Microsoft

HoloLens mają szansę podbić rynek - zainteresowanie technologią wyraził... Samsung

Jakub Szczęsny
HoloLens mają szansę podbić rynek - zainteresowanie technologią wyraził... Samsung
2

Microsoft i Samsung - konkurenci na polu urządzeń mimo wszystko darzą się pewną sympatią. Aplikacje z Redmond w najnowszych flagowcach od Koreańczyków to przyjemna wartość dodana do smartfona. Sam bardzo chwalę sobie to, że Microsoft zamiast okopywać się we własnej platformie, stara się zaoferować (...

Microsoft i Samsung - konkurenci na polu urządzeń mimo wszystko darzą się pewną sympatią. Aplikacje z Redmond w najnowszych flagowcach od Koreańczyków to przyjemna wartość dodana do smartfona. Sam bardzo chwalę sobie to, że Microsoft zamiast okopywać się we własnej platformie, stara się zaoferować (i udaje się to!) swoje aplikacje na innych platformach. Nie jest to działanie absolutnie bezinteresowne, a raczej oznaka rozsądku. Obecnie nie ma żadnej innej sensownej drogi do konkurowania z iOS i Androidem. Asem w rękawie może okazać się jednak inny produkt giganta - HoloLens.

HoloLens to nie tylko okulary łączące w sobie zastosowania AR i VR, ale także i zaawansowane oprogramowanie obsługujące tę technologię. Potencjał tego rozwiązania nie kończy się na byciu drogim i efektownym kontrolerem do gier - "batalię"o to prowadzili na Antywebie Maciej Sikorski oraz Paweł Winiarski - w świetnych tekstach wypunktowali zalety oraz wady okularów Microsoftu.

Ja jednak w HoloLens widzę całą paletę możliwości do profesjonalistów. Moi redakcyjni koledzy, choć skupili się głównie na gamingowych zastosowaniach okularów, również o tym wspominali w swoich tekstach. A zatem, dzięki tej technologii możliwe będzie operowanie na wirtualnych modelach budynków tuż przed rozpoczęciem ich budowy. Załóżmy, że inżynierowie chcą przyjrzeć się poszczególnym elementom konstrukcji - dzięki HoloLens będą to mogli zrobić bez problemu, a nawet zobaczyć, jak budynek będzie wyglądał w miejscu, gdzie zostanie wybudowany.

Studenci medycyny, zamiast oglądać dwuwymiarowe modele narządów, dzięki okularom będą mogli w dużo bardziej wygodny sposób zobaczyć, jak wygląda ciało człowieka od wewnątrz. Lekarze natomiast mogą jeszcze dokładniej przeglądać obraz z badań m. in. ultrasonografem. Hologramy jako uniwersalne aplikacje będą także działać na desktopowych wersjach Windows, zatem z ich przeniesieniem do komputera nie będzie absolutnie żadnego problemu.

Samsung zainteresowany współpracą

I choć Samsung jest już liderem w dziedzinie mobilnych technologii VR, według Korea Times, azjatycki gigant zaoferował już współpracę Microsoftowi. Wszystko po to, by pomóc w opracowaniu otwartych rozwiązań technologii z Redmond. Samsung bardzo upodobał sobie rynek okularów VR i niewykluczone, że tym samym chce wprowadzić swoje rozwiązanie na rynek. Wszystko po to, by po pewnym czasie wystartować ze swoimi okularami VR i AR. Pytanie tylko, czy Microsoftowi w smak jest taka współpraca. Może okazać się, że gigant nie potrzebuje żadnej pomocy i dba o to, by na rynku nie wyrósł mu żaden poważny konkurent. A kogo jak kogo, Samsunga należy się bać. Jest to firma, z którą naprawdę trzeba się liczyć - nie tylko dlatego, że gdyby nagle w biurach wysiadło ogrzewanie, Koreańczycy mogliby napalić dolarami w piecu i nic wielkiego by się nie stało.

Grafika: 1, 2 ,3

Źródło: WinBeta

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu