Procesory

Intel jeszcze bardziej miesza, mobilne procesory 10. generacji w 14 nm

Kamil Pieczonka
Intel jeszcze bardziej miesza, mobilne procesory 10. generacji w 14 nm
6

Dokładnie 3 tygodnie temu Intel zapowiedział nowe mobilne procesory oparte na architekturze Core 10. generacji (Ice Lake) produkowane w litografii 10 nm. Dzisiaj do tych układów dołączą nowe, znane do tej pory pod kodową nazwą Comet Lake, które jednak nadal produkowane są w litografii 14 nm.

Małe zamieszanie u Intela

Już teraz na rynku noteboków z procesorami Intela panuje niemałe zamieszanie, bo tak naprawdę ostatnie dwie generacje procesorów różnią się w głównej mierze tylko taktowaniem. Teraz sytuacja stanie się jeszcze bardziej skomplikowana, bo do rodziny Core 10. generacji będą należały procesor oparte na dwóch różnych architekturach. Ice Lake to procesory produkowane w litografii 10 nm korzystające z architektury Sunny Cove. Comet Lake to natomiast procesory produkowane w litografii 14 nm i korzystające z nieco poprawionej architektury Coffee Lake, czyli ewolucji Skylake'a, który towarzyszy nam od 5 lat.

Na szczęście mamy dla was małą ściągawkę jak rozróżnić obie generacje układów. Nowe procesory z rodziny Ice Lake mają oznaczenie składające się z 4 cyfr oraz symbolu  G1, G4 lub G7 w zależności od tego w jaki układ graficzny są wyposażone. Procesory Comet Lake natomiast mają oznaczenie składające się z 5 cyfr oraz oznaczenia U lub Y, które definiuje maksymalne TDP.

Warto też odnotować, że układy produkowane w 10 nm mają maksymalnie 4 rdzenie, a te w 14 nm mogą być wyposażone nawet w 6 rdzeni. Wszystkie różnice w specyfikacji zostały zebrane w poniższej tabelce. Co ciekawe procesory Comet Lake mimo wyższego taktowania i większej liczby rdzeni mają wskaźniki TDP o mniejszej wartości niż układy Ice Lake. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w znacznie wydajniejszych układach graficznych jakie są zintegrowane z procesorami produkowanymi w litografii 10 nm.

Intel Comet Lake - 10. generacja architektury Core

Główny wyróżnik procesorów Comet Lake w stosunku do aktualnie dostępnych Whiskey Lake to obecność nawet 6 rdzeni w układach o TDP na poziomie 15W. Tym samym przy zastosowaniu odpowiedniego chłodzenia (LG coś o tym wie), producenci notebooków będą mogli zaoferować znacznie wyższą wydajność tych układów. Poza tym nowa platforma zaoferuje zintegrowany moduł sieciowy w standardzie WiFi 6 AX201 z obsługą dwóch zakresów oraz wspiera szybsze pamięci LPDDR4x.

Pełną listę nowych procesorów, które trafią do notebooków już tej jesieni znajdziecie w tabelce poniżej. Sześciordzeniowy układ to Core i7-10710U, który charakteryzuje się bazowym taktowaniem na poziomie 1,1 GHz w razie potrzeby może osiągnąć nawet 4,7 GHz dla jednego rdzenia albo 3,9 GHz dla wszystkich sześciu. Żeby jednak tak się stało, producent notebooka musi zapewnić odpowiednio wydajny system chłodzenia, który poradzi sobie ze współczynnikiem TDP na poziomie 25W. Układy z serii Y wyposażone są maksymalnie w 4 rdzenie i mają znacznie niższe bazowe zegary, jednak w razie potrzeby mogą osiągnąć nawet 4,5 GHz.

Pomijając fakt małego zamieszania, jakie Intel wprowadza w swojej ofercie, związanego z jednoczesną ofertą układów produkowanych w 10 i 14 nm, nowe procesory Comet Lake trzeba ocenić pozytywnie. W większości przypadków nie zapewnią wiele wyższej wydajności, niż urządzenia z procesorami Whiskey Lake, ale oferują WiFi 6 w standardzie i wsparcie dla szybszych pamięci RAM.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu