Polska

Intel Edison trafia do sprzedaży w Polsce

Konrad Kozłowski
Intel Edison trafia do sprzedaży w Polsce
34

Platforma, której ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia i zdolności twórców trafiła do sprzedaży w Polsce. Intel Edison, bo właśnie o nim mowa, dostępny jest w trzech odmianach, a zamówienia można składać już w sklepach internetowych. Edison to platforma Intela umożliwiająca przygotowanie n...

Platforma, której ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia i zdolności twórców trafiła do sprzedaży w Polsce. Intel Edison, bo właśnie o nim mowa, dostępny jest w trzech odmianach, a zamówienia można składać już w sklepach internetowych.

Edison to platforma Intela umożliwiająca przygotowanie naprawdę różnorodonych projektów. Nabierająca tempa rozwoju kategoria wearables to jedna z tych, w których Edison może stać się filarem przy realizacji pomysłu, ale nie jest to jedyna dziedzina. Intel wyraża spore zainteresowanie Internetem Rzeczy (Internet of Things), a tutaj Edison sprawdzi się równie dobrze. Najkrócej mówiąc, Intel Edison to komputer wielkości znaczka pocztowego. Po raz pierwszy zaprezentowany on został podczas targów CES 2014 i zdążył doczekać się aktualizacji zwiększających możliwości platformy, przy zmniejszeniu rozmiarów samego układu. W ofercie sklepów znajdują się trzy wersje Intel Edison: Intel Edison Compute Module, Intel Edison Kit for Arduino oraz Intel Edison Breakout Board Kit.

Co dokładnie zaoferuje Edison twórcom, którzy zdecydują oprzeć się swój projekt o tę platformę? Specyfikacja, biorąc pod uwagę wymiary zbliżone do karty pamięci, prezentuje się naprawdę nieźle: dwurdzeniowy układ Atom Silvermont o taktowaniu 500MHz, koprocesor Intel Quark i 1GB pamięci RAM. Oprócz tego zdołano umieścić w środku 4GB pamięci na nośniku typu eMMC oraz tak niezbędne moduły bezprzewodowe Wi-Fi oraz Bluetooth. Mikrokomputer działa pod kontrolą Linuxa, dla którego aplikacje znajdziemy w dedykowanym sklepie. Intel Edison można więc wykorzystać przy konstruowaniu opasek, zegarków, robotów lub czyniąc zwykłe przedmioty, z których korzystamy na co dzień, bardziej użytecznymi.

O wybranych, ciekawych projektach stworzonych w oparciu o platformę pisalismy już na Antyweb - humanoidalny robot Jimmy, Smart Helmet, czyli “mądry kask” motocyklowy od BMW oraz kask rowerowy wysyłający informacje o możliwym wypadku i zagrożeniu zdrowia to jedne z tych, które będą kształtowały nasza przyszłość. Na YouTube możecie także zapoznać się z filmem przygotowanym przez Intel, który wprowadzi was w tematykę platformy Edison i wytłumaczy jak zacząć z nią swoją przygodę. Zapraszamy także do naszego tekstu.

Przez cały czas Intel organizuje także różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu zwiększenie zainteresowania technologiami ubieralnymi i tematyką Internetu Rzeczy. W tym celu wystartował program ChallengeUp, który pozwoli rozwinąć najciekawsze projekty. Wiedzą i doświadczeniem będą dzielić sie Intel, Cisco i Deutsche Telekom (właściciel T-Mobile).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu