Moje przemyślenia

IFA 2012: Galaxy ATIV - połączenie mobilności z Windows 8 (również Phone) i metką Samsunga

MS
Michał Szabłowski
22

Przyszła pora na zaprezentowanie kolejnych urządzeń Galaxy zaprezentowanych na targach IFA 2012 w Berlinie. Po Note i Camera, Samsung pokazał gadżety z rodziny Ativ. Są one oparte na platformie systemu Windows 8 oraz Windows Phone 8 i obejmują urządzenia Smart PC, tablety oraz smartfony. Tym samym S...

Przyszła pora na zaprezentowanie kolejnych urządzeń Galaxy zaprezentowanych na targach IFA 2012 w Berlinie. Po Note i Camera, Samsung pokazał gadżety z rodziny Ativ. Są one oparte na platformie systemu Windows 8 oraz Windows Phone 8 i obejmują urządzenia Smart PC, tablety oraz smartfony. Tym samym Samsung jasno pokazał, że nie chce budować swojej mobilnej potęgi wyłącznie na Androidzie.

Samsung Ativ Smart PC oraz Samsung Ativ Smart PC Pro

Dwa największe urządzenia z rodziny Galaxy Ativ stanowią połączenie ciekawe wzornictwa, wydajności notebooka oraz wygody korzystania z tabletu. Oba zostały wyposażone w ekrany SuperBright Full HD LCD o przekątnej 11,6 cala i jasności 400 nitów, dodatkowo obsługujące 10-punktowy wielodotyk. Pozwala to użytkownikom na korzystanie z opcji powiększania pinch-to-zoom, obracanie obrazów oraz łatwe przewijanie stron w celu wykorzystania wszystkich możliwości aplikacji. Strach pomyśleć, ile z nich zostało opatentowane przez Apple.

Oba modele Smart PC łączą w sobie wysoką wydajność z funkcjonalnością Windows 8 i są również w pełni kompatybilne z systemem Windows 7. Każde urządzenie wyposażono w odłączany system dokowania klawiatury, pozwalający użytkownikom na łatwe przełączanie się między funkcjonalnością notebooka typu clamshell oraz tabletu. Oprócz zwykle stosowanych metod wprowadzania danych, Ativ Smart PC oraz Ativ Smart PC Pro wyposażone są w pióro S Pen, pozwalające na odręczne pisanie i rysowanie. Pióro cyfrowe Wacom, z którego korzysta się tak jak ze zwykłego pióra lub ołówka, spełnia wymagania profesjonalnych projektantów dzięki 1024 stopniom nacisku. Oba urządzenia trafią na rynek z domyślnie zainstalowaną aplikacją S Note, która ułatwia korzystanie z pióra S Pen.

Ativ Smart PC oraz Ativ Smart PC Pro mają grubość, odpowiednio, 9,9 oraz 11,9 milimetra. Wersja Pro została wyposażona w szybki procesor Intel Core i5, natomiast w urządzeniu Ativ Smart PC zamontowano procesor Intel Atom. W obu urządzeniach zamontowano porty: USB 2.0 (Smart PC), dwa porty USB 3.0 (Smart PC Pro), mHDMI, miniSD oraz dwa dodatkowe porty USB 2.0 na klawiaturze. Ativ Smart PC ma według producenta działać do 14 godzin bez wpinania do prądu; w przypadku urządzenia Ativ Smart PC Pro czas pracy na baterii dochodzi do 8 godzin.

Samsung Ativ Tab i S

Samsung Ativ Tab łączy część funkcjonalności komputera z systemem Windows 8 z zaletami typowymi dla tabletów. Waży on 570 gram, ma ekran o przekątnej 10,1 cala oraz obudowę o grubości 8,9 milimetrów. Jego bateria o pojemności 8200 mAh powinna pozwolić na wiele godzin pracy lub zabawy w terenie. Ativ Tab jest kompatybilny z wieloma urządzeniami i akcesoriami opartymi na systemie Windows, takimi jak drukarki, klawiatury, projektory, monitory zewnętrzne oraz inne urządzenia peryferyjne. Cieszy obecność portu USB oraz uHDMI, do obsługi których nie jest wymagane instalowanie żadnego dodatkowego oprogramowania.

Po nietypowych pecetach i tablecie z Windows 8 przyszła pora na najbardziej mobilną wersję systemu firmy Microsoft. Samsung Ativ S będzie pierwszym smartfonem z Windows Phone 8 na pokładzie. Wyposażono go w dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz, łączność HSPA+42 oraz wyświetlacz Ativ S HD Super AMOLED o przekątnej 4,8 cala.

Więcej o nowych gadżetach Samsunga przeczytacie jutro. Który z nich najbardziej przypadł Wam do gustu, i któremu dajecie najmniejsze szanse na zawojowanie rynku?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SamsungIFA 2012