Felietony

HTC One M8 vs Samsung Galaxy S5 - wybór nie jest oczywisty

Rafał Kurczyński

Fan mobilnych okienek, technologii internetowych o...

144

Ostatnie premiery flagowych urządzeń tajwańskiej i koreańskiej firmy, jak co roku okazały się gigantyczną walką o przykucie jak największej uwagi. Zaprezentowano telefony Samsung Galaxy S5 oraz HTC One, pozostawiając użytkownikom niemały mętlik w głowie - co wybrać? Nowe urządzenie gigantów miały...

Ostatnie premiery flagowych urządzeń tajwańskiej i koreańskiej firmy, jak co roku okazały się gigantyczną walką o przykucie jak największej uwagi. Zaprezentowano telefony Samsung Galaxy S5 oraz HTC One, pozostawiając użytkownikom niemały mętlik w głowie - co wybrać?

Nowe urządzenie gigantów miały być od dawna zapowiadaną rewolucją - wyszło zaś jak wyszło. Nie można powiedzieć, że kolejne słuchawki azjatyckich producentów są odgrzewanymi kotletami, jednakowoż nie wprowadzają również rewolucyjnych nowości. Są to po prostu ewolucje poprzednich modeli - nieco potężniejsze, troszkę ładniejsze oraz smuklejsze.

Wybór urządzenia z najwyższej półki zwykle jest trudną sprawą. Urządzenia Samsunga, HTC, LG, Apple, Sony - jest ich wiele, każde z nich posiada bardzo podobną specyfikację, a różnią się zwykle wykonaniem, zastosowanymi ekranami oraz obiektywami aparatów. Porównując HTC One oraz Samsunga Galaxy S5 nie powinno się więc patrzyć na specyfikację sprzętową - jest niemal bliźniacza. Obydwa smartfony pracują pod kontrolą procesora Qualcomm Snapdragon 801 8974AC, wspieranym dwoma gigabajtami pamięci operacyjnej RAM oraz korzystają z Androida 4.4 KitKat.

Ekrany - niby podobne, a jednak tak odmienne

Ekran zastosowany w HTC One jest to matryca Super LCD, mieniąca się na 16M kolorów, naturalnie pozwalając przy tym na wyświetlenie obrazu w maksymalnym rozmiarze 1920 x 1080 px - a wszystko to na 5 calach przy 441 ppi - co i tak nie jest zauważalne dla ludzkiego oka. Flagowiec koreańskiego giganta korzysta co prawda z matrycy Super Amoled, jednak pozwala na wyświetlanie obrazu w identycznej rozdzielczości przy zachowaniu tej samej ilości kolorów, jednakowoż w tym przypadku na ekranie 5,1' z 421ppi.

Wszystko pięknie, informacje dla informacji, ale który ekran jest lepszy? Tutaj nie da się wyrazić obiektywnego zwycięstwa jednej lub drugiej technologii, a to dlatego, że ekrany Amoled posiadają wiele wad, których nie zaznamy w Super LCD - ten jednak również posiada swoje wady, których w Amoledzie po prostu nie ma. Moim zdaniem, ekrany są naprawdę dobre, a subiektywnie, mimo wszystko wolę Super Amoleda - lubię jasność oraz wręcz nieskazitelne odwzorowanie bieli w ekranach Super LCD w urządzeniach HTC, jednakże sposób odzwierciedlania kolorów (czasami zakłamany) oraz przepiękna czerń robią swoje, głównie w urządzeniach z Windows Phone.

Windows Phone - właśnie, przecież Android to nie Windows Phone i nie posiada tylko dwóch, jakże kontrastowych teł systemu. System Android wraz z nakładkami twórców smartfonów jest doprawdy unikatowy, dlatego też nakładka HTC w jednym momencie jest ciemna, aby w drugim momencie być skrajnie jasną - w Samsungu wygląda to podobnie.

Aparaty są od siebie kompletnie różne

Samsung Galaxy S5 posiada wspaniały obiektyw pozwalający nam robić 16Mpx-elowe zdjęcia przy maksymalnej rozdzielczości 5312x2988 px. Aparat ten, podobnie jak w przypadku Galaxy S3 i 4 jest naprawdę bardzo ładnym cudeńkiem, pozwalającym uwiecznić piękne chwile w przeciągu paru chwil. HTC One tak, jak jego poprzednik posiada matrycę o rozdzielczości 4Mpx z tym, że wykorzystywane są tutaj UltraPixele. Czym one są?

