18

Toyota Auris znika z rynku: zastąpi ją legenda!

Toyota kolejny raz zdecydowała się na zaskakujący ruch. Wprowadzając kolejną generację kompaktowego auta postanowiła zmienić nazwę. Toyota Auris znika z rynku, a zastąpi ją legenda! Poznajcie nową Toyotę Corollę!

Podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie na stanowisku Toyoty zaprezentowano najnowsze wcielenie kompaktowego auta. Pokazany został jako Toyota Auris, lecz teraz okazuje się, że z Aurisem trzeba się pożegnać. Bowiem Toyota Auris znika z rynku – jedna z najpopularniejszych hybryd w historii (w samej Europie hybrydowego Aurisa sprzedano w liczbie ponad 1.5 miliona egzemplarzy. Auris zostanie jednak zastąpiony przez legendarną Toyotę Corolla!

Historia Toyoty Corolli sięga blisko połowy XX wieku. Pierwsza generacja została pokazana w 1966 roku i do tego czasu sprzedanych zostało ponad 45 milionów egzemplarzy, co z Corolli czyni jeden z najlepiej sprzedawanych samochodów na całym świecie. Nowa generacja ma być sprzedawana jako hatchback, kombi i sedan. Oficjalna premiera na europejskim rynku (w Genewie pokazano jedynie auto z zewnątrz z zaciemnionymi szybami) ma nastąpić w pierwszej połowie 2019 roku. Wtedy też ze sprzedaży zniknie oficjalnie Auris.

Nowa Toyota Corolla zbudowana została na modułowej platformie TNGA (Toyota New Global Architecture) i do sprzedaży trafi w przyszłym roku. Auto ma być niższe o 25 mm i dłuższe o 40 mm od poprzednika. W ofercie jednostek napędowych nie spotkamy już silnika wysokoprężnego (teraz do wyboru jest jeden diesel, dwa benzyniaki i jeden układ hybrydowy). Do oferty trafią za to dwa napędy hybrydowe (1.8 HSD 122 KM i 2.0 HSD 180 KM) oraz turbodoładowane 1.2 Turbo 116 KM.

W październiku bieżącego roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu pokazana zostanie również bardziej praktyczna odmiana Corolli o nazwie Touring Sports. Nie będzie do jedynie minimalnie powiększona Corolla hatchback, lecz dość mocno powiększone auto. Powodem takiej decyzji jest też próba zastąpienia Toyoty Avensis kombi przez Corollę Touring Sports.