6

FindJPN – bardzo ciekawy turystyczny startup rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni

Znalezienie dobrego serwisu turystycznego nie jest zadaniem ani prostym, ani przyjemnym. Zwłaszcza, jeżeli zamierzamy udać się w egzotyczne miejsce i nie interesuje nas oficjalna lista atrakcji biura podróży, a marzymy o tym, aby poczuć prawdziwy klimat odwiedzanego kraju. Pomóc w tym mogą nam takie startupy, jak FindJPN, którego specyfikę chcę Wam dzisiaj nieco przybliżyć. FindJPN, […]

Znalezienie dobrego serwisu turystycznego nie jest zadaniem ani prostym, ani przyjemnym. Zwłaszcza, jeżeli zamierzamy udać się w egzotyczne miejsce i nie interesuje nas oficjalna lista atrakcji biura podróży, a marzymy o tym, aby poczuć prawdziwy klimat odwiedzanego kraju. Pomóc w tym mogą nam takie startupy, jak FindJPN, którego specyfikę chcę Wam dzisiaj nieco przybliżyć.

FindJPN, czyli po prostu Znajdź Japonię, to jeden z kilku ostatnich startupów tworzonych w inkubatorze Open Network Lab, który działa dzięki funduszom znanej japońskiej firmy internetowej Digital Garage. Jego zadaniem jest pokazanie turystom odwiedzającym Japonię nieco innego oblicza tego kraju, bardziej lokalnego, skoncentrowanego nie tyle na popularnych atrakcjach, ale na niecodziennych dla obcokrajowców, a zupełnie powszednich dla Japończyków aktywnościach podanych w bardziej bezpośredni i kameralny sposób.

Jak to działa? Dostajemy do wglądu listę różnych atrakcji. Na razie nie jest ona szczególnie długa, ale już w tym momencie możemy wziąć udział w porannym treningu sumo, nauczyć się grać na shamisenie, obejrzeć występ japońskich Pop Idolek, albo, uwaga… zjeść tradycyjny obiad w towarzystwie japońskiej rodziny. Oczywiście to nie wszystkie możliwości i niekoniecznie najdziwniejsze. Oto pierwszy atut serwisu – oryginalne, niesztampowe atrakcje.

Kolejnym jest przypisanie do każdego proponowanego wydarzenia hosta. Obok wybranej atrakcji dostajemy małe bio osoby, która jest odpowiedzialna za organizację i umilenie naszego czasu. Możemy się z nią również skontaktować i zapytać o szczegóły, dogadać termin. Dostajemy więc możliwość bezpośredniego kontaktu z organizatorem, dzięki czemu możemy być pewni, że wiemy, za co płacimy.

Gdy dowiemy się już wszystkiego, po prostu zapisujemy się na wybrany event. Po potwierdzeniu rezerwacji przez hosta pozostaje nam już tylko zapłacić i dobrze się bawić, a potem napisać swoją recenzję.

Zaraz, zaraz. Czy ja już czasem nie widziałem podobnego mechanizmu gdzie indziej? Owszem, chociażby AirBnB czy Wimdu. Jednak  oba te serwisy turystyczne skupiają się przede wszystkim na wynajmowaniu noclegu, nie oferują atrakcji turystycznych, a jedynie kąt do spania.

FindJPN to pomysł na to, aby dostarczyć turystom odwiedzającym Japonię niecodziennych rozrywek, których nie znajdą w broszurkach. Zyskują na tym wszyscy. Turyści, którzy mogą znaleźć ciekawe atrakcje i eventy. Hostowie, którzy za pośrednictwem serwisu oferują organizowane przez siebie wydarzenia turystom i na nich zarabiają. Oraz sam serwis, który czerpie procent od każdej rejestracji dokonywanej przez użytkowników. Wszystko to podane w naprawdę atrakcyjnej i czytelnej formie. Na razie FindJPN wciąż jest w trakcie budowy i znajdziemy w nim oferty tylko z Tokio, ale jego twórcy już planują ekspansję na cały kraj. Gdy im się to uda, to przybywający do Japonii turyści dostaną naprawdę ciekawą bazę niecodziennych miejsc i atrakcji. Aby jednak ten serwis był w pełni użyteczny musi pojawić się na urządzeniach mobilnych i wspierać geolokalizację.

W tym momencie FindJPN to wciąż wersja Beta, ale serwis ma potencjał i spore szanse na sukces, zwłaszcza, że dotyczy tak turystycznie popularnej Japonii.