Artykuł sponsorowany

Oglądaj filmy tak, jak wymarzyli sobie twórcy - Filmmaker Mode w telewizorach LG NanoCell

Konrad Kozłowski
Oglądaj filmy tak, jak wymarzyli sobie twórcy - Filmmaker Mode w telewizorach LG NanoCell
26

Nie tylko w aktualnych okolicznościach domowe kina są często wybierane ponad klasyczne multipleksy. Ogromny wybór treści, a także coraz lepsza jakość obrazu i dźwięku powodują, że spora część widzów organizuje sobie domowe pokazy największych hitów, które coraz szybciej trafiają do dystrybucji online oraz na nośniki fizyczne.

W obliczu posiadania dostępu do tylu nowości i to w najwyższej jakościowo oprawie audiowizualnej, kluczowym elementem domowego kina jest oczywiście telewizor. Nowy tryb Filmmaker Mode obecny m.in. w najnowszych modelach telewizorów LG NanoCell sprawia, że to co widzimy na ekranie jest jak najbliższe wizji twórcy, czyli reżysera. Ale to nie koniec możliwości nowych smart TV od LG.

Domowe kino nabiera na znaczeniu

Streaming przekonuje do siebie coraz więcej klientów, którzy w ramach comiesięcznej opłaty niemalże każdego dnia otrzymują nowe tytuły do oglądania. Wśród nich nie znajdziemy już jedynie dokumentów, animacji i seriali, ale także produkcje pełnometrażowe, które zamiast do kin, trafiły od razu na VOD. Historie stojące za taką premierą są przeróżne, ale koniec końców bez ruszania się z kanapy otrzymujemy bilet na seans wysokobudżetowej produkcji. W serwisach VOD pojawiają się największe hity, które można od razu zobaczyć w najlepszej oprawie wizualnej i z najlepszym udźwiękowieniem. Rozdzielczość 4K i dźwięk Dolby Atmos nie są jeszcze tak powszechne na salach kinowych, jak moglibyśmy tego oczekiwać, a coraz więcej nowych filmów obraz powstaje właśnie w takiej oprawie. W domowym zaciszu możemy więc liczyć na ostrzejszy obraz, szerszą paletę kolorów. Dzięki HDR (Dolby Vision) granica najjaśniejszych oraz najciemniejszych partii ekranu zostaje przesunięta, dzięki czemu wszystko wygląda jeszcze bardziej imponująco. Takie atuty oferują czołowe serwisy VOD z filmami na żądanie, a na telewizorach LG znajdziecie je wszystkie.

Oglądanie w domu to nowa jakość

Wszystko sprowadza się więc do sprzętu, na jakim będzie nam dane obejrzeć dany tytuł. Najnowszy model LG Nano91 to kontynuacja obecnej na rynku od zeszłego roku linii telewizorów LG segmentu LCD premium. W tegorocznej edycji możemy liczyć na solidne nowości technologiczne, które będą odpowiadać za wszystkie kluczowe aspekty wyświetlania obrazu. Tryb kryjący się pod nazwą Filmmaker Mode to znacznie więcej niż automatyczna korekcja jasności, nasycenia kolorów i innych parametrów. Jego zadaniem jest bowiem w pierwszej kolejności analiza metadanych każdej produkcji z osobna, by wszystkie ustawienia odnośnie odtwarzania były dobrane jak najlepiej względem specyfiki filmu. Mowa tutaj o takich parametrach jak klatkaż, przestrzeń kolorów czy proporcje boków.

Obejrzyj film w takiej oprawie, jaką zaplanował twórca

W przypadku telewizorów LG, jeśli tryb ten jest aktywny, będzie działał bez angażowania widza w jakikolwiek sposób. Można z niego zrezygnować i postawić na własną konfigurację, ale by czerpać największą przyjemność z seansu oraz zobaczyć film w takim wydaniu, jak zaplanował to twórca, zalecane jest pozostawienie go włączonym. Tryb ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów - nie wszyscy są entuzjastami  sztucznych upłynniaczy i upiększaczy i nie każdy ma czas i/lub ochotę poświęcić więcej czasu na właściwe skonfigurowanie telewizora. W efekcie często używane są domyślne ustawienia, które nie zawsze odpowiadają treściom wyświetlanym na ekranie. Zdarza się, że aktywne filtry działają na szkodę i odbiór filmu jest zupełnie inny, niż być powinien.

Jednym z najbardziej sztandarowych przykładów jest funkcja wygładzania obrazu, która sprawia, że filmy wyglądają, jakby były nakręcone i odtwarzane w przyspieszonym tempie. Obraz oczywiście pokrywa się z dźwiękiem wydobywającym się z głośników, przez co zdziwienie widza może być jeszcze większe, bo to nie do końca do siebie u pasuje. Tryb Filmmaker Mode zapobiega takim sytuacjom, a dodatkowo sprawdza, czy film wyświetlany jest w odpowiednim formacie. Niektórzy widzowie bezwiednie przycinają obraz filmu rozciągając go na całą powierzchnię ekranu lub wręcz przeciwnie, nie zauważają ściśnięcia obrazu w niewłaściwym współczynniku proporcji boków.

Sztuczna inteligencja zadba o najlepsze wrażenia

Ale na tym dodatkowe możliwości w LG Nano91 się nie kończą. Niezwykle istotnym elementem jest nowość Dolby IQ. To rozwiązanie mające za zadanie sprawić, że treści posiadające standard Dolby Vision będą wyglądać jeszcze lepiej. Wszystko dzięki analizie nie tylko materiału źródłowego, ale także okoliczności i scenerii, w jakich oglądany jest film, i dostosowaniu do nich poziomu jasności. Dodatkowo Dolby IQ sprawia, że parametry dobierane są w zależności od sceny, jaką oglądamy - tutaj niezwykle ważne są metadane, które oferuje Dolby Vision. Zamiast zgadywania, telewizor dostosowuje ustawienia, dzięki dodatkowym informacjom na każdym etapie seansu.

