68

iPad wreszcie otrzyma możliwość multitaskingu

Użytkownicy iPadów długo czekali na tę zmianę, ale wszystko wskazuje na to, że iPad wreszcie doczeka się funkcji, które inne tablety mają od dawna. W erze rywalizacji o klienta, gdzie nawet najmniejszy detal może zaważyć, o wyborze końcowym nie można pozostawać w tyle za konkurencją. Tym bardziej dziwić powinno, że iPady od Apple’a wciąż nie […]

Użytkownicy iPadów długo czekali na tę zmianę, ale wszystko wskazuje na to, że iPad wreszcie doczeka się funkcji, które inne tablety mają od dawna.

W erze rywalizacji o klienta, gdzie nawet najmniejszy detal może zaważyć, o wyborze końcowym nie można pozostawać w tyle za konkurencją. Tym bardziej dziwić powinno, że iPady od Apple’a wciąż nie mają możliwości korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie. W momencie, gdy nagrywamy film, przy użyciu tylnej kamery, nie mamy możliwości przeglądania Internetu. Być może jest to kiepski przykład (kto normalny robi te dwie rzeczy naraz? Kto w ogóle nagrywa film tabletem?), ale chodzi o zobrazowanie sytuacji, w której iPad daje możliwość korzystania tylko z jednej aplikacji jednocześnie. Jest to rozwiązanie dość archaiczne, na tyle przestarzałe, że nawet konkurencja nie odpuściła w tej kwestii Apple naśmiewając się z ich produktu w swoich reklamach, jak chociażby w tej:

Jednak te niechlubne czasy mają niedługa stać się przeszłością. W najnowszej aktualizacji dla systemów mobilny iOS 8 ma pojawić się możliwość jednoczesnej pracy na dwóch aplikacjach, przy wykorzystaniu podzielonego ekranu. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach jest to obowiązkowa pozycja na liście użytecznych funkcji, w ogóle we wszystkich urządzeniach. Sam bardzo często korzystam z funkcji dzielenia ekrany w Windowsie 8.1. Dodatkowo może pojawić się opcja wzajemnej współpracy dwóch aplikacji na podzielonym ekranie. Przykładowo, jeżeli w jednej stronie podziałki mamy otwarty artykuł ze zdjęciem, a w drugim edytor graficzny/tekstowy, wystarczy nacisnąć na zdjęcie w artykule, a następnie przeciągnąć go na stronę z właczonym programem edytorskim. Apple ma dać możliwość deweloperom iOS pisania aplikacji, które będą na siebie wzajemnie oddziaływały. W efekcie będzie to wyglądało tak, jak na wizualizacji poniżej:

Aż trudno uwierzyć, że iPad tak długo nie miał takiej funkcji, wszystko jednak wskazuje, że niedługo może się to zmienić. Funkcja powinna pojawić się w najnowszej aktualizacji systemu na mobilne urządzenia z jabłkiem. Nie jest jednak pewne, czy zmiana będzie dotyczyła wszystkich iPadów, czy tylko większego z 9.7 calowym ekranem. Istnieje również możliwość, że funkcja opracowywana jest pod kątem 13 calowego iPada, o którym od czasu do czasu można usłyszeć w sieci.

Wygląda na to, że iOS 8 przyniesie zatem kilka istotnych zmian. Wśród nich znajdziemy najprawdopodobniej początkową wersję aplikacji Healthbook, zmiany w mapach Apple’a, a także optymalizację pracy aplikacji i sposób używania niektórych z nich. Na oficjalne potwierdzenie tych doniesień musimy jednak poczekać, najprawdopodobniej do czerwca i konferencji WWDC, na której firma z Coupertino lubi ogłaszać nowości opracowane w swojej siedzibie.

Źródło: 9to5mac.com