1

Mamy się z czego cieszyć – i HBO i Netflix rozkręcają się w Europie

hbo
HBO zapowiedziało produkcję dwóch europejskich seriali. Jeden z nich powstanie w Norwegii - Beforeigners, zaś drugi w Czechach - Oblivious. Obydwa będą naturalnie dostępne dla polskich widzów HBO i HBO Go.

HBO i Netflix w pocie czoła pracują w Europie

Czy to efekt Netflixa? I tak, i nie. Z pewnością ostatnie działania firmy Reeda Hastingsa miały pewien wpływ na zamówienie nowych serialu przez HBO Europe, ale należy pamiętać, że HBO produkuje  filmy i seriale na Starym Kontynencie już od dłuższego czasu. Nie mogę jednak pozbyć się wrażenia, że ofensywa Netflixa sprawiła, że niektóre decyzje zostały podjęte szybciej. Przypomnijmy, że nad europejskimi produkcjami Netflix pracuje w tej chwili 35 000 osób i powstają one w 16 różnych językach. O takim rozmachu mogą pomarzyć niektórzy nadawcy i twórcy, ale HBO nie ma się czego wstydzić. Prace trwają na terenach 9 różnych  krajów w Europie Środkowej, Skandynawii i Hiszpanii.

Przecież jedne z lepszych seriali HBO powstały u nas w Polsce. Doceniona za granicą „Wataha” otrzymała zielone światło na 2. sezon, który był świetny, a „Pakt” był emitowany w europejskim paśmie na HBO w USA. Nie wolno zapomnieć też o „Pustkowiu”, które było czeską produkcją HBO. Reżyser odpowiedzialny za pustkowie przygotuje też czeski miniserial szpiegowski „Oblivious”.

Czeski „Oblivious” od HBO

Będzie to sześcioodcinkowa produkcja szpiegowska, której fabuła osadzona została w Czechach lat osiemdziesiątych. Obraz wyreżyseruje Ivan Zacharias, który po udanej współpracy przy serialu Pustkowie (Pustina) powraca na plan zdjęciowy przy kolejnej produkcji HBO Europe. Za scenariusz opowiada debiutant Ondrej Gabriel.

Będzie to sześcioodcinkowa produkcja szpiegowska, której fabuła osadzona została w Czechach lat osiemdziesiątych. Obraz wyreżyseruje Ivan Zacharias, który po udanej współpracy przy serialu Pustkowie (Pustina) powraca na plan zdjęciowy przy kolejnej produkcji HBO Europe. Za scenariusz opowiada debiutant Ondrej Gabriel. 

„Beforeigners” od HBO z Norwegii

Drugą z zapowiedzianych produkcji jest norweski „Beforeigners„. Za jego realizacją stoją Anne Bjørnstad i Eilif Skodvin, którzy stworzyli „Lillyhammer” – docenioną koprodukcję Netflixa (na pewnym etapie).

Beforeigners będzie pierwszym norweskim serialem HBO Europe. To satyryczna, osadzona w bliskiej przyszłości, historia z gatunku science fiction, która pozwoli widzom na swoistą podróż w czasie. Serial zamówiony został przez HBO Nordic, będące częścią HBO Europe.

nowe seriale hbo europa

Na Ziemi zaczyna dochodzić do serii niewytłumaczalnych zdarzeń. W głębi oceanu dochodzi do potężnego rozbłysku światła i nagle na świecie zaczynają zjawiać się ludzie z przeszłości. Każdy z nich pochodzi z innego okresu historii: epoki kamienia, ery Wikingów i końcówki XIX wieku. Nikt nie rozumie, jak to możliwe, a przybysze z przeszłości nie pamiętają, w jaki sposób przenieśli się w czasie. Jedno jest pewne – przybywa ich coraz więcej i nie ma dla nich drogi powrotu. Kilka lat później Alfhildr (Krista Kosonen), pochodząca z ery Wikingów, oraz wypalony zawodowo oficer Lars Haaland (Nicolai Cleve Broch) zaczynają razem pracować w ramach policyjnego programu integracji. Jako zespół śledczy wspólnie starają się rozwiązać zagadkowe morderstwo jednego przybyszów z przeszłości. Podczas prowadzonego śledztwa natrafiają na trop szeroko zakrojonego spisku, który może wyjaśniać przyczynę masowej migracji ludzi z innych epok.

– Chcieliśmy pokazać społeczne reperkusje, które są efektem masowych migracji w czasie grupy uchodźców z różnych okresów naszej historii. Cieszymy się, że mogliśmy z HBO stworzyć serialowy świat ‘Beforeigners’, który zostanie ożywiony na małym ekranie przez reżysera Jensa Liena – mówią twórcy.

W sumie powstanie 6 odcinków, z czego każdy będzie liczyć po 45 minut. Główne role zagrają Nicolai Cleve Broch (Lars Haaland) i Krista Kosonen (Alfhildr Enginnsdottir). W swoim dorobku mają takie produkcje jak Max Manus, Rozgrzeszenie, Blade Runner 2049.

HBO przypomniało nam także, jakich produkcji możemy spodziewać się w najbliższym czasie:

  • „Ślepnąc od świateł (Polska)”
  • „Hackerville (Rumunia)”
  • „Złote życie 3 (Węgry)”
  • „Gösta (Szwecja)”
  • ‚Beforeigners (Norwegia)”
  • „Oblivious (Czechy).”