Każda z poszczególnych funkcji, a także pozostałe ustawienia, które pozwalają dostosować obraz według własnych preferencji, sprawiają, że tegoroczna linia LG Nanocell tworzy najlepsze warunki do oglądania filmów i seriali. Na przykładzie najnowszego filmu “1917”, który łączy w sobie kilka cech dających szansę wykazać się wyżej opisanemu trybowi Filmmaker Mode, można napisać, że ciemniejsze partie wybranych scen nabierają jeszcze więcej głębi, ale nie traci na tym widoczność jasnych obszarów na ekranie. Odpowiada za to Dolby IQ polegające na metadanych Dolby Vision pozwalające na jeszcze dokładniejszy ekstrakt kolorowych i dynamicznych elementów na ekranie (np. flary), podczas gdy pozostałe, słabo oświetlone miejsca pozostają wciąż odpowiednio ciemne. Taki odpowiedni balans przybliża nas nie tyle do najbardziej realistycznych obrazków, lecz do doświadczenia tego co, chciał przekazać reżyser komponując poszczególne sceny.

Pozostawmy specjalistyczne zadania fachowcom. Cieszmy się seansem

Produkcja filmu to niezwykle trudne zadanie i można odnieść wrażenie, że staje się to coraz większym wyzwaniem w obliczu rosnących możliwości technicznych. Umiejętne ich wykorzystanie przynosi niesamowite efekty, o czym wielokrotnie mieliśmy szansę się przekonać, ale ta dbałość o szczegóły i zaangażowanie producentów oraz reżyserów nie zawsze ma szansę wybrzmieć. Technologia zapewnia fantastyczne warunki do tego, by kręcić świetnie wyglądające filmy, ale to w jakim formacie docierają one do widzów może działać ze szkodą dla nich. W nowoczesnych kinach nie mamy wpływu na warunki i oprawę audiowizualną, a teraz we własnych czterech kątach nareszcie nie wszystko spoczywa na barkach mało obeznanego technologicznie widza, który chciałby w pełni wykorzystać możliwości posiadanego sprzętu.

Jest to widoczne między innymi w filmie “Sonic”, gdzie nie brakuje pełnych dynamiki scen. Zaburzenie ich płynności byłoby bardzo łatwe, ponieważ telewizory posiadają mnóstwo funkcji mających zadośćuczynić brak dynamiki w scenach - podwojenie tego efektu byłoby niezwykle szkodliwe dla końcowego efektu. W takiej sytuacji widzowie mogą odnieść wrażenie, że sceny nakręcone zostały w nienaturalnym klatkażu, który sprawia, że wszystko wygląda jak w zwolnionym tempie. Aktywacja Filmmaker Mode pozwala tego uniknąć.

Nie inaczej sprawa wygląda w kwestii kolorów, gdzie prym wiedzie funkcja Dolby IQ w parze z Dolby Vision. W filmie “Joker” oglądamy niezwykle jasne i jaskrawe barwy na tle mrocznego, ciemnego tła. Nie brakuje scen, gdzie duża część kadru schowana jest w cieniu, a na pierwszym planie przyglądamy się jasnym elementom - zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy tymi skrajnymi obszarami to klucz do seansu pokrywającego się z wizją reżysera. Szalenie istotną cechą smart TV LG NanoCell są też realistyczne kolory - widziałem to szczególnie dobrze w takich produkcjach jak “Pokemon. Detektyw Pikachu”, gdzie paleta barw jest niesamowicie bogata i można nią nacieszyć oczy, dzięki wiernemu odwzorowaniu kolorów przez telewizor.

Aż do 30 filmów w 4K przy zakupie telewizora LG

W okresie od początku czerwca do połowy sierpnia przy zakupie telewizora LG NanoCell 2020 możecie liczyć na dodatkowe korzyści, dzięki którym od razu po rozpakowaniu i uruchomieniu telewizora będziecie mogli cieszyć się jego możliwościami. Do wybranych modeli telewizorów dołączane są vouchery z kodami na filmy 4K do serwisu Rakuten TV. Możecie ich zgarnąć aż 30, a każdy z nich upoważnia Was do wypożyczenia dowolnego filmu z oferty serwisu. Zaplecze techniczne Rakuten TV zapewnia obraz w 4K i Dolby Vision, a także dźwięk Dolby Atmos, więc trudno wymarzyć sobie lepsze warunki na domowy seans, kiedy tylko macie na to ochotę.

-

Materiał powstał we współpracy z firmą LG

W obliczu posiadania dostępu do tylu nowości i to w najwyższej jakościowo oprawie audiowizualnej, kluczowym elementem domowego kina jest oczywiście telewizor. Nowy tryb Filmmaker Mode obecny m.in. w najnowszych modelach telewizorów LG NanoCell sprawia, że to co widzimy na ekranie jest jak najbliższe wizji twórcy, czyli reżysera. Ale to nie koniec możliwości nowych smart TV od LG.

Domowe kino nabiera na znaczeniu

Streaming przekonuje do siebie coraz więcej klientów, którzy w ramach comiesięcznej opłaty niemalże każdego dnia otrzymują nowe tytuły do oglądania. Wśród nich nie znajdziemy już jedynie dokumentów, animacji i seriali, ale także produkcje pełnometrażowe, które zamiast do kin, trafiły od razu na VOD. Historie stojące za taką premierą są przeróżne, ale koniec końców bez ruszania się z kanapy otrzymujemy bilet na seans wysokobudżetowej produkcji. W serwisach VOD pojawiają się największe hity, które można od razu zobaczyć w najlepszej oprawie wizualnej i z najlepszym udźwiękowieniem. Rozdzielczość 4K i dźwięk Dolby Atmos nie są jeszcze tak powszechne na salach kinowych, jak moglibyśmy tego oczekiwać, a coraz więcej nowych filmów obraz powstaje właśnie w takiej oprawie. W domowym zaciszu możemy więc liczyć na ostrzejszy obraz, szerszą paletę kolorów. Dzięki HDR (Dolby Vision) granica najjaśniejszych oraz najciemniejszych partii ekranu zostaje przesunięta, dzięki czemu wszystko wygląda jeszcze bardziej imponująco. Takie atuty oferują czołowe serwisy VOD z filmami na żądanie, a na telewizorach LG znajdziecie je wszystkie.

Oglądanie w domu to nowa jakość

Wszystko sprowadza się więc do sprzętu, na jakim będzie nam dane obejrzeć dany tytuł. Najnowszy model LG Nano91 to kontynuacja obecnej na rynku od zeszłego roku linii telewizorów LG segmentu LCD premium. W tegorocznej edycji możemy liczyć na solidne nowości technologiczne, które będą odpowiadać za wszystkie kluczowe aspekty wyświetlania obrazu. Tryb kryjący się pod nazwą Filmmaker Mode to znacznie więcej niż automatyczna korekcja jasności, nasycenia kolorów i innych parametrów. Jego zadaniem jest bowiem w pierwszej kolejności analiza metadanych każdej produkcji z osobna, by wszystkie ustawienia odnośnie odtwarzania były dobrane jak najlepiej względem specyfiki filmu. Mowa tutaj o takich parametrach jak klatkaż, przestrzeń kolorów czy proporcje boków.

Obejrzyj film w takiej oprawie, jaką zaplanował twórca

W przypadku telewizorów LG, jeśli tryb ten jest aktywny, będzie działał bez angażowania widza w jakikolwiek sposób. Można z niego zrezygnować i postawić na własną konfigurację, ale by czerpać największą przyjemność z seansu oraz zobaczyć film w takim wydaniu, jak zaplanował to twórca, zalecane jest pozostawienie go włączonym. Tryb ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów - nie wszyscy są entuzjastami  sztucznych upłynniaczy i upiększaczy i nie każdy ma czas i/lub ochotę poświęcić więcej czasu na właściwe skonfigurowanie telewizora. W efekcie często używane są domyślne ustawienia, które nie zawsze odpowiadają treściom wyświetlanym na ekranie. Zdarza się, że aktywne filtry działają na szkodę i odbiór filmu jest zupełnie inny, niż być powinien.

Jednym z najbardziej sztandarowych przykładów jest funkcja wygładzania obrazu, która sprawia, że filmy wyglądają, jakby były nakręcone i odtwarzane w przyspieszonym tempie. Obraz oczywiście pokrywa się z dźwiękiem wydobywającym się z głośników, przez co zdziwienie widza może być jeszcze większe, bo to nie do końca do siebie u pasuje. Tryb Filmmaker Mode zapobiega takim sytuacjom, a dodatkowo sprawdza, czy film wyświetlany jest w odpowiednim formacie. Niektórzy widzowie bezwiednie przycinają obraz filmu rozciągając go na całą powierzchnię ekranu lub wręcz przeciwnie, nie zauważają ściśnięcia obrazu w niewłaściwym współczynniku proporcji boków.

Sztuczna inteligencja zadba o najlepsze wrażenia

Ale na tym dodatkowe możliwości w LG Nano91 się nie kończą. Niezwykle istotnym elementem jest nowość Dolby IQ. To rozwiązanie mające za zadanie sprawić, że treści posiadające standard Dolby Vision będą wyglądać jeszcze lepiej. Wszystko dzięki analizie nie tylko materiału źródłowego, ale także okoliczności i scenerii, w jakich oglądany jest film, i dostosowaniu do nich poziomu jasności. Dodatkowo Dolby IQ sprawia, że parametry dobierane są w zależności od sceny, jaką oglądamy - tutaj niezwykle ważne są metadane, które oferuje Dolby Vision. Zamiast zgadywania, telewizor dostosowuje ustawienia, dzięki dodatkowym informacjom na każdym etapie seansu.

Każda z poszczególnych funkcji, a także pozostałe ustawienia, które pozwalają dostosować obraz według własnych preferencji, sprawiają, że tegoroczna linia LG Nanocell tworzy najlepsze warunki do oglądania filmów i seriali. Na przykładzie najnowszego filmu “1917”, który łączy w sobie kilka cech dających szansę wykazać się wyżej opisanemu trybowi Filmmaker Mode, można napisać, że ciemniejsze partie wybranych scen nabierają jeszcze więcej głębi, ale nie traci na tym widoczność jasnych obszarów na ekranie. Odpowiada za to Dolby IQ polegające na metadanych Dolby Vision pozwalające na jeszcze dokładniejszy ekstrakt kolorowych i dynamicznych elementów na ekranie (np. flary), podczas gdy pozostałe, słabo oświetlone miejsca pozostają wciąż odpowiednio ciemne. Taki odpowiedni balans przybliża nas nie tyle do najbardziej realistycznych obrazków, lecz do doświadczenia tego co, chciał przekazać reżyser komponując poszczególne sceny.

Pozostawmy specjalistyczne zadania fachowcom. Cieszmy się seansem

Produkcja filmu to niezwykle trudne zadanie i można odnieść wrażenie, że staje się to coraz większym wyzwaniem w obliczu rosnących możliwości technicznych. Umiejętne ich wykorzystanie przynosi niesamowite efekty, o czym wielokrotnie mieliśmy szansę się przekonać, ale ta dbałość o szczegóły i zaangażowanie producentów oraz reżyserów nie zawsze ma szansę wybrzmieć. Technologia zapewnia fantastyczne warunki do tego, by kręcić świetnie wyglądające filmy, ale to w jakim formacie docierają one do widzów może działać ze szkodą dla nich. W nowoczesnych kinach nie mamy wpływu na warunki i oprawę audiowizualną, a teraz we własnych czterech kątach nareszcie nie wszystko spoczywa na barkach mało obeznanego technologicznie widza, który chciałby w pełni wykorzystać możliwości posiadanego sprzętu.

Jest to widoczne między innymi w filmie “Sonic”, gdzie nie brakuje pełnych dynamiki scen. Zaburzenie ich płynności byłoby bardzo łatwe, ponieważ telewizory posiadają mnóstwo funkcji mających zadośćuczynić brak dynamiki w scenach - podwojenie tego efektu byłoby niezwykle szkodliwe dla końcowego efektu. W takiej sytuacji widzowie mogą odnieść wrażenie, że sceny nakręcone zostały w nienaturalnym klatkażu, który sprawia, że wszystko wygląda jak w zwolnionym tempie. Aktywacja Filmmaker Mode pozwala tego uniknąć.

Nie inaczej sprawa wygląda w kwestii kolorów, gdzie prym wiedzie funkcja Dolby IQ w parze z Dolby Vision. W filmie “Joker” oglądamy niezwykle jasne i jaskrawe barwy na tle mrocznego, ciemnego tła. Nie brakuje scen, gdzie duża część kadru schowana jest w cieniu, a na pierwszym planie przyglądamy się jasnym elementom - zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy tymi skrajnymi obszarami to klucz do seansu pokrywającego się z wizją reżysera. Szalenie istotną cechą smart TV LG NanoCell są też realistyczne kolory - widziałem to szczególnie dobrze w takich produkcjach jak “Pokemon. Detektyw Pikachu”, gdzie paleta barw jest niesamowicie bogata i można nią nacieszyć oczy, dzięki wiernemu odwzorowaniu kolorów przez telewizor.

Aż do 30 filmów w 4K przy zakupie telewizora LG

W okresie od początku czerwca do połowy sierpnia przy zakupie telewizora LG NanoCell 2020 możecie liczyć na dodatkowe korzyści, dzięki którym od razu po rozpakowaniu i uruchomieniu telewizora będziecie mogli cieszyć się jego możliwościami. Do wybranych modeli telewizorów dołączane są vouchery z kodami na filmy 4K do serwisu Rakuten TV. Możecie ich zgarnąć aż 30, a każdy z nich upoważnia Was do wypożyczenia dowolnego filmu z oferty serwisu. Zaplecze techniczne Rakuten TV zapewnia obraz w 4K i Dolby Vision, a także dźwięk Dolby Atmos, więc trudno wymarzyć sobie lepsze warunki na domowy seans, kiedy tylko macie na to ochotę.

-

Materiał powstał we współpracy z firmą LG

W obliczu posiadania dostępu do tylu nowości i to w najwyższej jakościowo oprawie audiowizualnej, kluczowym elementem domowego kina jest oczywiście telewizor. Nowy tryb Filmmaker Mode obecny m.in. w najnowszych modelach telewizorów LG NanoCell sprawia, że to co widzimy na ekranie jest jak najbliższe wizji twórcy, czyli reżysera. Ale to nie koniec możliwości nowych smart TV od LG.

Domowe kino nabiera na znaczeniu

Streaming przekonuje do siebie coraz więcej klientów, którzy w ramach comiesięcznej opłaty niemalże każdego dnia otrzymują nowe tytuły do oglądania. Wśród nich nie znajdziemy już jedynie dokumentów, animacji i seriali, ale także produkcje pełnometrażowe, które zamiast do kin, trafiły od razu na VOD. Historie stojące za taką premierą są przeróżne, ale koniec końców bez ruszania się z kanapy otrzymujemy bilet na seans wysokobudżetowej produkcji. W serwisach VOD pojawiają się największe hity, które można od razu zobaczyć w najlepszej oprawie wizualnej i z najlepszym udźwiękowieniem. Rozdzielczość 4K i dźwięk Dolby Atmos nie są jeszcze tak powszechne na salach kinowych, jak moglibyśmy tego oczekiwać, a coraz więcej nowych filmów obraz powstaje właśnie w takiej oprawie. W domowym zaciszu możemy więc liczyć na ostrzejszy obraz, szerszą paletę kolorów. Dzięki HDR (Dolby Vision) granica najjaśniejszych oraz najciemniejszych partii ekranu zostaje przesunięta, dzięki czemu wszystko wygląda jeszcze bardziej imponująco. Takie atuty oferują czołowe serwisy VOD z filmami na żądanie, a na telewizorach LG znajdziecie je wszystkie.

Oglądanie w domu to nowa jakość

Wszystko sprowadza się więc do sprzętu, na jakim będzie nam dane obejrzeć dany tytuł. Najnowszy model LG Nano91 to kontynuacja obecnej na rynku od zeszłego roku linii telewizorów LG segmentu LCD premium. W tegorocznej edycji możemy liczyć na solidne nowości technologiczne, które będą odpowiadać za wszystkie kluczowe aspekty wyświetlania obrazu. Tryb kryjący się pod nazwą Filmmaker Mode to znacznie więcej niż automatyczna korekcja jasności, nasycenia kolorów i innych parametrów. Jego zadaniem jest bowiem w pierwszej kolejności analiza metadanych każdej produkcji z osobna, by wszystkie ustawienia odnośnie odtwarzania były dobrane jak najlepiej względem specyfiki filmu. Mowa tutaj o takich parametrach jak klatkaż, przestrzeń kolorów czy proporcje boków.

Obejrzyj film w takiej oprawie, jaką zaplanował twórca

W przypadku telewizorów LG, jeśli tryb ten jest aktywny, będzie działał bez angażowania widza w jakikolwiek sposób. Można z niego zrezygnować i postawić na własną konfigurację, ale by czerpać największą przyjemność z seansu oraz zobaczyć film w takim wydaniu, jak zaplanował to twórca, zalecane jest pozostawienie go włączonym. Tryb ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów - nie wszyscy są entuzjastami  sztucznych upłynniaczy i upiększaczy i nie każdy ma czas i/lub ochotę poświęcić więcej czasu na właściwe skonfigurowanie telewizora. W efekcie często używane są domyślne ustawienia, które nie zawsze odpowiadają treściom wyświetlanym na ekranie. Zdarza się, że aktywne filtry działają na szkodę i odbiór filmu jest zupełnie inny, niż być powinien.

Jednym z najbardziej sztandarowych przykładów jest funkcja wygładzania obrazu, która sprawia, że filmy wyglądają, jakby były nakręcone i odtwarzane w przyspieszonym tempie. Obraz oczywiście pokrywa się z dźwiękiem wydobywającym się z głośników, przez co zdziwienie widza może być jeszcze większe, bo to nie do końca do siebie u pasuje. Tryb Filmmaker Mode zapobiega takim sytuacjom, a dodatkowo sprawdza, czy film wyświetlany jest w odpowiednim formacie. Niektórzy widzowie bezwiednie przycinają obraz filmu rozciągając go na całą powierzchnię ekranu lub wręcz przeciwnie, nie zauważają ściśnięcia obrazu w niewłaściwym współczynniku proporcji boków.

Sztuczna inteligencja zadba o najlepsze wrażenia

Ale na tym dodatkowe możliwości w LG Nano91 się nie kończą. Niezwykle istotnym elementem jest nowość Dolby IQ. To rozwiązanie mające za zadanie sprawić, że treści posiadające standard Dolby Vision będą wyglądać jeszcze lepiej. Wszystko dzięki analizie nie tylko materiału źródłowego, ale także okoliczności i scenerii, w jakich oglądany jest film, i dostosowaniu do nich poziomu jasności. Dodatkowo Dolby IQ sprawia, że parametry dobierane są w zależności od sceny, jaką oglądamy - tutaj niezwykle ważne są metadane, które oferuje Dolby Vision. Zamiast zgadywania, telewizor dostosowuje ustawienia, dzięki dodatkowym informacjom na każdym etapie seansu.

Każda z poszczególnych funkcji, a także pozostałe ustawienia, które pozwalają dostosować obraz według własnych preferencji, sprawiają, że tegoroczna linia LG Nanocell tworzy najlepsze warunki do oglądania filmów i seriali. Na przykładzie najnowszego filmu “1917”, który łączy w sobie kilka cech dających szansę wykazać się wyżej opisanemu trybowi Filmmaker Mode, można napisać, że ciemniejsze partie wybranych scen nabierają jeszcze więcej głębi, ale nie traci na tym widoczność jasnych obszarów na ekranie. Odpowiada za to Dolby IQ polegające na metadanych Dolby Vision pozwalające na jeszcze dokładniejszy ekstrakt kolorowych i dynamicznych elementów na ekranie (np. flary), podczas gdy pozostałe, słabo oświetlone miejsca pozostają wciąż odpowiednio ciemne. Taki odpowiedni balans przybliża nas nie tyle do najbardziej realistycznych obrazków, lecz do doświadczenia tego co, chciał przekazać reżyser komponując poszczególne sceny.

Pozostawmy specjalistyczne zadania fachowcom. Cieszmy się seansem

Produkcja filmu to niezwykle trudne zadanie i można odnieść wrażenie, że staje się to coraz większym wyzwaniem w obliczu rosnących możliwości technicznych. Umiejętne ich wykorzystanie przynosi niesamowite efekty, o czym wielokrotnie mieliśmy szansę się przekonać, ale ta dbałość o szczegóły i zaangażowanie producentów oraz reżyserów nie zawsze ma szansę wybrzmieć. Technologia zapewnia fantastyczne warunki do tego, by kręcić świetnie wyglądające filmy, ale to w jakim formacie docierają one do widzów może działać ze szkodą dla nich. W nowoczesnych kinach nie mamy wpływu na warunki i oprawę audiowizualną, a teraz we własnych czterech kątach nareszcie nie wszystko spoczywa na barkach mało obeznanego technologicznie widza, który chciałby w pełni wykorzystać możliwości posiadanego sprzętu.

Jest to widoczne między innymi w filmie “Sonic”, gdzie nie brakuje pełnych dynamiki scen. Zaburzenie ich płynności byłoby bardzo łatwe, ponieważ telewizory posiadają mnóstwo funkcji mających zadośćuczynić brak dynamiki w scenach - podwojenie tego efektu byłoby niezwykle szkodliwe dla końcowego efektu. W takiej sytuacji widzowie mogą odnieść wrażenie, że sceny nakręcone zostały w nienaturalnym klatkażu, który sprawia, że wszystko wygląda jak w zwolnionym tempie. Aktywacja Filmmaker Mode pozwala tego uniknąć.

Nie inaczej sprawa wygląda w kwestii kolorów, gdzie prym wiedzie funkcja Dolby IQ w parze z Dolby Vision. W filmie “Joker” oglądamy niezwykle jasne i jaskrawe barwy na tle mrocznego, ciemnego tła. Nie brakuje scen, gdzie duża część kadru schowana jest w cieniu, a na pierwszym planie przyglądamy się jasnym elementom - zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy tymi skrajnymi obszarami to klucz do seansu pokrywającego się z wizją reżysera. Szalenie istotną cechą smart TV LG NanoCell są też realistyczne kolory - widziałem to szczególnie dobrze w takich produkcjach jak “Pokemon. Detektyw Pikachu”, gdzie paleta barw jest niesamowicie bogata i można nią nacieszyć oczy, dzięki wiernemu odwzorowaniu kolorów przez telewizor.

Aż do 30 filmów w 4K przy zakupie telewizora LG

W okresie od początku czerwca do połowy sierpnia przy zakupie telewizora LG NanoCell 2020 możecie liczyć na dodatkowe korzyści, dzięki którym od razu po rozpakowaniu i uruchomieniu telewizora będziecie mogli cieszyć się jego możliwościami. Do wybranych modeli telewizorów dołączane są vouchery z kodami na filmy 4K do serwisu Rakuten TV. Możecie ich zgarnąć aż 30, a każdy z nich upoważnia Was do wypożyczenia dowolnego filmu z oferty serwisu. Zaplecze techniczne Rakuten TV zapewnia obraz w 4K i Dolby Vision, a także dźwięk Dolby Atmos, więc trudno wymarzyć sobie lepsze warunki na domowy seans, kiedy tylko macie na to ochotę.

-

Materiał powstał we współpracy z firmą LG

W obliczu posiadania dostępu do tylu nowości i to w najwyższej jakościowo oprawie audiowizualnej, kluczowym elementem domowego kina jest oczywiście telewizor. Nowy tryb Filmmaker Mode obecny m.in. w najnowszych modelach telewizorów LG NanoCell sprawia, że to co widzimy na ekranie jest jak najbliższe wizji twórcy, czyli reżysera. Ale to nie koniec możliwości nowych smart TV od LG.

Domowe kino nabiera na znaczeniu

Streaming przekonuje do siebie coraz więcej klientów, którzy w ramach comiesięcznej opłaty niemalże każdego dnia otrzymują nowe tytuły do oglądania. Wśród nich nie znajdziemy już jedynie dokumentów, animacji i seriali, ale także produkcje pełnometrażowe, które zamiast do kin, trafiły od razu na VOD. Historie stojące za taką premierą są przeróżne, ale koniec końców bez ruszania się z kanapy otrzymujemy bilet na seans wysokobudżetowej produkcji. W serwisach VOD pojawiają się największe hity, które można od razu zobaczyć w najlepszej oprawie wizualnej i z najlepszym udźwiękowieniem. Rozdzielczość 4K i dźwięk Dolby Atmos nie są jeszcze tak powszechne na salach kinowych, jak moglibyśmy tego oczekiwać, a coraz więcej nowych filmów obraz powstaje właśnie w takiej oprawie. W domowym zaciszu możemy więc liczyć na ostrzejszy obraz, szerszą paletę kolorów. Dzięki HDR (Dolby Vision) granica najjaśniejszych oraz najciemniejszych partii ekranu zostaje przesunięta, dzięki czemu wszystko wygląda jeszcze bardziej imponująco. Takie atuty oferują czołowe serwisy VOD z filmami na żądanie, a na telewizorach LG znajdziecie je wszystkie.

Oglądanie w domu to nowa jakość

Wszystko sprowadza się więc do sprzętu, na jakim będzie nam dane obejrzeć dany tytuł. Najnowszy model LG Nano91 to kontynuacja obecnej na rynku od zeszłego roku linii telewizorów LG segmentu LCD premium. W tegorocznej edycji możemy liczyć na solidne nowości technologiczne, które będą odpowiadać za wszystkie kluczowe aspekty wyświetlania obrazu. Tryb kryjący się pod nazwą Filmmaker Mode to znacznie więcej niż automatyczna korekcja jasności, nasycenia kolorów i innych parametrów. Jego zadaniem jest bowiem w pierwszej kolejności analiza metadanych każdej produkcji z osobna, by wszystkie ustawienia odnośnie odtwarzania były dobrane jak najlepiej względem specyfiki filmu. Mowa tutaj o takich parametrach jak klatkaż, przestrzeń kolorów czy proporcje boków.

Obejrzyj film w takiej oprawie, jaką zaplanował twórca

W przypadku telewizorów LG, jeśli tryb ten jest aktywny, będzie działał bez angażowania widza w jakikolwiek sposób. Można z niego zrezygnować i postawić na własną konfigurację, ale by czerpać największą przyjemność z seansu oraz zobaczyć film w takim wydaniu, jak zaplanował to twórca, zalecane jest pozostawienie go włączonym. Tryb ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów - nie wszyscy są entuzjastami  sztucznych upłynniaczy i upiększaczy i nie każdy ma czas i/lub ochotę poświęcić więcej czasu na właściwe skonfigurowanie telewizora. W efekcie często używane są domyślne ustawienia, które nie zawsze odpowiadają treściom wyświetlanym na ekranie. Zdarza się, że aktywne filtry działają na szkodę i odbiór filmu jest zupełnie inny, niż być powinien.

Jednym z najbardziej sztandarowych przykładów jest funkcja wygładzania obrazu, która sprawia, że filmy wyglądają, jakby były nakręcone i odtwarzane w przyspieszonym tempie. Obraz oczywiście pokrywa się z dźwiękiem wydobywającym się z głośników, przez co zdziwienie widza może być jeszcze większe, bo to nie do końca do siebie u pasuje. Tryb Filmmaker Mode zapobiega takim sytuacjom, a dodatkowo sprawdza, czy film wyświetlany jest w odpowiednim formacie. Niektórzy widzowie bezwiednie przycinają obraz filmu rozciągając go na całą powierzchnię ekranu lub wręcz przeciwnie, nie zauważają ściśnięcia obrazu w niewłaściwym współczynniku proporcji boków.

Sztuczna inteligencja zadba o najlepsze wrażenia

Ale na tym dodatkowe możliwości w LG Nano91 się nie kończą. Niezwykle istotnym elementem jest nowość Dolby IQ. To rozwiązanie mające za zadanie sprawić, że treści posiadające standard Dolby Vision będą wyglądać jeszcze lepiej. Wszystko dzięki analizie nie tylko materiału źródłowego, ale także okoliczności i scenerii, w jakich oglądany jest film, i dostosowaniu do nich poziomu jasności. Dodatkowo Dolby IQ sprawia, że parametry dobierane są w zależności od sceny, jaką oglądamy - tutaj niezwykle ważne są metadane, które oferuje Dolby Vision. Zamiast zgadywania, telewizor dostosowuje ustawienia, dzięki dodatkowym informacjom na każdym etapie seansu.

Każda z poszczególnych funkcji, a także pozostałe ustawienia, które pozwalają dostosować obraz według własnych preferencji, sprawiają, że tegoroczna linia LG Nanocell tworzy najlepsze warunki do oglądania filmów i seriali. Na przykładzie najnowszego filmu “1917”, który łączy w sobie kilka cech dających szansę wykazać się wyżej opisanemu trybowi Filmmaker Mode, można napisać, że ciemniejsze partie wybranych scen nabierają jeszcze więcej głębi, ale nie traci na tym widoczność jasnych obszarów na ekranie. Odpowiada za to Dolby IQ polegające na metadanych Dolby Vision pozwalające na jeszcze dokładniejszy ekstrakt kolorowych i dynamicznych elementów na ekranie (np. flary), podczas gdy pozostałe, słabo oświetlone miejsca pozostają wciąż odpowiednio ciemne. Taki odpowiedni balans przybliża nas nie tyle do najbardziej realistycznych obrazków, lecz do doświadczenia tego co, chciał przekazać reżyser komponując poszczególne sceny.

Pozostawmy specjalistyczne zadania fachowcom. Cieszmy się seansem

Produkcja filmu to niezwykle trudne zadanie i można odnieść wrażenie, że staje się to coraz większym wyzwaniem w obliczu rosnących możliwości technicznych. Umiejętne ich wykorzystanie przynosi niesamowite efekty, o czym wielokrotnie mieliśmy szansę się przekonać, ale ta dbałość o szczegóły i zaangażowanie producentów oraz reżyserów nie zawsze ma szansę wybrzmieć. Technologia zapewnia fantastyczne warunki do tego, by kręcić świetnie wyglądające filmy, ale to w jakim formacie docierają one do widzów może działać ze szkodą dla nich. W nowoczesnych kinach nie mamy wpływu na warunki i oprawę audiowizualną, a teraz we własnych czterech kątach nareszcie nie wszystko spoczywa na barkach mało obeznanego technologicznie widza, który chciałby w pełni wykorzystać możliwości posiadanego sprzętu.

