21

To się nazywa wyczyn! iPhone Xs już „złamany”

iPhone x
iPhone Xs i Xs Max to najnowsze modele Apple. Wątpię, że ktokolwiek spodziewał się, że społeczność szybko zrobić na nie jailbreaka, w kilka tygodni po premierze. Czy jednak mamy się z czego cieszyć?

Apple przyjazne osobom lubiącym modyfikacje?

Sam jailbreak oznacza w systemie iOS odblokowanie oprogramowania, które nie jest już ograniczone przez wytyczne producenta. Szczyt popularności obejść tego typu przypadł kilka lat temu. W sumie można uznać, że złożyły się na to dwie kwestie. Po pierwsze firma zaczęła jeszcze lepiej zabezpieczać się przed takimi operacjami, a po drugie sami klienci uznali, że nie mają na co narzekać i dodatkowe zabawy mijają się z celem. Mimo wszystko dobrze było, kiedy użytkownicy mieli tą furtkę.

Informacje o jalibreaku iPhone Xs i Xs Max nie są wyssane z palca. Swoje dowody pokazali już chiński ekspert ds. bezpieczeństwa, Min Zheng, oraz deweloper, Luca Tudesco. Warto tu wspomnieć o furtce, która pozwala na taki zabieg. Pierwszy z wymienionych ekspertów napisał na Twitterze, że cała operacja była możliwa dzięki pominięciu identyfikacji wskaźnika (z ang. PAC – Pointer Authentication Codes). Co ciekawsze, właśnie ten mechanizm miał dodatkowo chronić urządzenia przed jailbreakiem, tymczasem stał się najsłabszym ogniwem.

iPhone xs jailbreak

Zanim jednak zaczniemy się cieszyć, że już odblokowano iOS 12 i jailbreak dla iPhone Xs to kwestia najbliższego czasu. Mimo wszystko na razie żaden z crackerów nie udostępnił żadnych plików, ani też instrukcji. Nie wiadomo zresztą, czy w ogóle zdecydują się na taki krok. Pozostaje mieć nadzieję, że tak się niedługo stanie.

Jailbreak dla iPhone Xs – łatka musi być w drodze

Najbardziej oczywistym rozwinięciem całej sprawy będzie przygotowanie odpowiedniego zabezpieczenia przez Apple, które udostępni je w najbliższych aktualizacjach systemu. Nie zdziwiłbym się, gdyby Amerykanie myśleli o udostępnieniu takiej paczki w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni. Spodziewam się też, że sami deweloperzy, którzy przygotowali jailbreak, mogli zgłosić swoje poprawki firmie.

iPhone xs jailbreak

Najciekawsze jest to, że Apple chwaliło się poziomem bezpieczeństwa. Tymczasem w dwa tygodnie od premiery pojawiły się pierwsze wiadomości o jailbreaku, co nie najlepiej świadczy o przygotowaniu się pod tym kątem. W zamian daje to nadzieje na uwolnionego iOS dla zainteresowanych. Trzeba jednak dodać, że w tym roku Apple nie szaleje, jeżeli chodzi o jakość i dopracowanie.

Zeszłoroczny iOS 11 pozostawił po sobie kiepskie wrażenie i dopiero kolejne wersje oferowały odpowiednio wysoką jakość. W tym roku z kolei ich telefony mają problemy z zasięgiem, mimo że obiecywano odczuwalną poprawę, ładowanie również nie wygląda perfekcyjnie, choć to zostanie naprawione w kolejnej większej aktualizacji. Niby drobnostki, ale pamiętajmy, że to najwyżej ceniący się producent, a za ceną musi iść coś więcej niż wygląd i prestiż.  W 2018 nikt nie zaliczył poważniejszych wpadek, choć Google z Pixelami ma szansę to zmienić.

źródło: WCCF Tech