7

Google startuje z konkursem „Twoje miasto w 3D” 2012

Jak co roku, Google startuje z konkursem dla wszystkich miłośników modelowania 3D, którzy chcą stworzyć swoje miasto w trzech wymiarach i umieścić je w Google Earth. Konkurs jest prosty i może się do niego zgłosić dosłownie każdy, kto ma ochotę. Wystarczy wykonać trójwymiarowe modele budynków a następnie umieścić je w internecie. Budynku można modelować albo za […]

Jak co roku, Google startuje z konkursem dla wszystkich miłośników modelowania 3D, którzy chcą stworzyć swoje miasto w trzech wymiarach i umieścić je w Google Earth. Konkurs jest prosty i może się do niego zgłosić dosłownie każdy, kto ma ochotę. Wystarczy wykonać trójwymiarowe modele budynków a następnie umieścić je w internecie. Budynku można modelować albo za pomocą bajecznie prostego, lecz dającego spore możliwości Sketchup, albo za pomocą jeszcze prostszego Kreatora budynków, który działa wewnątrz przeglądarki. Prace można nadsyłać do końca 2012 roku.

Tworzenie modeli budynków znajdujących się w naszej okolicy może dawać sporo satysfakcji, wiem o tym, bo sam umieściłem kilka modeli na mapie. Sam proces może być frajdą również dla osób niekoniecznie zafascynowanych techniką, podobnie jak osoby rysujące przy pomocy nowoczesnych technologii muszą być bardziej artystami, niż informatykami. Modelowanie 3D to świetna gimnastyka dla umysłu.

Przy okazji mamy szansę wypromować swoją okolicę, zarówno przez sam fakt, że ludzie będą mogli ja podziwiać na mapie, jak również dzięki głównej nagrodzie, która obejmuje zorganizowanie hucznej imprezy przez ekipę Google, jak i nagrodę wysokości 25 000 USD dla lokalnej szkoły.

Wszystko co należy zrobić, to wymodelować w trzech wymiarach to, co jest charakterystyczne i ciekawe w naszej okolicy, stworzyć nową kolekcję składającą się z tychże modeli, a następnie link do kolekcji zgłosić na tej stronie. Do konkursy można przystąpić samodzielnie, lub w zespole liczącym maksymalnie 5 osób. Dla osób zainteresowanych przyda się z pewnością regulamin konkursu oraz dodatkowe informacje.

Na Antyweb już nie raz wspominałem o Sketchupie. Pisałem o nowych tutorialach ułatwiających zapoznanie się z programem, przedstawiałem też sam program i możliwości jakie oferuje. Specjalnie dla osób poszukujących jeszcze łatwiejszego rozwiązania powstał Kreator budynków, który działa wewnątrz przeglądarki, wymaga jedynie instalacji pluginu Google Earth.

Na zachętę proponuję obejrzeć film prezentujący finalistę konkursu z roku 2010. Oficjalne ogłoszenie konkursu na polskim blogu Google, można znaleźć tutaj.