Telekomy

Folx - mamy nową sieć komórkową, działającą w… aplikacji i w modelu subskrypcyjnym

Grzegorz Ułan
Folx - mamy nową sieć komórkową, działającą w… aplikacji i w modelu subskrypcyjnym
124

Model subskrypcyjny znaliśmy do tej pory z takich usług jak Spotify czy Netflix, gdzie podpinamy kartę płatniczą czy kont PayPal, z którego co miesiąc pobierana jest opłata za korzystanie z usług. W każdej chwili możemy z niej zrezygnować, żadnych umów, zbędnych papierów. Przyznam, że nie nigdy bym się nie spodziewał, że taki model zawita wśród operatorów komórkowych. A tak właśnie wygląda działanie nowego wirtualnego operatora Folx.

Wystartowali po cichu, pierwszy opisał ich Telepolis, który to też poinformowany został o tym przez czytelnika. Zresztą tak zamierzają na razie funkcjonować w początkowej fazie, czyli na zaproszenia. Jeśli któryś z użytkowników aplikacji otrzyma już dostęp do sieci, może wysłać znajomemu kod referencyjny, a ten po jego wprowadzeniu otrzyma 3 miesiące bezpłatnej subskrypcji, a polecający jeden miesiąc, co ciekawe nie ma limitu darmowych miesięcy.

Jeśli nie chcemy czekać na kod od znajomego wystarczy się zgłosić z poziomu aplikacji, w ten sposób otrzymamy miesiąc za darmo.

Opłata subskrypcyjna wynosi 29,99 zł, w jej ramach możemy korzystać z nielimitowanych połączeń, SMS-ów/MMS-ów do wszystkich krajowych operatorów, 20 GB transferu danych (1,51 GB w UE). Możemy sami wybrać sobie numer lub przenieść go od innego operatora, wszystko z poziomu aplikacji.

Zamówiona karta przyjedzie do nas pod wskazany adres, ale na razie tylko na terenie Warszawy, Gdańska, Gdyni, Sopotu Poznania, Łodzi, Krakowa, Wrocławia oraz Katowic (konurbacja śląska).

Opłaty za subskrypcje pobierane są automatycznie z podpiętej pod aplikację karty płatniczej. W każdej chwili możemy anulować subskrypcje, by po jakimś czasie ją ponownie włączyć, zupełnie jak w Netfliksie. Różnica polega na tym, że mamy tu określony czas na ponowne jej włączenie, a mianowicie 90 dni po wyłączeniu jej możemy odbierać połączenia krajowe, a po tym czasie karta zostanie zdezaktywowana, po czym trzeba będzie ponowić procedurę włączenia subskrypcji.

Co z transferem danych? Jest lejek, po wykorzystaniu 20 GB transferu danych prędkość internetu zwalnia do 64 kb/s, ale jeśli chcemy nadal korzystać z internetu na pełnej prędkości, możemy w aplikacji zamówić dodatkowe 1GB (0,1 GB w UE) za 1,99 zł. Ponadto użytkownicy, którzy aktywują nowy numer w aplikacji ponoszą opłatę startową w wysokości 9,99 zł, z opłaty tej zwolnione zostaną osoby, które przenoszą numer od innego operatora, a kwota ta zasili ich konto w aplikacji.

Nadajniki? Folx będzie działał na nadajnikach Play, zresztą twórcy tego operatora wywodzą się z tej sieci, gdzie rodził się ten pomysł, ale jak podaje Telepolis Play i Folx stanowią odrębne spółki, choć finansowane są przez tych samych inwestorów.

Pracując dla telekomunikacyjnych gigantów, mogliśmy obserwować od środka jak nowe pomysły znikają w korporacyjnych trybach. Dlatego postanowiliśmy sami stworzyć taką sieć, w której nic nie musisz - jak w naszych ulubionych aplikacjach, gdzie subskrypcja zastępuje umowy i doładowania. Dziś dajemy ją Tobie.

Pomysł ciekawy, pozostaje czekać na odzew użytkowników, prawdopodobnie model z poleceniami powinien im trochę napędzić klientów, ale o powodzeniu bądź nie tego przedsięwzięcia będziemy mogli porozmawiać dopiero za kilkanaście miesięcy.

Więcej informacji i regulaminy znajdziecie na stronie Folx.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu