53

YouTube blokuje tryb picture-in-picture na iPhonie. Czemu nie działa i jak temu zaradzić?

youtube logo
Problemy z trybem picture-in-picture (obraz-w-obrazie) na YouTube w iOS 14 zirytowały mnóstwo użytkowników. Czy z pływającego okienka można skorzystać jednak już dzisiaj? Tak i pokażemy jak to zrobić.

Aplikacja YouTube dla iOS 14 bez trybu picture-in-picture

Wśród nowości w iOS 14 znalazł się tryb picture-in-picture (obraz-w-obrazie), czyli opcja zminimalizowania aplikacji odtwarzającej wideo z pozostawieniem pływającego okienka z podglądem ponad pozostałymi elementami interfejsu. Nie jest to oczywiście rewolucyjne rozwiązanie i można było z niego skorzystać wcześniej, na przykład w aplikacji Netfliksa, ale tylko na iPadach. Teraz jest to możliwe również na iPhonie, lecz jedna z najpopularniejszych aplikacji, czyli YouTube, nie wspiera tej funkcji. Według doniesień, YouTube już pracuje nad wprowadzeniem obsługi trybu picture-in-picture (obraz-w-obrazie) do aplikacji, ale gdy się pojawi będzie dostępna tylko dla użytkowników opłacających subskrypcję YouTube Premium.

Niedopracowany iOS 14 na premierę i nowości w becie

Nie oznacza to jednak, że pozostałe osoby nie mogą korzystać z dobroci iOS 14, lecz trzeba zainicjować odtwarzanie wideo w inny sposób, aniżeli wewnątrz aplikacji. Aktualne rozwiązania posiadają furtkę, dzięki której możliwe jest uruchomienie pływającego okienka z YouTube w wersji przeglądarkowej. Pierwszy ze scenariuszy to dodane na stronie wideo z YouTube’a, które odtwarzamy nie opuszczając danej witryny. Wtedy YouTube korzysta z domyślnego odtwarzacza systemowego, a ten bez problemu minimalizuje przeglądarkę internetową pozostawiając aktywny tryb picture-in-picture (obraz-w-obrazie).

Tryb picture-in-picture z YouTube na iPhonie. Jak włączyć?

Jasne jest, że nie wszystkie filmiki, które mamy ochotę obejrzeć będą znajdować się na przeglądanych stronach, dlatego warto wiedzieć, że podobny trick można zastosować dla wszystkich innych wideo dostępnych na stronie YouTube’a. Nie jest to możliwe w tak prosty sposób jak wcześniej, ponieważ na mobilnej wersji YouTube’a już taka opcja została zablokowana. Nie przysporzyło to firmie zbyt dużo sympatii ze strony użytkowników, ale natrafiono na inny sposób, który wciąż działa.

Hej, YouTube! Jakiś film zaplątał ci się pomiędzy reklamami!

Po wybraniu filmiku, który chcemy obejrzeć, należy w przeglądarce internetowej kliknąć na opcję „Żądaj wersji na komputer”, co oczywiście odnosi się do tego, jak wygląda strona internetowa YouTube. Po wczytaniu pełnej, niemalże nieczytelnej na ekranie mobilnego urządzenia stronie, włączamy odtwarzanie wideo i po uruchomieniu trybu pełnego ekranu będziecie mogli wybrać systemową opcję przełączenia na tryb tryb picture-in-picture (obraz-w-obrazie).

YouTube Premium wymagany do działania picture-in-picture na iOS

Nie jest to oczywiście zbytnio wygodne, ale na tę chwilę to jedyne działające rozwiązanie, jeśli nie posiadacie aktywnej subskrypcji YouTube Premium. Niewykluczone, że już niedługo YouTube zablokuje też i opisaną powyżej metodę, a wtedy pozostanie chyba tylko ugiąć się i wykupić abonament. Ten kosztuje 23,99 zł miesięcznie i oprócz funkcji picture-in-picture (obraz-w-obrazie) użytkownik zyska możliwość odtwarzania materiałów w tle, pobierania ich do pamięci urządzenia, by odtwarzać bez dostępu do Sieci. Znikną także reklamy, które według wielu relacji stają się coraz bardziej natarczywe na YouTubie. Dodatkową korzyścią jest też dostęp do usługi YouTube Music w ramach tej samej opłaty, a usługa jest pewną alternatywą dla Spotify, TIDAL-a czy Apple Music.