21

Guzik wiesz o tym produkcie Intela!

Jak technologie wearables mogą zmienić świat? Intel utrzymuje, że zna na ten temat dobrą odpowiedź – wraz z miniaturowym i niezwykle energooszczędnym układem Curie zamierza on podbić rynek technologii ubieralnych i uczynić je jeszcze bardziej innowacyjne. Zastosowanie technologii ubieralnych wcale nie musi kończyć się na zegarkach, opaskach, czy okularach. Intel liczy w tej kwestii na […]

Jak technologie wearables mogą zmienić świat? Intel utrzymuje, że zna na ten temat dobrą odpowiedź – wraz z miniaturowym i niezwykle energooszczędnym układem Curie zamierza on podbić rynek technologii ubieralnych i uczynić je jeszcze bardziej innowacyjne. Zastosowanie technologii ubieralnych wcale nie musi kończyć się na zegarkach, opaskach, czy okularach. Intel liczy w tej kwestii na pomysłowość maniaków nowych technologii, a o możliwościach nowego układu Intela doskonale świadczy to, że jest on w stanie zmieścić się nawet w guziku.

Intel Curie to miniaturowy układ SoC stworzony specjalnie dla urządzeń wearables. Ma się on pojawić w drugiej połowie 2015 roku i zawierać będzie w sobie energooszczędny, 32-bitowy układ SoC Intel Quark SE, moduł bluetooth o bardzo niskim poborze mocy, sześcioosiowy sensor z akcelerometrem oraz żyroskopem, 384 kB pamięci Flash i 80 kB SRAM.

Układ został zaprezentowany podczas CES 2015. Brian Krzanich stwierdził, iż pojawienie się takich rozwiązań w znaczący sposób zmieniają sposób komunikowania się między nowymi technologiami, a ich użytkownikami. To fakt, obsługa głosem, nastawienie na szybkie sprawdzenie najważniejszych informacji z powiadomień to znak czasów, a te będą należeć w niedługim czasie właśnie do urządzeń typu wearables.

Należy nadmienić, iż Intel na targach International Consumer Electronics Show ogłosił współpracę z renomowaną firmą produkującą okulary sportowe – Oakley. Okulary, które już niedługo zobaczymy jak owoc współpracy Intela oraz Oakley – należącej do Luxottica Groip będą przeznaczone oczywiście dla osób w sposób profesjonalny zajmujących się sportem, a układ Curie pomoże im osiągać jeszcze lepsze wyniki.

Energooszczędny SoC Intel Quark SE oraz moduł Bluetooth o niskim poborze mocy to wielka szansa dla technologii ubieralnych. Obecne tego typu urządzenia borykają się z problemami krótkiego czasu pracy na jednym cyklu ładowania. Intel zatem wychodzi temu naprzeciw i dzięki energooszczędnym podzespołom pozwoli na to, by wearables były jeszcze bardziej mobilne.

Jeżeli trudno Wam jest znaleźć zastosowanie dla Intel Curie – spójrzcie na to, jak bardzo może się ów układać przydać producentom… ubrań. Pomysłowość jest w tej kwestii ograniczona tylko przez ludzką wyobraźnię. Ukryty w guziku Intel Curie może na przykład sterować ciepłem generowanym przez stosunkowo cienką kurtkę – jednak wyposażoną w system „dogrzewania” jej wnętrza. To tylko jeden z pomysłów na wykorzystanie tej technologii. Tęgie głowy zapewne wymyślą dużo, dużo więcej potencjalnych zastosowań układu Intela.

A co byście powiedzieli o technologii ubieralnej, która może uratować nam życie? Intel Curie może także zostać zaopatrzony w sensory służące do monitorowania naszych funkcji życiowych i w razie potrzeby wezwie pomoc, gdy tylko odczyty zasugerują, że coś jest naprawdę nie tak. Trudno powiedzieć, że technologie ubieralne są bezużyteczne, gdy w grę wchodzi możliwość ratowania ludzkiego życia, które jest naprawdę bezcenne.

Intel Curie_2

Patrząc na rozmiary Intel Curie nie sposób nie wspomnieć o tym, że już niedługo może będziemy mówić nie o technologiach ubieralnych, ale technologiach internalnych/zintegrowanych z człowiekiem. „Zachipowanie” to jeszcze bardzo odległa kwestia, społeczeństwo nie jest jeszcze na takie rozwiązania gotowe. Ale gdy w grę wchodzi ratowanie życia – na przykład cukrzyków, którzy nie mogą na bieżąco monitorować poziomu cukru we krwi, jestem jak najbardziej za. Tak właśnie może wyglądać jedno z zastosowań Intel Curie – według mnie jedno z piękniejszych zastosowań. Technologie ubieralne mogą spokojnie wyjść poza ramy zwykłego gadżeciarstwa i stać się sprzętem, który będzie także czynić nasze życie lepszym i bardziej komfortowym – nawet mimo stawianych nam ograniczeń.