Jest to widoczne między innymi w filmie “Sonic”, gdzie nie brakuje pełnych dynamiki scen. Zaburzenie ich płynności byłoby bardzo łatwe, ponieważ telewizory posiadają mnóstwo funkcji mających zadośćuczynić brak dynamiki w scenach - podwojenie tego efektu byłoby niezwykle szkodliwe dla końcowego efektu. W takiej sytuacji widzowie mogą odnieść wrażenie, że sceny nakręcone zostały w nienaturalnym klatkażu, który sprawia, że wszystko wygląda jak w zwolnionym tempie. Aktywacja Filmmaker Mode pozwala tego uniknąć.

Nie inaczej sprawa wygląda w kwestii kolorów, gdzie prym wiedzie funkcja Dolby IQ w parze z Dolby Vision. W filmie “Joker” oglądamy niezwykle jasne i jaskrawe barwy na tle mrocznego, ciemnego tła. Nie brakuje scen, gdzie duża część kadru schowana jest w cieniu, a na pierwszym planie przyglądamy się jasnym elementom - zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy tymi skrajnymi obszarami to klucz do seansu pokrywającego się z wizją reżysera. Szalenie istotną cechą smart TV LG NanoCell są też realistyczne kolory - widziałem to szczególnie dobrze w takich produkcjach jak “Pokemon. Detektyw Pikachu”, gdzie paleta barw jest niesamowicie bogata i można nią nacieszyć oczy, dzięki wiernemu odwzorowaniu kolorów przez telewizor.

Aż do 30 filmów w 4K przy zakupie telewizora LG

W okresie od początku czerwca do połowy sierpnia przy zakupie telewizora LG NanoCell 2020 możecie liczyć na dodatkowe korzyści, dzięki którym od razu po rozpakowaniu i uruchomieniu telewizora będziecie mogli cieszyć się jego możliwościami. Do wybranych modeli telewizorów dołączane są vouchery z kodami na filmy 4K do serwisu Rakuten TV. Możecie ich zgarnąć aż 30, a każdy z nich upoważnia Was do wypożyczenia dowolnego filmu z oferty serwisu. Zaplecze techniczne Rakuten TV zapewnia obraz w 4K i Dolby Vision, a także dźwięk Dolby Atmos, więc trudno wymarzyć sobie lepsze warunki na domowy seans, kiedy tylko macie na to ochotę.

-

Materiał powstał we współpracy z firmą LG

W obliczu posiadania dostępu do tylu nowości i to w najwyższej jakościowo oprawie audiowizualnej, kluczowym elementem domowego kina jest oczywiście telewizor. Nowy tryb Filmmaker Mode obecny m.in. w najnowszych modelach telewizorów LG NanoCell sprawia, że to co widzimy na ekranie jest jak najbliższe wizji twórcy, czyli reżysera. Ale to nie koniec możliwości nowych smart TV od LG.

Domowe kino nabiera na znaczeniu

Streaming przekonuje do siebie coraz więcej klientów, którzy w ramach comiesięcznej opłaty niemalże każdego dnia otrzymują nowe tytuły do oglądania. Wśród nich nie znajdziemy już jedynie dokumentów, animacji i seriali, ale także produkcje pełnometrażowe, które zamiast do kin, trafiły od razu na VOD. Historie stojące za taką premierą są przeróżne, ale koniec końców bez ruszania się z kanapy otrzymujemy bilet na seans wysokobudżetowej produkcji. W serwisach VOD pojawiają się największe hity, które można od razu zobaczyć w najlepszej oprawie wizualnej i z najlepszym udźwiękowieniem. Rozdzielczość 4K i dźwięk Dolby Atmos nie są jeszcze tak powszechne na salach kinowych, jak moglibyśmy tego oczekiwać, a coraz więcej nowych filmów obraz powstaje właśnie w takiej oprawie. W domowym zaciszu możemy więc liczyć na ostrzejszy obraz, szerszą paletę kolorów. Dzięki HDR (Dolby Vision) granica najjaśniejszych oraz najciemniejszych partii ekranu zostaje przesunięta, dzięki czemu wszystko wygląda jeszcze bardziej imponująco. Takie atuty oferują czołowe serwisy VOD z filmami na żądanie, a na telewizorach LG znajdziecie je wszystkie.

Oglądanie w domu to nowa jakość

Wszystko sprowadza się więc do sprzętu, na jakim będzie nam dane obejrzeć dany tytuł. Najnowszy model LG Nano91 to kontynuacja obecnej na rynku od zeszłego roku linii telewizorów LG segmentu LCD premium. W tegorocznej edycji możemy liczyć na solidne nowości technologiczne, które będą odpowiadać za wszystkie kluczowe aspekty wyświetlania obrazu. Tryb kryjący się pod nazwą Filmmaker Mode to znacznie więcej niż automatyczna korekcja jasności, nasycenia kolorów i innych parametrów. Jego zadaniem jest bowiem w pierwszej kolejności analiza metadanych każdej produkcji z osobna, by wszystkie ustawienia odnośnie odtwarzania były dobrane jak najlepiej względem specyfiki filmu. Mowa tutaj o takich parametrach jak klatkaż, przestrzeń kolorów czy proporcje boków.

Obejrzyj film w takiej oprawie, jaką zaplanował twórca

W przypadku telewizorów LG, jeśli tryb ten jest aktywny, będzie działał bez angażowania widza w jakikolwiek sposób. Można z niego zrezygnować i postawić na własną konfigurację, ale by czerpać największą przyjemność z seansu oraz zobaczyć film w takim wydaniu, jak zaplanował to twórca, zalecane jest pozostawienie go włączonym. Tryb ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów - nie wszyscy są entuzjastami  sztucznych upłynniaczy i upiększaczy i nie każdy ma czas i/lub ochotę poświęcić więcej czasu na właściwe skonfigurowanie telewizora. W efekcie często używane są domyślne ustawienia, które nie zawsze odpowiadają treściom wyświetlanym na ekranie. Zdarza się, że aktywne filtry działają na szkodę i odbiór filmu jest zupełnie inny, niż być powinien.

Jednym z najbardziej sztandarowych przykładów jest funkcja wygładzania obrazu, która sprawia, że filmy wyglądają, jakby były nakręcone i odtwarzane w przyspieszonym tempie. Obraz oczywiście pokrywa się z dźwiękiem wydobywającym się z głośników, przez co zdziwienie widza może być jeszcze większe, bo to nie do końca do siebie u pasuje. Tryb Filmmaker Mode zapobiega takim sytuacjom, a dodatkowo sprawdza, czy film wyświetlany jest w odpowiednim formacie. Niektórzy widzowie bezwiednie przycinają obraz filmu rozciągając go na całą powierzchnię ekranu lub wręcz przeciwnie, nie zauważają ściśnięcia obrazu w niewłaściwym współczynniku proporcji boków.

Sztuczna inteligencja zadba o najlepsze wrażenia

Ale na tym dodatkowe możliwości w LG Nano91 się nie kończą. Niezwykle istotnym elementem jest nowość Dolby IQ. To rozwiązanie mające za zadanie sprawić, że treści posiadające standard Dolby Vision będą wyglądać jeszcze lepiej. Wszystko dzięki analizie nie tylko materiału źródłowego, ale także okoliczności i scenerii, w jakich oglądany jest film, i dostosowaniu do nich poziomu jasności. Dodatkowo Dolby IQ sprawia, że parametry dobierane są w zależności od sceny, jaką oglądamy - tutaj niezwykle ważne są metadane, które oferuje Dolby Vision. Zamiast zgadywania, telewizor dostosowuje ustawienia, dzięki dodatkowym informacjom na każdym etapie seansu.

Każda z poszczególnych funkcji, a także pozostałe ustawienia, które pozwalają dostosować obraz według własnych preferencji, sprawiają, że tegoroczna linia LG Nanocell tworzy najlepsze warunki do oglądania filmów i seriali. Na przykładzie najnowszego filmu “1917”, który łączy w sobie kilka cech dających szansę wykazać się wyżej opisanemu trybowi Filmmaker Mode, można napisać, że ciemniejsze partie wybranych scen nabierają jeszcze więcej głębi, ale nie traci na tym widoczność jasnych obszarów na ekranie. Odpowiada za to Dolby IQ polegające na metadanych Dolby Vision pozwalające na jeszcze dokładniejszy ekstrakt kolorowych i dynamicznych elementów na ekranie (np. flary), podczas gdy pozostałe, słabo oświetlone miejsca pozostają wciąż odpowiednio ciemne. Taki odpowiedni balans przybliża nas nie tyle do najbardziej realistycznych obrazków, lecz do doświadczenia tego co, chciał przekazać reżyser komponując poszczególne sceny.

Pozostawmy specjalistyczne zadania fachowcom. Cieszmy się seansem

Produkcja filmu to niezwykle trudne zadanie i można odnieść wrażenie, że staje się to coraz większym wyzwaniem w obliczu rosnących możliwości technicznych. Umiejętne ich wykorzystanie przynosi niesamowite efekty, o czym wielokrotnie mieliśmy szansę się przekonać, ale ta dbałość o szczegóły i zaangażowanie producentów oraz reżyserów nie zawsze ma szansę wybrzmieć. Technologia zapewnia fantastyczne warunki do tego, by kręcić świetnie wyglądające filmy, ale to w jakim formacie docierają one do widzów może działać ze szkodą dla nich. W nowoczesnych kinach nie mamy wpływu na warunki i oprawę audiowizualną, a teraz we własnych czterech kątach nareszcie nie wszystko spoczywa na barkach mało obeznanego technologicznie widza, który chciałby w pełni wykorzystać możliwości posiadanego sprzętu.

Jest to widoczne między innymi w filmie “Sonic”, gdzie nie brakuje pełnych dynamiki scen. Zaburzenie ich płynności byłoby bardzo łatwe, ponieważ telewizory posiadają mnóstwo funkcji mających zadośćuczynić brak dynamiki w scenach - podwojenie tego efektu byłoby niezwykle szkodliwe dla końcowego efektu. W takiej sytuacji widzowie mogą odnieść wrażenie, że sceny nakręcone zostały w nienaturalnym klatkażu, który sprawia, że wszystko wygląda jak w zwolnionym tempie. Aktywacja Filmmaker Mode pozwala tego uniknąć.

Nie inaczej sprawa wygląda w kwestii kolorów, gdzie prym wiedzie funkcja Dolby IQ w parze z Dolby Vision. W filmie “Joker” oglądamy niezwykle jasne i jaskrawe barwy na tle mrocznego, ciemnego tła. Nie brakuje scen, gdzie duża część kadru schowana jest w cieniu, a na pierwszym planie przyglądamy się jasnym elementom - zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy tymi skrajnymi obszarami to klucz do seansu pokrywającego się z wizją reżysera. Szalenie istotną cechą smart TV LG NanoCell są też realistyczne kolory - widziałem to szczególnie dobrze w takich produkcjach jak “Pokemon. Detektyw Pikachu”, gdzie paleta barw jest niesamowicie bogata i można nią nacieszyć oczy, dzięki wiernemu odwzorowaniu kolorów przez telewizor.

Aż do 30 filmów w 4K przy zakupie telewizora LG

W okresie od początku czerwca do połowy sierpnia przy zakupie telewizora LG NanoCell 2020 możecie liczyć na dodatkowe korzyści, dzięki którym od razu po rozpakowaniu i uruchomieniu telewizora będziecie mogli cieszyć się jego możliwościami. Do wybranych modeli telewizorów dołączane są vouchery z kodami na filmy 4K do serwisu Rakuten TV. Możecie ich zgarnąć aż 30, a każdy z nich upoważnia Was do wypożyczenia dowolnego filmu z oferty serwisu. Zaplecze techniczne Rakuten TV zapewnia obraz w 4K i Dolby Vision, a także dźwięk Dolby Atmos, więc trudno wymarzyć sobie lepsze warunki na domowy seans, kiedy tylko macie na to ochotę.

-

Materiał powstał we współpracy z firmą LG

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu