Komputery i laptopy

GPU od AMD pojawią się w notebookach oraz... Teslach

Kamil Pieczonka
GPU od AMD pojawią się w notebookach oraz... Teslach
1

Swoją prezentację podczas Computex miało też AMD, a szefowa firmy - dr. Lisa Su zapowiedziała wiele ciekawych produktów, zarówno dla konsumentów jak i biznesu. Co ciekawe nowe karty graficzne Radeon pojawią się w notebookach oraz w samochodach Tesli.

Radeon w notebooku, smartfonie i samochodzie

Krzysiek wspominał już dzisiaj, że nowy układ graficzny AMD trafi do smartfonów Samsunga z procesorem Exynos i dzięki temu zapewni np. wsparcie dla technologii ray-tracing, ale to tylko wierzchołek góry lodowej nadchodzących zmian.  AMD ogłosiło ponadto, że zamierza wejść na nowe rynki, na których do tej pory jej udział był raczej symboliczny. Z marketingowego punktu widzenia najciekawiej wygląda zapowiadana współpraca z Teslą. Nowo zaprojektowany system informacyjno-rozrywkowy w samochodach Tesla Model S i Model X jest napędzany przez procesory AMD Ryzen Embedded i układy graficzne na bazie architektury AMD RDNA 2, które umożliwiają grę w tytuły AAA. Elon Musk już jakiś czas temu zapowiadał, że posiadacze Tesli będą mogli zagrać w Wiedźmina 3 lub Cyberpunka 2077 w swoich samochodach.

To jednak nie wszystko, w ofercie pojawią się też nowe mobilne karty graficzne AMD Radeon serii 6000M, które trafią do nowej generacji laptopów premium dla graczy. Chipy z rodziny AMD Radeon RX 6000M zostały zaprojektowane tak aby zapewniać większą wydajność, wynikającą z zastosowania architektury RDNA2. Dodatkowo w sprzedaży pojawią się urządzenia oznaczone znaczkiem AMD Advantage, które będą korzystały nie tylko z GPU, ale również z CPU tego producenta. Swoje modele notebooków zgodne z tym standardem zapowiadają główni gracze na rynku komputerów przenośnych.

Zobacz też: Radeon RX 7900 XTX

AMD zapowiedziało też swoją technologię FidelityFX Super Resolution (FSR), która jest rozwiązaniem podobnym do DLSS od NVIDIA. Dzięki inteligentnemu skalowaniu obrazu możliwe jest nawet 2,5-krotne zwiększenie liczby wyświetlanych klatek na sekundę w wybranych tytułach, aby zapewnić rozgrywkę w wysokiej jakości i rozdzielczości. Co więcej FSR to otwarty standard, który oferuje obsługę ponad 100 modeli procesorów i układów graficznych AMD, a także konkurencyjnych kart graficznych, a ponad 10 developerów planuje zintegrować FSR w swoich najważniejszych grach i silnikach w 2021 roku.

Technologia chipletów 3D i nowe procesory Ryzen 5000G

Podczas prezentacji dr Lisa Su ujawniła również najnowszy przełom AMD jakiego dokonano za sprawą nowej technologii chipletów 3D. Jest to przełom na tym polu, ponieważ łączy innowacyjną architekturę chipletów AMD z trójwymiarowym ich układaniem na sobie przy wykorzystaniu wiązań hybrydowych, które zapewnia 200-krotnie większą gęstość połączeń niż chiplety 2D i ponad 15-krotnie większą gęstość w porównaniu do istniejących rozwiązań trójwymiarowego składania układów scalonych. Ta opracowana w ścisłej współpracy z TSMC technologia zużywa także mniej energii niż obecne rozwiązania 3D i jest najbardziej elastyczną technologią na świecie w dziedzinie składania układów scalonych w systemie „active-on-active”.

AMD przedstawiło pierwsze zastosowanie technologii chipletów 3D na targach Computex – prototyp pionowo złożonej pamięci podręcznej L3 połączonej z procesorem AMD Ryzen serii 5000, który zaprojektowano w celu znaczącego zwiększenia wydajności w szerokim spektrum aplikacji. Firma AMD jest na dobrej drodze, aby rozpocząć produkcję przyszłych, wydajnych produktów komputerowych na bazie chipletów 3D do końca tego roku.

AMD powiększa też rodzinę procesorów Ryzen dla komputerów stacjonarnych o modele Ryzen serii 5000G dla komputerów stacjonarnych. AMD Ryzen 7 5700G i AMD Ryzen 5 5600G wprowadzają moc rdzeni „Zen 3” i zintegrowanego układu graficznego Radeon do jednego mikroukładu, a będą dostępne na rynku detalicznym jeszcze w tym roku. Powinno to zainteresować osoby, które potrzebują dużej wydajności CPU, ale niekoniecznie potrzebują dedykowanej karty graficznej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu