17

Google chce zmienić świat … znowu.

Autorem tekstu jest Jakub Jaworski Chyba większość przyzna mi rację, że Google, a raczej jego wyszukiwarka przynajmniej raz już zmieniła świat. Internetowy gigant nie osiada jednak na laurach. Niedługo po prezentacji Google News, na oficjalnym polskim blogu firmy pojawiła się kolejna wiadomość. Tym razem cel jest szczytniejszy. Kryje się pod tajemniczą nazwą „Projekt 10^100” (czyt. […]

Autorem tekstu jest Jakub Jaworski
Chyba większość przyzna mi rację, że Google, a raczej jego wyszukiwarka przynajmniej raz już zmieniła świat. Internetowy gigant nie osiada jednak na laurach. Niedługo po prezentacji Google News, na oficjalnym polskim blogu firmy pojawiła się kolejna wiadomość. Tym razem cel jest szczytniejszy. Kryje się pod tajemniczą nazwą „Projekt 10^100” (czyt. „dziesięć do potęgi setnej”).

Nazwa akcji, a raczej konkursu może jest tajemnicza, lecz ma bardzo proste zadanie. Znaleźć pomysł na projekt który zmieni świat pomagając jak największej liczbie osób. Jak mówi organizator: „Nie są ważne ani skala przedsięwzięcia, ani poziom zaawansowania technologicznego. Liczy się jedynie siła oddziaływania.” Brzmi bardzo zachęcająco. Nie ma z góry postawionych wymagań, ani ograniczeń. Tym bardziej warto spróbować, że najlepsze przedsięwzięcia zostaną mocno dofinansowane. Mowa o 10 milionach dolarów dla pierwszej piątki.



Bardzo mi się podoba taka postawa Google. Firma nie skupia się tylko na mnożeniu zysków, lecz próbuje wykorzystać swoją pozycję na rynku aby pomóc innym. Ktoś może powiedzieć, że cała akcja przyniesie im zyski. Oczywiście, że stratni na pewno nie będą. Nasuwa się jednak pytanie czy to ważne ile na tym zarobią skoro mogą przy tym pomóc wielu osobom?

Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie projektu