Google

Google Chrome może przemówić ludzkim głosem, przeczytać oraz opowiedzieć o zawartości strony www

Tomasz Popielarczyk
Google Chrome może przemówić ludzkim głosem, przeczytać oraz opowiedzieć o zawartości strony www
6

Jeśli chodzi o ułatwienia dostępu dla osób niepełnosprawnych Google wykazuje się niemałą kreatywnością i starannością. Rozszerzenie ChromeVox, które już od jakiegoś czasu można znaleźć w Chrome Web Store, tylko to potwierdza. Ale to nie tylko znaczny ukłon w stronę tego typu użytkowników internetu....

Jeśli chodzi o ułatwienia dostępu dla osób niepełnosprawnych Google wykazuje się niemałą kreatywnością i starannością. Rozszerzenie ChromeVox, które już od jakiegoś czasu można znaleźć w Chrome Web Store, tylko to potwierdza. Ale to nie tylko znaczny ukłon w stronę tego typu użytkowników internetu. Z ChromeVox skorzystają bowiem wszyscy. Jak wygląda działanie rozszerzenia w praktyce?

ChromeVox to projekt, który już od pewnego czasu jest rozwijany przez Google. Koncern jednak dopiero teraz rozpoczął promocję rozszerzenia, z którego skorzystać mogą użytkownicy przeglądarki Google Chrome i systemu Chrome OS. W jego ramach otrzymujemy rozbudowane narzędzie, które przeczyta treść strony www, a także opowie o tym co się na niej znajduje.

Rozwiązanie to jest przede wszystkim dedykowane osobom niepełnosprawnym, co przedstawia wideo promocyjne, które koncern wczoraj umieścił na kanale na YouTube.

Myślę jednak, że nie tylko oni z chęcią je zainstalują. ChromeVox dobrze spisuje się również jako lektor dla wszystkich pozostałych internautów, którzy zamiast czytać wolą wysłuchać danego artykułu z sieci. Póki co obsługiwany jest niestety tylko język angielski, więc syntezator mowy dość pokracznie radzi sobie z artykułami po polsku. Wprowadzenie rodzimej mowy może trochę potrwać (o ile w ogóle nastąpi).

Jak ChromeVox działa w praktyce? Po aktywowaniu wtyczki fragmenty stron, które są w danym momencie czytane otacza pomarańczowa ramka. Użytkownik może w prosty sposób, za pomocą skrótów klawiszowych nawigować pomiędzy nimi. Do dyspozycji oddano ogromną liczbę kombinacji. Regulują one m.in. szybkość czy głośność mowy. Wszystko zostało zaprojektowane tak, by osoba niewidoma po opanowaniu wszystkich skrótów nie miała najmniejszych problemów z obsługą sieci z rozszerzeniem ChromeVox.

Rozszerzenie wykorzystuje syntezator wbudowany w system, lecz jeżeli nasz komputer takowym nie dysponuje możemy skorzystać z zewnętrznej usługi TTS, instalując dodatkową wtyczkę Lois opartą na open-source'owym Pico, dzięki której Chrome będzie przemawiać do nas kobiecym głosem niezależnie od platformy, na której pracujemy.

Cieszy fakt, że wielkie koncerny nie zapominają o tych użytkownikach, którzy bez odpowiednich narzędzi i wsparcia z ich strony mieliby ogromne trudności by efektywnie wykorzystywać internet oraz komputery do pracy, nauki oraz rozrywki. Narzędzia typu ChromeVox to nie tylko wielki ukłon w ich stronę, ale też ciekawy dodatek dla wszystkich pozostałych, którzy mogą w ten sposób przesłuchiwać, a nie przeglądać artykuły na ulubionych stronach. W dobie rosnącego zainteresowania audiobookami tego typu rozwiązanie powinno również cieszyć się popularnością.

Więcej informacji na temat ChromeVox, dokumentację oraz linki do grup dyskusyjnych znajdziecie na stronie rozszerzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleChromemowa