2

Google uruchamia kolejny kurs. Tym razem nauczymy się zaawansowanej obsługi Maps i Earth

Po dwóch edycjach szkolenia uczącego jak wyszukiwać treści w sieci przyszła kolej na naukę korzystania z kolejnych usług kalifornijskiej firmy – map. Ruszyły zapisy do internetowego kursu Mapping with Google, w którym przez dwa tygodnie poznać mamy od podszewki Google Maps, Maps Engine Lite oraz Google Earth. Kurs potrwa dwa tygodnie – od 10 do […]

Po dwóch edycjach szkolenia uczącego jak wyszukiwać treści w sieci przyszła kolej na naukę korzystania z kolejnych usług kalifornijskiej firmy – map. Ruszyły zapisy do internetowego kursu Mapping with Google, w którym przez dwa tygodnie poznać mamy od podszewki Google Maps, Maps Engine Lite oraz Google Earth.

Kurs potrwa dwa tygodnie – od 10 do 24 czerwca, jednak zapisywać można się już dziś. Chętni muszą jedynie zalogować się za pomocą swojego konta Google, podać dane osobowe i odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące oczekiwań związanych z kursem oraz naszych wcześniejszych kontaktów z opisywanymi usługami. Ważne też, by nasz komputer spełniał wymagania sprzętowe. Te na szczęście nie są zbyt wygórowane i, jeżeli nie korzystacie z 15-letniego sprzętu, z pewnością je spełnicie.

Wzorem poprzednich szkoleń Mapping with Google będzie polegać na regularnym publikowaniu wykładów wideo, po których uczestnicy otrzymają dostęp do kwestionariuszy z pytaniami, dzięki którym sprawdzą swoją wiedzę. Nie zabraknie też spotkań z ekspertami organizowanych za pomocą wideokonferencji w Hangoutach. Całość podsumuje duży sprawdzian, a uczestnicy otrzymają certyfikaty. Nie spodziewajcie się jednak po tych ostatnich niczego szczególnego – to zwykły plik graficzny z naszym imieniem i nazwiskiem pozbawiony jakichkolwiek emblematów, podpisów, pieczątek etc. Sam się trochę zawiodłem, gdy zobaczyłem to chałupnicze wykonanie.

Co ciekawe, wszyscy uczestnicy kursu otrzymają automatycznie dostęp do nowych Map Google, bo to właśnie na bazie odświeżonej wersji usługi będzie prowadzone szkolenie. Z wideo je zapowiadającego można się dowiedzieć, że opanujemy tam umiejętności znajdowania nowych miejsc, ale też samodzielnego ich tworzenia oraz udostępniania. Kurs poprowadzą Google Maps Product Managerzy: Daniel Demetri i Beth Liebert, a także Google Earth Product Manager Peter Birch. Jak widać zatem, prezentowane informacje będą pochodziły z pierwszej ręki.

Widać, że Google zależy, by przyciągnąć jak najmocniej użytkowników do swojego produktu i nie dać konkurencji szans na tym polu. W stworzenie Map firma zainwestowała ogromne środki oraz czas – unikatowe funkcje Street View i mnogość lokacji, a teraz nowy, odświeżony interfejs sprawiają, że jest kalifornijski gigant jest niemalże monopolistą na tej płaszczyźnie. Między innymi z tego powodu nie chce, by Facebook przejął mapy Waze, a także krzywo patrzy na rozwijającą się analogiczną usługę pod marką Bing Microsoftu. Organizacja szkolenia nie jest zatem niczym innym jak formą reklamy mającej zwiększyć zainteresowanie oraz intensywność korzystania z Google Maps oraz Google Earth.