34

I dobrze, że Microsoft bierze pod kontrolę wszystkie aktualizacje dla telefonów – z tym nie jest dobrze

smartfon microsoft
Informowaliśmy Was o tym, że w kwestii Windows Phone, Microsoft ponownie przejmie kontrolę nad momentem wydania danej aktualizacji dla telefonu. Obecnie, w tym procesie uczestniczą także operatorzy komórkowi, którzy nierzadko spowalniają ten proces i nawet pół roku po premierze Lumia Denim, niektórzy jeszcze nie otrzymali takiej aktualizacji. W Polsce sytuacja jest całkiem niezła – jedynie […]

Informowaliśmy Was o tym, że w kwestii Windows Phone, Microsoft ponownie przejmie kontrolę nad momentem wydania danej aktualizacji dla telefonu. Obecnie, w tym procesie uczestniczą także operatorzy komórkowi, którzy nierzadko spowalniają ten proces i nawet pół roku po premierze Lumia Denim, niektórzy jeszcze nie otrzymali takiej aktualizacji. W Polsce sytuacja jest całkiem niezła – jedynie Lumia 925 z Plusa do dziś nie dostała Lumia Denim. W Stanach, bardzo ważnym dla Microsoftu rynku jest jednak dużo gorzej.

Oddanie operatorom kontroli nad aktualizacjami miało swój cel – przede wszystkim gigantowi zależało na tym, by w ofercie telekomów umieścić jak najwięcej swoich modeli. Często warunkiem i mieczem obosiecznym były aktualizacje kontrolowane przez operatora. A ten jak to zwykle bywa – urządzenia sprzedał i uznał, że wszystko jest już w porządku. Z aktualizacjami się ociągano, bo to przecież nie generuje żadnych pieniędzy. I co najgorsze, na operatora komórkowego nie ma absolutnie żadnego bata.

Do Sieci wyciekły wiadomości o tym, że to Microsoft będzie odtąd decydował, kiedy zostanie wydana aktualizacja dla danego modelu. Nie oznacza to jednak, że operatorzy nie będą mieć możliwości przetestowania urządzeń przed wydaniem uaktualnienia.

Lumia-Denim

Dla bloga WinBeta wypowiedział się jeden z pracowników Microsoftu, blisko związany z działem odpowiedzialnym za mobilne oprogramowanie:

Microsoft będzie kontynuować współpracę z operatorami komórkowymi w kwestii testów oprogramowania, by zapewnić konsumentom jak najwyższą jakość. Udział operatorów mobilnych jest nieoceniony w procesie testowania. Microsoft chce z tego udziału skorzystać, podobnie jak i z działalności Insiderów, by zdecydować, kiedy wypuścić aktualizację

Pytanie powinno brzmieć – jak wielki będzie udział operatorów w Windows 10? Microsoft zauważył problem, który pojawił się ze strony operatorów i widocznie chce mu przeciwdziałać. W jaki sposób – tego Microsoft nie chce zdradzić. Pewne jest jednak to, że Microsoft będzie odpowiedzialny za wydanie stosownej aktualizacji, nie operator.

Microsoftowi jest potrzebna kontrola nad oprogramowaniem – Windows 10 ma być produktem kompletnym pod każdym względem. Każda sytuacja braku aktualizacji może przełożyć się na jego odbiór wśród konsumentów. Najbardziej znamiennym i jednocześnie najboleśniejszym dla giganta przykładem jest rynek amerykański, gdzie do Denim nie zaktualizowano m. in. Lumii 1020, fotograficznej propozycji od Microsoftu. Niezadowolenie użytkowników platformy w USA może przełożyć się na słabszy wzrost lub też jego brak. A zatem, jest się o co bić.

Grafika: 1, 2