18

Google Chat to już kompletna usługa do komunikacji. Tego Google jutro nie wyłączy

Google Chat dostępny do niedawna tylko dla firmowych kont, doczekał się niedawno udostępnienia wszystkim chętnym użytkownikom usług Google, w tym najpopularniejszej poczty Gmail.

Niemal zupełnie bez echa przeszła premiera Google Chat dla wszystkich użytkowników Gmaila. Z jednej strony nie dziwię się, historia usług do komunikacji Google pokazała, że dość łatwo rozstawali się z nierokującymi projektami. Z drugiej strony obecny kształt Google Chat pozwala przypuszczać, że to jest właśnie to – kompletna i funkcjonalna usługa do komunikacji w rodzinie, ze znajomymi czy współpracownikami.

Od kilku lat korzystamy w redakcji ze Slacka, ale sprawdzając dziś możliwości usługi Google Chat doszedłem do wniosku, że to doskonały zamiennik darmowej wersji Slacka. Nawet w przypadku rezygnacji Google z niej w przyszłości, w co osobiście nie wierzę, powrót do Slacka będzie zupełnie bezbolesny zważywszy na fakt, że i tak w tej usłudze z czasem tracimy historię komunikacji.

Google po nieudanych próbach z serwisami społecznościowymi – Google Wave czy Google+ oraz komunikatorami typu Hangouts, Allo czy Duo skupił się na dopracowaniu jednej, spójnej i funkcjonalnej platformy do komunikacji Google Chat.

Co ważne próg wejścia w tę nową formę komunikacji nie jest zbyt wysoki, przynajmniej nie taki jak w przypadku innych platform, gdzie odbijamy się od konieczności namawiania znajomych, rodziny czy współpracowników do przejścia na coś nowego. Google Chat dostępny jest z poziomu Gmaila, czyli najpopularniejszej poczty e-mail w Polsce, z która na codzień korzystamy na komputerze czy urządzeniach mobilnych.

Jeśli ktoś woli oddzielić komunikację tekstową czy wideo ze znajomymi, rodziną czy współpracownikami od Gmaila, jest taka możliwość, wystarczy skorzystać z linku chat.google.com. Dodatkowo możemy zrobić z tego aplikację i dodać skrót do pulpitu.

Podobną opcję wyboru mamy na urządzeniach mobilnych, z których przecież najczęściej obecnie korzystamy. Google Chat możemy włączyć w aplikacji mobilnej Gmail, ale również możemy skorzystać z dedykowanej aplikacji Google Chat dostępnej na Androida czy iOS (ostatni po prawej zrzut).

Wersja przeglądarkowe i wersja mobilna Google Chat to odwzorowana w stosunku 1:1 usługa do komunikacji. W każdej z nich możemy korzystać z tych samych usług dodanych w tym samym miejscu. Nie ma więc opcji na szukanie ich w zależności od miejsca, z poziomu którego akurat chcemy się komunikować.

Google Chat podzielony jest na trzy panele, osobny do indywidualnej komunikacji – Chat, do komunikacji z większą liczbą osób – Pokoje oraz do grupowych rozmów wideo – Spotkania. W zakładce Chat możemy przesyłać w rozmowie różnego rodzaju pliki z komputera czy urządzenia mobilnego lub z Google Drive, umawiać się na spotkania z automatycznym dodawaniem ich do Google Kalendarza czy inicjować połączenie wideo.

W zakładce Pokoje, możemy to samo robić z większą liczbą znajomych czy współpracowników. Dochodzą tu jednak dwie dodatkowe dwie zakładki na gromadzenie przesyłanych plików oraz definiowania i przypisywania zadań dla konkretnych osób w pokoju.

Oczywiście działają tu takie same opcje jak na Slacku, typu wzmianki, powiadomienia z konkretnych pokojów lub ich wyłączenie. Z dodatkowych opcji, jako że Google Chat zintegrowany jest z Gmailem mogę jeszcze wymienić możliwość przesyłania konkretnej wypowiedzi czy rozmowy na chacie na naszą skrzynkę email.

Całość działa naprawdę dobrze. Nie ma problemów z synchronizacją pomiędzy różnymi naszymi urządzeniami, a korzystanie z tej formy komunikacji wydaje się nad wyraz wygodne i funkcjonalne. Osobiście wydaje mi się, że naprawdę warto teraz dać szansę akurat tej usłudze Google, jej wyłączenie w przyszłości mieni mi się obecnie jako wysoce nieprawdopodobne.