20

Harry Potter i przeklęte dziecko – już wkrótce nowy firm!

hogwart harry potter
Jeżeli wciąż nie udało wam się upolować biletów do teatru na Harry'ego Pottera i przeklęte dziecko to mam dla was dobre wieści — niebawem opowieść miałaby się doczekać filmowej adaptacji!

Harry Potter i Przeklęte Dziecko – co trzeba wiedzieć?

Uniwersum Harry’ego Pottera nie ma łatwego życia. Jako ogromny fan serii, jestem szczerze zniesmaczony tym co wyprawia J.K. Rowling w Pottermore. Dopisywanie i dopowiadanie rzeczy jest po prostu bzdurne, a Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda były tak tragiczne, że (nie przesadzam) powstały setki lepszych fabularnie fanfików w świecie HP. Zresztą nie ukrywam, że od Harry Potter i przeklętego dziecka również. Napisana na potrzeby musicalu opowieść Jacka Thorne’a dziejąca się 19 lat po Insygniach Śmierci nie zrobiła na mnie najlepszego wrażenia. Może dlatego że znam ją tylko z książki, a nie desek teatru? Wkrótce będę mógł się przekonać jak wypada na kinowym ekranie. Bo jak informują sprawdzeni informatorzy Harry Potter i przeklęte dziecko doczeka się filmowej adaptacji. I to takiej, w której zobaczyć będzie można odtwórców głównego tria: Daniela Radcliffe’a, Ruperta Grinta oraz Emmę Watson.

harry potter i przeklete dziecko okładka

Uwielbiam uniwersum Harry’ego Pottera — i choć ekranizacja książek daleka jest od ideału, to ma swoje dobre momenty (te najlepsze może i skończyły się po czwartym filmie, ale co poradzić). Fantastyczne zwierzęta są już dla mnie mocno na doczepkę, zaś Przeklęte dziecko to fenomen którego kompletnie nie rozumiem. Ale patrząc na to że zakup teatralnych biletów na tę sztukę właściwie graniczy z cudem, z biznesowego punktu widzenia w ogóle mnie nie dziwi, że Warner Bros zdecydował się na taką inwestycję. Gorzej niż w Zbrodniach Grindelwalda przecież i tak nie będzie… prawda? Z drugiej strony — o wiele chętniej obejrzałbym ekranizację (bardzo fajnych, moim zdaniem) kryminałów, które Rowling wciąż z nieznanych mi powodów wydaje pod pseudonimem Robert Galbraith.

Kto reżyseruje firm „Harry Potter i Przeklęte dziecko”

Na tę chwilę nie są znane żadne bliższe szczegóły dotyczące obsady adaptacji filmowej „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Informacje na temat powstającej ekranizacji dramatu są wyłącznie w sferze plotek — ani aktorzy (Daniel Radcliffe, Ruper Grint, Emma Watson) którzy mieliby wcielić się w Harry’ego, Rona i Hermionę nie potwierdzili jeszcze tych rewelacji. Obecnie więc można jedynie wróżyć z fusów czy powrócą starzy producenci czy jednak postawią na świeże twarze. Ale w chwili publikacji tego wpisu, nie wiadomo kto będzie reżyserem filmu.

Starzy bohaterowie z uniwersum stworzonego przez J.K. Rowling?

Harry Potter i przeklęte dziecko to sztuka teatralna osadzona w uniwersum Harry’ego Pottera. Jej akcja dzieje się kilkanaście lat po siódmym tomie sagi o HP: Harry Potter i Insygnia Śmierci. Jako że cała opowieść skupia się na Albusie Severusie Potterze, synu Harry’ego Pottera i Ginny Weseley, nie mogło zabraknąć gościnnych występów postaci, które doskonale znamy z serii książek gdy trwała nieustanna walka z Voldemortem o dobro świata. Jeżeli jednak spodziewacie się, że to oni przejmą w całej historii główne role — to niestety, nie tym razem. Pojawią się, okazjonalnie, ale pierwsze skrzypce odgrywa tam przede wszystkim młodsze pokolenie czarodziejów, które także ma szansę na niesamowite przygody!

Kiedy Harry Potter i Przeklęte Dziecko wejdzie do kin?

Na tę chwilę nie wiadomo nic na temat filmowej adaptacji „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Wiemy jedynie tyle, że projekt powstaje — ale jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie, dlatego docierają do nas wyłącznie szczątkowe informacje, a produkcja najwyraźniej jeszcze się nie zaczęła. Dodatkową przeszkodą może okazać się pandemia koronawirusa, która wszystko odsuwa w czasie. Dlatego na pytanie o to kiedy „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” wejdzie do kina wydaje się nieco przedwczesne. Biorąc zresztą pod uwagę to ile filmowych hitów omija ostatnio kina i trafia prosto na platformy VOD stosownym wydaje się pytanie: czy ta filmowa adaptacja w ogóle trafi do kin?

Harry Potter i Przeklęte Dziecko – ciekawostki

Harry Potter i Przeklęte Dziecko jest przede wszystkim sztuką teatralną. Powstała po to, by błyszczeć na deskach teatru — i niewątpliwie jej się to udało. Od pierwszych informacji na temat powstawania spektaklu, o całej historii zrobiło się bardzo głośno. Tym bardziej, że sama J.K. Rowling potwierdziła, że historia doda co nieco do historii Harry’ego Pottera w ujęciu jego dzieciństwa. To wystarczyło, by solidnie podgrzać atmosferę wokół nowopowstającej opowieści z uniwersum. A później było już tylko lepiej.

Kilka lat później okazało się, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wcale nie będzie to prequel. Rowling podkręcała jednak atmosferę obiecując fantastyczną, wciągającą historię. I kiedy tylko bilety trafiły do sprzedaży — rozeszły się w mgnieniu oka mimo kontrowersji związanych z podziałem spektaklu na dwie części. Tak, by poznać całą historię należało kupić dwa bilety do teatru, a nie było to zadanie ani łatwe, ani tanie. Kilka godzin po rozpoczęciu sprzedaży bilety rozeszły się w tysiącach (!) sztuk, a ich koszt — w zależności od jakości miejsc — wahał się od 30, do 130 funtów. Mowa tutaj oczywiście o sprzedaży oficjalnej, bo firmy zajmujące się dalszą odsprzedażą biletów liczyły sobie za nie nawet po kilka tysięcy funtów. Osoby odpowiedzialne za spektakl nie godziły się jednak na takie praktyki i postanowiły… unieważnić każdy bilet, który sprzedany został po tak skandalicznie zawyżonej cenie.

Źródło