Dajmy głos samemu HTC:

Mimo to każdego roku producenci prześcigają się w oferowaniu klientom coraz większej liczby megapikseli. W jaki sposób? Zmniejszają rozmiar pikseli tak, by „upchać” ich w aparacie więcej, co w praktyce często obniża jakość zdjęć. Dzieje się tak, ponieważ mniejszy piksel zbiera mniej światła. Przez to zarówno na zdjęciach, jak i na filmach, bardziej widoczne są szumy i inne defekty.

Im więcej światła może uchwycić aparat cyfrowy, tym więcej informacji zarejestruje i będzie robił tym lepsze zdjęcia w różnych warunkach i różnym oświetleniu. HTC oferuje większe piksele w nowej matrycy, która przechwytuje o 300% więcej światła niż wiele dostępnych na rynku aparatów o rozdzielczości 13 megapikseli. Większe piksele zbierają więcej światła i danych, więc zdjęcia wykonane naszymi aparatami wierniej odzwierciedlają pełną kolorowych niuansów rzeczywistość.

Jak więc widzicie, UltraPixele to nic innego, jak większe piksele, pozwalające na zachowanie trochę lepszej jakości zdjęć w dzień (od 13 megapikselowych matryc) oraz ciekawy dodatek, pozwalający na robienie o wiele lepszej jakości zdjęć w nocy - chociaż do Nokii 808 czy Nokii Lumii 1020 jest nadal daleko.

Zależnie od potrzeb, prawdopodobnie lepszym układem okaże się matryca zastosowana w Samsungu - do tej w HTC naturalnie nic nie mam, nie mogąc jej zarzucić jakichkolwiek skaz, jednakowoż jakoś zdjęć wykonanych (przeze mnie) HTC One oraz Galaxy S4 pokazały mi, że HTC dogania Samsunga, jednak go nadal nie dogonił - choć przegoniło go Sony.

Wykonanie adekwatne co do klasy premium?

O wykonaniu Samsunga mógłbym napisać książkę. Byłaby niebieska, biała bądź szara - naturalnie cała z plastiku. Bardzo żałuje tego, że flagowe urządzenia z serii Ativ i Galaxy są urządzeniami wykonanymi ze słabej próby poliwęglanu, który chcąc nie chcąc jest o wiele słabszym materiałem nawet od poliwęglanu w Nokiach Lumia. HTC wykonane jest z aluminium - "more iron" jest najlepszym przykładem tego, że HTC jest dumne z tego, iż jej komórki są wybierane przez wiele osób głównie dlatego, że nakładka Sense i pancerne wykonanie tajwańskiego gitanta dopełniają się wręcz idealnie, równając się z Apple i ich iPhone - to najwyższa półka.

Nakładka graficzna drogą do serca klientów

"Jaki jest koń, każdy widzi" - tak w skrócie można określić zmagania producentów smartfonów o dostarczenie użytkownikowi jak najpiękniejszy interfejs powiązany z przydatnymi funkcjami. Niestety, od lat przywiązany do HTC Sense sądzę, że dobieranie funkcji, aplikacji i widgetów tak, aby było ich w sam raz, ale nie za dużo jest lepsze, od istnego zapychania Androida tak, jak robią to niektórzy producenci komputerów z Windowsem. Jaka jest znacząca różnica pomiędzy komputerami z Windowsem a telefonami z Androidem? Z systemu Microsoftu takie "dodatki" możemy szybko i zwinnie usunąć, w Androidzie możemy je co najwyżej wyłączyć.

TouchWiz nigdy do mnie nie przemawiał, co nie oznacza, że sądzę, iż jest to bezsensowna i przesadnie ciężka nakładka. Widać, że Samsung ma na siebie pomysł, tworząc w swoim urządzeniu "raj dla wszystkich", zapominając o tym, że gdy coś jest do wszystkiego, jest tak naprawdę do niczego i o ile w urządzeniach flagowych tego nie zauważymy, to komórki z niższych półek cenowych po prostu po jakimś czasie błagają nas na kolanach o więcej pamięci RAM.

Wybór należy do was

Ostateczny werdykt powinien paść właśnie z waszych ust. Osobiście sądzę, że kupowanie z roku na rok nowego flagowca nie ma większego sensu, ale gdybym bym zmuszony wybierać - chciałbym HTC One. Dlaczego? Bardzo podoba mi się model M7 z 2013 roku i sądzę, że M8 mógłby go naprawdę fajnie zastąpić. Po raz pierwszy sądzę, że HTC dało ciała (jak najbardziej subiektywnie) z wykonaniem swojego nowego flagowca, a to tylko dlatego, że ten świeci się jak jakaś żarówka, zamiast być stonowanym i eleganckim urządzeniem - jak HTC One czy One Max.

Który model i dlaczego bylibyście skłonni wybrać?

Grafika: [1] [2] [3] [4]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu