6

„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” – usunięte sceny i materiały zza kulis. Nadchodzą DVD i Blu-Ray

Premiera "Ostatniego Jedi" w dystrybucji cyfrowej oraz na DVD/Blu-Ray nadchodzi wielkimi krokami, dlatego Disney raczy nas całą masą materiałów promocyjnych, wśród których nie brakuje wcześniej niewidzianych klipów. Wśród nich znajdują się usunięte z filmu sceny oraz materiały zza kulis. 

Niestety, polscy widzowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Podczas gdy, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą już kupować i wypożyczać VIII epizod Gwiezdnych Wojen, przed nami jeszcze ponad miesiąc oczekiwania – dopiero 23 kwietnia „Ostatni Jedi” trafi do sklepów na DVD i Blu-Ray. Na dodatek, nadal nie znamy daty debiutu filmu w cyfrowej dystrybucji, gdzie zazwyczaj produkcje pojawiają się nieco (najczęściej 2 tygodnie) wcześniej.

Cyfrowa wersja filmu będzie jednak jedynym sposobem na zobaczenie „Ostatniego Jedi” w wersji 4K, która niemal na pewno będzie dostępna w iTunes – nie doczekamy się bowiem w Polsce premiery filmu na nośniku 4K Ultra HD Blu-Ray. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć zamówienie na wydanie fizyczne 4K w zagranicznym sklepie, ale w takim wypadku musicie upewnić się, czy polska wersja językowa jest dostępna na płycie (jeśli to dla Was istotne).

„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” na DVD, Blu-Ray i Blu-Ray 3D – lista dodatków

Oczywiście ósma część sagi to danie główne, ale przy wydaniach DVD oraz Blu-Ray sporą rolę odgrywają także dodatki, które serwują nam twórcy filmu. Oto oficjalna lista podana przez Galapagos – dystrybutora „Ostatniego Jedi”:

 • Reżyser i Jedi – Wybierz się w intymną podróż ze scenarzystą i reżyserem Rianem Johnsonem, aby odkryć kulisy scen i doświadczyć, jak wygląda dowodzenie globalnym przedsięwzięciem i fenomenem kulturowym.
 • Równowaga Mocy – Odkryj mitologię Mocy i dowiedz się, dlaczego Rian Johnson postanowił zinterpretować ją w tak unikatowy sposób.
 • Kulisy tworzenia scen:
  • Rozpalanie iskry: Kosmiczna bitwa – Przyjrzyj się tworzeniu epickich scen walki w kosmosie od doboru dźwięków wzmacniających akcję, poprzez efekty specjalne, aż do poznania osób, które były za to odpowiedzialne.
  • Snoke – filmowcy wyjaśniają złożony proces tworzenia złowrogiego czarnego charakteru.
  • Ostateczna rozgrywka na Crait – Poznaj szczegóły powstawania niezwykłego świata przedstawionego w finałowej konfrontacji, w tym wzajemne oddziaływanie pomiędzy realnymi lokalizacjami i efektami specjalnymi, tworzenie na nowo maszyn kroczących, projektowanie kryształowych lisów i wiele więcej!
 • Andy Serkis na żywo! – Scenarzysta i reżyser Rian Johnson prezentuje dwie ekskluzywne sekwencje z
  filmu przedstawiające Andy'ego Serkisa w trakcie pracy na planie przed wizualną obróbką zamieniającą
  go w Snoke’a.
 • Sceny niewykorzystane – Ze wstępem i opcjonalnym komentarzem reżysera i scenarzysty Riana Johnsona.

Polska wersja językowa „Ostatniego Jedi” będzie dostępna w formie napisów oraz dubbingu Dolby Digital 5.1. Do wyboru będzie też oryginalna ścieżka dźwiękowa DTS-HD HR 7.1.

Niektóre z dodatków zobaczysz już teraz

Nie wszystkie opublikowane w sieci sceny usunięte pochodzą bezpośrednio od Disney, ale możecie je już zobaczyć poniżej. Dodatkowo, na kanale Star Wars na YouTube pojawiły się materiały zza kulis, które przedstawiają między innymi w jaki sposób powstawały kryształowe liski. Opublikowano także ponad 10-minutowy fragment wspomnianego filmu dokumentalnego „Reżyser i Jedi”.