22

Google sprawdza wszystkie instalowane aplikacje spoza Google Play

Androida 4.2.2 mam na swoim HTC od niecałego miesiąca i nie miałem jeszcze potrzeby instalowania czegokolwiek spoza Google Play. Dziś jednak trafiłem na nową wersję beta Deezera i przed jego instalacją zostałem oddelegowany do znanych mi już wcześniej ustawień, gdzie trzeba zaznaczyć zgodę na instalację aplikacji z nieznanych źródeł. Co mnie jednak później zaskoczyło, podczas […]

mwa
Androida 4.2.2 mam na swoim HTC od niecałego miesiąca i nie miałem jeszcze potrzeby instalowania czegokolwiek spoza Google Play. Dziś jednak trafiłem na nową wersję beta Deezera i przed jego instalacją zostałem oddelegowany do znanych mi już wcześniej ustawień, gdzie trzeba zaznaczyć zgodę na instalację aplikacji z nieznanych źródeł.

Co mnie jednak później zaskoczyło, podczas instalowania Deezera wyskoczył dodatkowy komunikat o zgodę na sprawdzanie przez Google wszystkich instalowanych aplikacji na telefonie pod kątem ich ewentualnych szkodliwości.

Screenshot_2013-04-04-09-16-32Screenshot_2013-04-04-09-30-11

Przeszukałem w sieci informacje na ten temat i zasad działania tej weryfikacji, znalazłem tylko wpis z 1 marca 2013 na stronach pomocy Google. Znajdziecie tam też instrukcję dotyczącą ewentualnych reklamacji przy wadliwym rozpoznaniu Waszych aplikacji. Nie wiem, na ile skuteczne Google będzie w wykrywaniu złośliwych aplikacji instalowanych spoza Google Play skoro zdarzały się takowe w ich sklepie, ale cieszy fakt, że coś jest robione w temacie i niepozostawione bez odzewu i wymiernych działań ze strony Google, również w przypadku aplikacji, które przecież instalujemy na własną odpowiedzialność.

fsc_Deezer

Co do wspomnianego Deezera, to chyba bardzo wczesna wersja – nie polecam na razie do instalacji. Praktycznie nic nie można było do końca sprawdzić, zawieszało się przy każdej próbie wejścia w poszczególne opcje. Jedyne, co zdążyłem uruchomić i zadziałało to autouzupełnianie i przewidywanie wpisywanych zespołów i piosenek w wyszukiwarce.

Screenshot_2013-04-04-09-18-06Screenshot_2013-04-04-09-21-26

Dla ciekawych link do pobrania – Deezer Android Beta.