Moje przemyślenia

Fundusz twórcy Ebay inwestuje 200 000 USD w fundacje ePaństwo Jakuba Górnickiego i Daniela Macyszyna

Grzegorz Marczak
21

Jakub Górnicki to nazwisko, które na Antyweb od czasu do czasu się pojawiało. Jest to człowiek mocno zakręcony jeśli chodzi o działalność pro społeczną. W 2009 roku Jakub i Daniel uruchomili sejmometr.pl - serwis, dzięki któremu w przejrzysty sposób możemy obserwować pracę sejmu i wszyto co się z ty...

Jakub Górnicki to nazwisko, które na Antyweb od czasu do czasu się pojawiało. Jest to człowiek mocno zakręcony jeśli chodzi o działalność pro społeczną. W 2009 roku Jakub i Daniel uruchomili sejmometr.pl - serwis, dzięki któremu w przejrzysty sposób możemy obserwować pracę sejmu i wszyto co się z tym wiąże. I to były początki fundacji ePaństwo (niezależna organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju demokracji), która została powołana do życia przez Daniela Macyszyna na potrzeby pracy nad Sejmometrem oraz obsługi pierwszego grantu od Fundacji Batorego oraz Open Society Institute w lipcu 2010 roku

Celem fundacji jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do informacji publicznych czyli na przykład publikowanie darmowych ujednoliconych tekstów ustaw powiązanych z orzecznictwami sądowymi. Idea jest takie pokazanie przepisów i regulacji aby choć w małym stopniu stały się one bardziej dostępne i zrozumiałe dla ludzi.

Działania Jakub zostały dostrzeżone przez fundusz Omidyar network podczas spotkania transparecy camp w waszyngtonie. Jeśli nie kojarzycie nazwiska Omidyar to wspomnę jedynie, że Pierre Omidyar w 1995 roku stworzył serwis aukcyjny eBay :) Po tym jak eBay stał się spółką publiczną Pierre wraz z żoną stworzył Omidyar network fundusz inwestujący również w organizacje nonprofit (warto przejrzeć dość pokaźną listę inwestycji jakie poczynił w tym zakresie jak również czysto biznesowych spółek które dofinansowali). Omidyar network opisuje siebie jako Filantropy investment firm i pewnie coś w tym jest patrząc na inne działania Pierra Omidyara

Przechodząc jednak do sedna, Omidyar network zainwestowało w fundacje ePaństwo 200 tysięcy dolarów! I to jest moim zdaniem najważniejszy news dzisiejszego dnia. Jakub razem z wspólnikami dostaną pieniądze na rozwój fundacji. Rozmawiałem z Jakubem i okazało się, że nie jest to jednak klasyczny grant jaki przyznawany jest fundacjom. Fundusz docenia społeczną przedsiębiorczość ale jednocześnie stawia jasno określone cele do zrealizowania. Jest to dla mnie zrozumiała podstawa, ponieważ wiele pro społecznych akcji, które obserwuję skupia się bardziej na samym celu niż na efektywności działań. W tym przypadku nikt nie chce rozdawać pieniędzy.

Omidyar ustawia benczmarki. Chcą aby pieniądze były maksymalnie efektywnie wykorzystane. Docelowo fundusz wchodzi w fundacje na krótki okres czasu, ich zadaniem jest wsparcie działań i mobilizacja po to aby docelowo zmniejszyć swoje zaangażowanie i prawdopodobnie przyciągnąć kolejnych inwestorów.

Przed Jakubem i fundacją, która do niedawna jeszcze liczyła 1,5 osoby (teraz rozrośli się do 3,5 osób) jest więc sporo wyzwań tym bardziej, że naprawdę chcą upublicznić za darmo ujednolicone teksty ustaw, co może się wielu w tej chwili zarabiających na tych informacjach firmom nie spodobać.

Osobiście jestem pełen podziwu dla działalności Jakuba i szczerze gratuluję, że została ona dostrzeżona przez naprawdę duży międzynarodowy podmiot.

PS. Mówiłem, że ten rok dobrze się zaczął? Mówiłem!
PS2. Polecam przejrzeć epanstwo.net/wskazniki - jest to narzędzie do przeglądania danych statystycznych i mimo iż nie wygląda to jednak jest to bardzo dobre źródło informacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

inwestycje