Akcja Partnerska

Granie na telewizorze z Android TV - jak zacząć, w co zagrać?

13

Telewizor jako centrum rozrywki to dziś zupełnie co innego, niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko dlatego, że o wartości smart TV nie stanowią dziś przede wszystkim dodatkowe urządzenia, lecz platforma i oferowane przez nią aplikacje. Android TV może pochwalić się najbogatszą i najbardziej zróżnicowaną ofertą, ponieważ w Google Play znajdziemy prawdopodobnie wszystko, czego potrzebujemy. 

Dziś zakup telewizora wcale nie oznacza potrzeby podłączania go do peceta czy dodatkowego wydatku na konsolę do gier. Od razu po uruchomieniu i skonfigurowaniu smart TV możemy grać, a wybór, jakim dysponujemy, jest dziś naprawdę spory. Począwszy od gier, które wracają w nowej odsłonie wizualnej na duży ekran telewizora, przez tytuły retro emulowane dzięki specjalnym programom oraz gry przygotowane z myślą o uruchamianiu na telewizorze, a na osiągnięciom nowoczesnej technologii, czyli streamingu gier kończąc, dzięki któremu bezpośrednio na TV uruchomimy największe i najpopularniejsze gry bez potrzeby dokupowania dodatkowego sprzętu. Ulubiony kontroler czy mysz z klawiaturą możemy podłączyć bezpośrednio do telewizora i po prostu grać.

Jak podłączyć kontroler oraz mysz i klawiaturę do telewizora z Android TV?

Twórcy systemu Android TV nie utrudniają użytkownikom życia i podłączenie nowego akcesorium, w tym przypadku kontrolera, odbywa się w znany większości osób sposób. Zanim jednak przystąpimy do podłączania, należy upewnić się, że wybrany przez nas kontroler jest w pełni kompatybilny z platformą - dobrą wiadomością jest to, że zdecydowana większość padów Bluetooth działa bez żadnych problemów i za ich pomocą można nawigować po interfejsie oraz grać w gry. Nie istnieje żadna oficjalna lista ze wszystkimi wspieranymi kontrolerami, bo tych ciągle przybywa, dlatego zalecane jest zweryfikowanie obsługi posiadanego przez Was modelu. Do telewizora Toshiby udało mi się bez przeszkód podłączyć kontroler przez Bluetooth.

Gdy się upewnicie, pierwszym krokiem jest wprowadzenie go w tryb parowania (najczęściej przez dłuższe przytrzymanie przycisku włączającego kontroler, jeśli na obudowie nie znajdziecie przycisku dedykowanego parowaniu). Następnie udajemy się do ustawień systemu, przechodzimy do sekcji Piloty i akcesoria, a następnie klikamy na Dodaj akcesorium Bluetooth. Na liście wykrytych urządzeń znajdujemy nasz kontroler, potwierdzamy wybór i czekamy, aż urządzenia się połączą. Od tej pory będziecie mogli sterować telewizorem oraz grać za pomocą kontrolera.

Android TV wspiera myszki i klawiatury podłączane za pomocą USB oraz Bluetooth, ale nie wszystkie akcesoria będą działać w pełni poprawnie. W tym przypadku najczęściej musimy samodzielnie zweryfikować kompatybilność myszy oraz klawiatury, które parujemy z telewizorem w ten sam sposób, co kontroler Bluetooth. Jeśli mówimy o akcesoriach przewodowych, to wystarczy wpiąć je w porty USB telewizora i zaczekać na stosowny komunikat.

W co zagrać na kontrolerze na Android TV - polecane gry i usługi

O istnieniu i dostępności dużej części z oferowanych w Google Play dla Android TV gier nie wiedzą użytkownicy platformy, a po zalogowaniu się na swoje konto Google na telewizorze Toshiby możemy od razu przystąpić do grania w najlepsze tytuły ostatnich dekad. Polecamy pobrać jedną z odsłon serii GTA, np. Liberty City Stories, z której obsługą problem miał nie jeden komputer kilkanaście lat temu. Dziś zagramy w ten tytuł bezpośrednio na telewizorze, podobnie jak w odświeżone Ducktales czy istny klasyk Star Wars: KOTOR, które zostały odpowiednio zremasterowane z myślą o dużych ekranach. Wśród polecanych gier nie mogliśmy nie wymienić strzelanek Dead Trigger 2 oraz Into the Dead 2, które pozwolą sprawdzić Wasz refleks.

Równie dużo frajdy przyniesie Real Racing 3, czyli najlepsza gra wyścigowa na Android TV, w której czekają na Was 140 auta oraz 17 różnych tras, gdzie możecie też ścigać się online w trybie multiplayer. Na Android TV trafiło też wiele multiplatformowych gier, jak na przykład This War of Mine czy The Walking Dead - w nie zagracie bezpośrednio na smart TV bez żadnego dodatkowego sprzętu w postaci konsoli czy komputera. Fani sportu na pewno skierują się ku NBA Jam, bo to jedno z ciekawszych spojrzeń na najlepsze wydanie koszykówki na świecie. Nowoczesny telewizor z Android TV od Toshiba, JVC czy Hitachi wyśmienicie nadaje się też, jako zamiennik dla retro konsol, a wszystko dzięki obecnym w sklepie emulatorom starszych systemów.

Za ich pomocą uruchomimy gry z konsol, których zakup może być dziś niemożliwy lub bardzo kosztowny. Gdy do smart TV Toshiba podłączymy dwa kontrolery, to nie będziemy potrzebować już niczego więcej, by stoczyć pojedynek z drugą osobą na jednej kanapie w tradycyjne czołgi, Contrę, czy innego klasyka. Proste z rozpikselowaną grafiką gry mogą stać się źródłem jeszcze większej frajdy, aniżeli większość nowości, na które natrafimy na innych platformach. Tutaj Android TV (prośba o dodanie modelu, na którym odbywał się test, sprawdza się wręcz doskonale, ponieważ mnogość systemów do wyboru, które można emulować, a także gier to prawdziwy raj dla tych, którzy chcą powrócić do swoich ulubionych tytułów lub (jeśli byli na to za młodzi) po raz pierwszy dać im szansę.

Platforma Google Stadia to jedna z najciekawszych nowinek ostatnich miesięcy, a po debiucie w Polsce lokalni gracze mogą do woli sprawdzać jej możliwości. Streamowanie gier z chmury pozwala całkowicie pominąć specyfikację i wydajność urządzenia, na którym gramy, ponieważ do nas trafiają jedynie obraz i dźwięk, a w drugą stronę wysyłane są komendy z kontrolera lub myszy oraz klawiatury. Assassin’s Creed, Hitman, Cyberpunk 2077, Watchdogs czy wkrótce FIFA 21 uruchamiane bezpośrednio na telewizorze to teraźniejszość, a nie przyszłość. Każda z gier przypisywana jest do naszego konta po zakupie, więc możemy w nią zagrać w dowolnym momencie, kiedy tylko chcemy.

Dodatkową wartością jest subskrypcja Stadia Pro, w ramach której otrzymujemy pakiet kilkudziesięciu gier, które nie wymagają zakupu, ponieważ potrzebny jest tylko aktywny abonament, by móc w nie zagrać. Oprócz Google Stadia, rynek usług grania w chmurze ma do zaoferowania także GeForce NOW od NVIDII, dzięki której możemy sięgnąć po gry już przez nas posiadane na najpopularniejszych platformach/sklepach, jak Steam, Ubisoft Connect, GOG czy Epic Games. Wspierane przez GeForce NOW gry można uruchomić na zdalnych serwerach obsługujących RayTracing i cieszyć się najwyższym poziomem detali w grze bezpośrednio na telewizorze. Takie rozwiązanie pozostawia pełną swobodę, jeśli chodzi o grę za pomocą kontrolera oraz myszki z klawiaturą, co spodoba się graczom pragnącym ucieczki sprzed biurka z komputerem.

Na telewizorze Toshiba, JVC czy Hitachi z Android TV zagramy też pilotem

Wbrew pozorom do grania na telewizorze nie jest niezbędny kontroler, który podłączymy za pomocą Bluetooth lub przewodu, bo w Google Play dla Android TV nie brakuje też tytułów stworzonych do grania za pomocą pilota. Duża część z nich nie jest tytułami skomplikowanymi, ale łamigłówki czy elementy zręcznościowe potrafią dać naprawdę sporo frajdy i rywalizacji, szczególnie gdy przed większym ekranem zasiądziemy wspólnie z innymi osobami. Za pomocą pilota zagracie między innymi w Crossy Road, gdzie zadaniem gracza jest przedostanie się na drugą stronę ulicy.

Wiem, że nie brzmi to jak duże wyzwanie, ale już na kilku pierwszych poziomach zorientujecie się, że tytuł jest dość wymagający. Jeszcze bardziej wciągający może okazać się Alto's Adventure, w którym przemykamy na snowboardzie przez stoki i miasteczka mierząc się z różnymi przeszkodami. Do obsługi wystarczyć pilot i celem jest uzyskanie jak największej liczby punktów oraz jak najdłuższy zjazd. Powtórzę się, ale uważajcie - naprawdę wciąga. Jeśli szukacie klasyki, to z pomocą przyjdzie PAC-MAN 256, którego co najmniej kojarzy każdy gracz.

 

--

Materiał powstał we współpracy z marką Toshiba

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu