33

Oto najlepsze utwory i najpopularniejsi artyści na Spotify w 2016 roku

Spotify tradycyjnie podsumowuje rok. Którzy artyści byli najpopularniejsi? Czego świat słuchał najczęściej? A jak trendy wyglądały w Polsce? Wszystko znajdziecie poniżej.

Jak podają przedstawiciele Spotify, rok 2016 był okresem muzycznych odkryć. I trudno się dziwić, bo to właśnie w minionych miesiącach zadebiutowały Discover Weekly, a także Release Radar – dwa fenomenalne, wsparte zaawansowanymi algorytmami rozwiązania, która w każdy poniedziałek i piątek serwują użytkownikom spersonalizowane playlisty, pozwalając tym samym na dotarcie do zupełnie nowych, trafiających w ich gusta i preferencje utworów. Samo Discover Weekly w tym roku zostało odtworzone już ponad 9 mld razy. To duży sukces serwisu.

Co jednak z najpopularniejszymi wykonawcami i utworami. Tutaj jednak obyło się bez niespodzianek. Po raz drugi z rzędu najczęściej odtwarzanym artystą roku jest Drake z ponad 4,7 miliardami odtworzeń. To więcej niż podwojenie jego zeszłorocznego wyniku – 1,8 miliardów odtworzeń. Tym samym, Drake jest najczęściej odtwarzanym artystą wszechczasów w Spotify z wynikiem ponad 8,7 miliardów odtworzeń. Wśród wokalistek pozytywnie wyróżniła się Rihanna, a na szczególne uznanie zasłużył utwór Work, który w 2016 roku odsłuchano w sumie 2,5 mld razy. Stefan Blom, Chief Content & Chief Strategy Officer w Spotify tak komentuje mijający rok:

W tym roku Drake jest nie do powstrzymania – to prawdziwa światowa supergwiazda. Razem ze swoimi tytułami najpopularniejszego albumu i najczęściej odtwarzanej piosenki tego roku, jak i włączając jego udaną trasę koncertową Summer Sixteen, Drake kontynuuje swój zwycięski marsz, jednocześnie angażując swoich fanów tak, jak tylko Drake to potrafi. Nie ma żadnej niespodzianki w tym, że obecnie trzęsie całym przemysłem muzycznym.

Warto też zwrócić uwagę na popularne playlisty. Z ponad 2 milardów list Spotify, najczęściej słuchaną była Today’s Top Hits – zestaw ma ponad 12 milionów obserwujących użytkowników. Co ciekawe, wysokie trzecie miejsce zajęło Hot Country.

Rankingi globalne prezentują się następująco:

Najpopularniejsi artyści tego roku w Spotify:
1. Drake
2. Justin Bieber
3. Rihanna
4. Twenty One Pilots
5. Kanye West

TOP 5 wokalistek w Spotify:
1. Rihanna
2. Ariana Grande
3. Sia
4. Adele
5. Fifth Harmony

TOP 5 utworów w Spotify: 
1. One Dance (feat. WizKid and Kyla) – Drake
2. I Took A Pill in Ibiza – Seeb Remix – Mike Posner
3. Don’t Let Me Down (feat. Daya) – The Chainsmokers
4. Work (feat. Drake) – Rihanna
5. Cheap Thrills – Sia

TOP 5 albumów w Spotify:
1. Views – Drake
2. Purpose – Justin Bieber
3. ANTI – Rihanna
4. Blurryface – Twenty One Pilots
5. Beauty Behind The Madness – The Weeknd

TOP 5 playlist w Spotify:
1. Today’s Top Hits
2. Rap Caviar
3. Hot Country
4. Peaceful Piano
5. Baila Reggaeton

A co z Polską? Numerem jeden był u nas zespół Twenty One Pilots. Najczęściej słuchanym męskim głosem był Drake. Co ciekawe, na 3. miejscu najpopularniejszych artystów, znalazł się polski raper – Taco Hemingway! Wśród wokalistek ponownie zwyciężyła Rihanna. Miano najpopularniejszego albumu zdobył wydany w tym roku przez Justina Biebera Purpose. Natomiast najczęściej odtwarzanym utworem było Cheap Thrills australijskiej wokalistki Sia.

Najpopularniejsi artyści:
1. Twenty One Pilots
2. Drake
3. Coldplay
4. Rihanna
5. Justin Bieber

TOP 5 wokalistek:
1. Rihanna
2. Sia
3. Ariana Grande
4. Adele
5. Selena Gomez

TOP 5 artystów:
1. Drake
2. Justin Bieber
3. Taco Hemingway
4. Shawn Mendes
5. Calvin Harris

TOP 5 zespołów:
1. Twenty One Pilots
2. Coldplay
3. Major Lazer
4. The Chainsmokers
5. Imagine Dragons

TOP 5 utworów: 
1. Sia – Cheap Thrills
2. Alan Walker – Faded
3. Twenty One Pilots – Stressed Out
4. The Chainsmokers – Don’t Let Me Down
5. Mike Posner – I Took A Pill In Ibiza – Seeb Remix

TOP 5 albumów:
1. Purpose – Justin Bieber
2. Blurryface – Twenty One Pilots
3. ANTI – Rihanna
4. Views – Drake
5. Peace Is The Mission: Extended – Major Lazer

Pełne zestawienie muzycznych trendów znajdziecie na specjalnie przygotowanej przez Spotify stronie, dostępnej pod adresem Spotify.com/2016.