Facebook

Apple może sobie blokować Facebooka. Zuckerberg ma już plan, w którym ich całkowicie pominie

Konrad Kozłowski
Apple może sobie blokować Facebooka. Zuckerberg ma już plan, w którym ich całkowicie pominie
20

Facebook przechodzi ostatnio trudny okres z powodu nowych ustawień prywatności w iOS-ie, ale za jakiś czas firma Zuckerbegra może całkowicie uwolnić się od zależności od Apple i Google.

Nie byłem tego pewien, bo oczywiście ludzka pamięć potrafi nas zawieść, ale po szybkim sprawdzeniu okazało się, że miałem rację - jednym z pierwszych tekstów, jakie napisałem na Antywebie, był ten dotyczący Facebook OS-a. Materiał powstał w zupełnie innych okolicznościach niż te, które mamy dzisiaj - Facebook starał się wtedy zastąpić mnóstwo innych usług i integrował ze swoją platformą zewnętrzne serwisy oraz platformy, a w sektorze mobilnym doczekaliśmy się debiutu HTC First, czyli popularnego "Facebook Phone'a", który działał pod kontrolą autorskiego launchera dla Androida.

Polskie bociany w ekologicznej serii dokumentalnej Facebooka

Nowa era w historii urządzeń Facebooka

Po tamtych czasach nie zostało wiele, bo portfolio Facebooka liczy kilka solidnych filarów, a są nimi (oprócz serwisu społecznościowego i Messengera): Instagram, WhatsApp i Oculus. Ta ostatnia marka nie jest jedyną odnogą, która opiera się na sprzedaży urządzeń, bo przecież Facebook przygotował własne ramki i akcesoria z rodziny Portal, dzięki którym możemy rozmawiać za pomocą wideokonferencji z innymi użytkownikami Messengera, WhatsAppa czy nawet Zooma. Wygląda jednak na to, że ambicje firmy wykraczają daleko poza inteligentne ekrany.

Facebook zablokuje ci udostępnianie artykułu, jeśli go nie przeczytałeś

Smartwatch Facebooka z dwoma kamerami i łącznością LTE

Według raportu The Verge, Facebook pracuje właśnie nad własnym smartwatchem, który miałby ukazać się na rynku latem przyszłego roku. Czym będzie się wyróżniał na tle konkurencji? Nie będzie to kompan dla naszego smartfona ani gadżet z kategorii fitness - ma działać samodzielnie, a jego nadrzędną rolą będzie umożliwiania pozostania w kontakcie z innymi. Ma to być osiągnięte poprzez dwie(!) odczepiane (!!!) od obudowy kamery. Przednia kamera ma być dedykowana przede wszystkim wideorozmowom, natomiast tylna będzie służyć do robienia zdjęć i nagrywania wideo, które będzie można publikować w serwisach Facebooka. Wszystko po to, by z urządzenia można było korzystać tak samo, jak używam obecnie smartfonów.

Smartwatch ma ukazać się w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czarnym i złotym. Facebook spodziewa się, że sprzedaż smartwatcha dobije do sześciocyfrowej liczby. Docelowo, smartwatch ma w przyszłości stać się urządzeniem wejściowym dla planowanych okularów AR (rozszerzonej rzeczywistości), które uważane są za Zuckerberga za następcę smartfonów.

Messenger i Instagram mają nowe funkcje. Niektóre bardzo przydatne

Co ciekawe, szef Facebooka ma w planach jeszcze kilka innych urządzeń, które pozwolą firmie odetchnąć od zależności od platform pośredniczących - iOS-a i Androida - tym bardziej, że właściciele tej drugiej, czyli Google, coraz głośniej mówią o rozbudowanych ustawieniach prywatności etc., co może w dłuższej perspektywie przybliżyć platformę do tego, co dzieje się w ekosystemie Apple.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu