybranych fragmentów strony kody odpowiedzialne za treść opisu zmian – data-intro oraz kolejności ich wyświetlania – data-step.

Przykładowy kod:

fsc_usablica_intro_js_GitHub

No i na koniec wywołanie samej funkcji JavaScript: introJs().start();

Całość zajmuje 6KB (4KB JS i 2KB CSS) więc nie powinno to zbytnio obciążać serwisu. Jak to wygląda w akcji możecie przetestować na specjalnie stworzonej ku temu podstronie: http://usablica.github.com/intro.js/.