12

Google otwiera furtkę dla alternatywnych aplikacji SMS na Androidzie

Jeszcze kilka dni temu wszyscy spodziewaliśmy się, że Hangouty zastąpią aplikację do SMS-ów w Androidzie 4.4 i staną się jedynym słusznym komunikatorem „do wszystkiego” na Androidzie. Tymczasem Google uczynił dość niespodziewany krok, otwierając się na alternatywne rozwiązania. Jak to zatem będzie naprawdę z SMS-ami w KitKacie? Udostępnione przez Google nowe API ma umożliwić użytkownikom samodzielne […]

Jeszcze kilka dni temu wszyscy spodziewaliśmy się, że Hangouty zastąpią aplikację do SMS-ów w Androidzie 4.4 i staną się jedynym słusznym komunikatorem „do wszystkiego” na Androidzie. Tymczasem Google uczynił dość niespodziewany krok, otwierając się na alternatywne rozwiązania. Jak to zatem będzie naprawdę z SMS-ami w KitKacie?

Udostępnione przez Google nowe API ma umożliwić użytkownikom samodzielne decydowanie o tym, z jakiej aplikacji chcą korzystać do obsługi wiadomości SMS i MMS. Ktoś powie „ale przecież już wcześniej mieliśmy taką możliwość”. Owszem, w rezultacie powstała masa alternatywnych aplikacji, które z mniejszym lub większym sukcesem zastępowały nam natywne rozwiązanie wbudowane w Androida. Sęk w tym, że robiły to w sposób nieakceptowalny przez Google’a, wykorzystując ukryte API. Teraz ulegnie to zmianie.

W Androidzie 4.4 zawita nowe, oficjalne i publiczne API, za sprawą którego każdy developer będzie mógł ze swoim produktem zagościć na naszych smartfonach i domyślnie obsługiwać wiadomości SMS i MMS. Niesie to jednocześnie za sobą szereg ograniczeń. Odtąd użytkownik będzie musiał zadecydować z jakiej aplikacji chce korzystać. W konsekwencji tego wszystkie inne programy tego typu przestaną odbierać i wysyłać wiadomości – tylko jedna, wybrana przez nas otrzyma ten przywilej. Dotyczy to zresztą wszystkich aplikacji powiązanych w jakiś sposób z SMS-ami i MMS-ami, w tym m.in. rozwiązań do tworzenia ich kopii zapasowych.

2013-10-15_172207

Kilka dni temu pojawiły się bardzo prawdopodobne doniesienia dotyczące aplikacji Hangoutów, która wraz z kolejną aktualizacją otrzyma obsługę wiadomości SMS. Reakcja na te doniesienia była jednoznaczna – Google zastąpi domyślną aplikację tego typu. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Hangouty prawdopodobnie będą ustawione jako główny program, ale użytkownik otrzyma też możliwość skorzystania z dotychczasowego rozwiązania.

Taka swoboda jest bardzo rozsądnym krokiem. Android słynie ze swojej otwartości i to właśnie ten czynnik sprawił, że dziś możemy korzystać z dziesiątek alternatywnych aplikacji do obsługi SMS. Wraz z wprowadzeniem nowego API będzie to na pewno bardziej wygodne i być może w końcu możliwe stanie się ukrycie/skasowanie domyślnej aplikacji do SMS-ów na rzecz wybranej przez nas alternatywy. Co ciekawe, Google zaleca wdrożenie nowego API najszybciej jak to tylko możliwe, a więc zapewne nowy Android 4.4 już za pasem.