Chyba nikomu nie trzeba mówić, że podczas powiększania grafik, trudno jest utrzymać wysoki poziom szczegółowości. Oczywiście, „Photoshop ninja” może dopracować powiększony obraz tak, że wyciągnie niektóre utracone detale. Ale i takie rzeczy „nie są z gumy”. Człowiek też nie da rady zrobić wszystkiego. Tutaj do głosu dochodzi jednak technologia i Google ma w zanadrzu ciekawe rozwiązanie, które automatycznie wyciągnie szczegóły z powiększonego obrazu. System RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution) jest w stanie wykonać wspomniany „zoom” bez poszarpywania krawędzi i zachowując pewien poziom szczegółowości w czasie rzeczywistym, nawet na urządzeniach mobilnych.
Oczywiście, Google jest świadome tego, że na rynku już istnieją podobne rozwiązania, jednak uznaje, że są one nie zawsze tak skuteczne jak RAISR, a dodatkowo – działają nieco wolniej. Gigant chwali się, że opracowany przez niego system jest szybszy od alternatyw nawet o 100 razy.
Najciekawsze jest jednak to, że RAISR działa w oparciu o uczenie maszynowe
RAISR uczy się, jak wygląda obraz w wysokiej jakości i próbuje dostosować do tego modelu wejściową grafikę. Jednak bierze pod uwagę również takie czynniki, jak jasność, kolory, ich nasycenie i dobiera do grafiki filtry, które może zastosować, by wyciągnąć z niej jak najwięcej pożądanych szczegółów. Dodatkowo, sprawdzany jest wejściowy format grafiki, korzysta z tych informacji by określić pierwotną strukturę obrazka. Wtedy RAISR zajmie się również artefaktami powstałymi w wyniku działania różnych metod kompresji danych.
Tego typu rozwiązanie może się przydać nie tylko w „serialowych zastosowaniach”, jednak tu trzeba przyznać, że i RAISR z gumy nie jest i pewne ograniczenia posiada. Wyjściowy obrazek nie jest idealnie czysty i szczegółowy. Ale, w przypadku urządzeń mobilnych może być to niemały krok naprzód, by stworzyć rozwiązanie pozwalające na „bezstratny” zoom cyfrowy. W czasie rzeczywistym będziemy w stanie powiększyć obraz w aparacie i zrobić zdjęcie bez obawy o nadmierne szumy, czy utratę szczegółowości. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim zastosowaniem systemu RAISR jest fakt, iż działa on zdecydowanie szybciej od konkurencyjnych rozwiązań, a zatem wyniki jego pracy ujrzymy już na krótko po wykonaniu ujęcia smartfonem.
Więcej z kategorii Google:
- Prawo okazało się silniejsze od korporacji. Koniec rollercoastera pt. Google i Facebook vs. Australia
- Pixel 5a jak Pixel 4a 5G, zmiany są kosmetyczne, ale to dobra wiadomość
- Google Pixel pomógł uratować nieprzytomnego mężczyznę z przewróconego spychacza
- Streaming gier Google Stadia pozwany za niespełnione obietnice
- Ciemny motyw w Mapach Google i kilka innych nowości na Androidzie!