Felietony

Google kupił Motorola Mobility za 12,5 mld dolarów

Jan Rybczyński
Google kupił Motorola Mobility za 12,5 mld dolarów
47

Takiej wiadomości nie spodziewał się chyba nikt, w ten wolny od pracy (przynajmniej w Polsce) i spokojny poniedziałek. Google wykupił Motorola Mobility za 12,5 mld dolarów. Nowy nabytek ma wesprzeć Androida i jego ekosystem. Google chce prowadzić Motorola Mobility jako osobny biznes. Zapowiada się g...

Takiej wiadomości nie spodziewał się chyba nikt, w ten wolny od pracy (przynajmniej w Polsce) i spokojny poniedziałek. Google wykupił Motorola Mobility za 12,5 mld dolarów. Nowy nabytek ma wesprzeć Androida i jego ekosystem. Google chce prowadzić Motorola Mobility jako osobny biznes. Zapowiada się gorący okres na rynku smartfonów. Android już teraz jest najpopularniejszym systemem, pod kontrolą którego działają nowoczesne telefony, a teraz zyska dedykowaną platformę sprzętową.

 

Sprzęt, czyli hardware, oraz oprogramowanie, czyli software, stanowią nieodłączny tandem i nie mogą funkcjonować osobno. Wrażenia jakie zapewnia nam oprogramowanie bardzo mocno zależą od tego na jakim sprzęcie to programowanie uruchomimy. Taka niby oczywista oczywistość, truizm. Mimo wszystko niewiele jest firm, które potrafią to połączenie przekuć na swój sukces. Jedną z takich firm jest bez wątpienia Apple, który od początku stawiał na odpowiednie połączenie oprogramowania ze sprzętem, kontrolując oba. Pomimo trudnych momentów Apple nie poddał się i dziś jest na samym szczycie. Google najwyraźniej postanowił pójść tą samą drogą, korzystając z tego, że popularny system mobilny już ma.

System Android bez pomocy dedykowanego sprzętu odniósł ogromny sukces. Obecnie ma około 50% rynku smartfonów i tylko Apple ze swoim iOS oraz dedykowanym sprzętem, czyli iPhone stanowi dla Androida odpowiednio silną konkurencję. Od dziś najlepiej sprzedający się produkt Apple będzie musiał się mieć się na baczności, ponieważ również Android dostanie swoją dedykowana platformę sprzętową (chociaż nadal będzie dostępny na innych platformach sprzętowych). Nie ma wątpliwości, że Google zrobi odpowiedni użytek mając w ręku zarówno najpopularniejszy system operacyjny na urządzenia mobilne, jak również jedną z ważniejszych firm produkującą również urządzenia mobilne.

Przejęcie Androida Google uważa za jedną ze swoich najlepszych decyzji. Przejęcie Motoroli może być kolejnym bardzo dobrym posunięciem. Motorola ma ogromny bagaż doświadczeń zebranych przez 80 lat swojego istnienia. Wystarczy przypomnieć, że Motorola jako pierwsza zaprezentowała przenośny telefon komórkowy, blisko 30 lat temu. Swojego czasu komputery Apple wyposażone były w procesory właśnie od Motoroli, a wielu uważa, że były to najlepsze komputery spod znaku nadgryzionego jabłka jakie kiedykolwiek powstały. Dlatego połączenie Androida z wiedzą i doświadczeniem Motoroli może wstrząsnąć rynkiem mobilnym naprawdę mocno.

Dodatkowo, a może przede wszystkim, Motorola jest posiadaczem ponad 17 tysięcy patentów a 7500 kolejnych oczekuje na akceptację. Od teraz Google będzie mógł się skutecznie bronić przed atakami trolli patentowych.

Google zapewnia, że Android pozostanie otwartą platformą, natomiast Motorola będzie prowadzona jako osobny biznes.

Myślę, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się prezentacji wielu mobilnych urządzeń, nie tylko telefonów, pod kontrolą systemu Android, mogących bez kompleksów konkurować z nowym iPhone'm czy iPadem.

Tutaj można znaleźć pełną treść oświadczenia Google o przejęciu Motorola Mobility.

Aktualizacja: Dodałem informację i ilości patentów posiadanych przez Motorolę, oraz poprawiłem jedno niezrozumiałe zdanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu