firefox
7

Facebook Monitor pozwoli Ci odpowiedzieć sobie na mega-ważne pytanie

I wcale nie będzie to: "co chciałbyś w życiu robić?" - jak to radził znany polski mędrzec. Chciałbym żyć w świecie, w którym internauci zadają sobie pytania na temat swojego bezpieczeństwa w sieci i myślą o tym, że ich dane w pewnych warunkach mogą paść łupem cyberprzestępców. "Have I been pwn3d"? - na takie pytanie odpowie Ci... również Firefox Monitor.

Tak, tak. To usługa bardzo podobna do doskonale znanego w środowisku IT „Have I been pwned?” – specjalnej strony internetowej, w której możecie znaleźć informacje na temat wyciekłych danych. Dla niezorientowanych ciekawostka – w „Have I been pwned” należy wpisać albo adres e-mail albo… hasło, by sprawdzić czy są one bezpieczne. Jeżeli nawet są, to i tak nie mamy stuprocentowej pewności, że dane nie znajdują się w zasobach osób, które nie mają co do nas dobrych zamiarów…

Warto jednak wiedzieć, że Firefox Monitor korzysta z API „Have I been pwned” Troya Hunta. Mozilla zawiązała partnerstwo z tym ekspertem i aktywnie wykorzystuje bazę danych usługi po to, aby oceniać, czy użytkownicy mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo. „Have I been pwned” pozwala na sprawdzenie kont e-mail, haseł i innych pod kątem ich obecności w pozyskanych, wyciekłych bazach danych – jej zasoby są ciągle aktualizowane, zgodnie z tym jakie incydenty związane z cyberbezpieczeństwem zostały wykryte. Oczywiście, niektóre efekty prac przestępców mogą nie być widoczne w tym systemie, toteż nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że jesteśmy bezpieczni. Aczkolwiek – obecność naszych informacji w bazie to właściwie stuprocentowa pewność, że coś jest bardzo nie tak i wypada zmienić hasła do niektórych usług.

Firefox Monitor natomiast będzie proaktywnie informował użytkowników, jeżeli ich dane pojawią się w pozyskanych bazach danych. Chodzi o to, by użytkownicy od razu, najszybciej jak będzie to możliwie otrzymywali powiadomienia o tym, że należące do nich konta wymagają szybkiej ochrony, chociażby za pomocą zmiany ciągu służącego do logowania.

https://youtu.be/rL53twJ-JJI

Twoje dane znalazły się w bazie? Firefox Monitor powie ci jakie kroki należy wykonać

Firefox Monitor jednocześnie chce być „doradcą” w zakresie dobrych praktyk dedykowanych cyberbezpieczeństwu. Obok powiadomień o wykrytych przejęciach dostępów do kont (na podstawie pozyskanych baz), akcesorium zasugeruje również akcje, jakie może wykonać użytkownik po to, aby pozostać bezpiecznym. Jeżeli możliwe jest ustawienie dwuskładnikowego uwierzytelniania – zrobi to: jest to jedna ze skuteczniejszych metod ochrony, choć oczywiście nie najszczelniejsza, jeżeli cyberprzestępcy bardzo zależy na pozyskaniu danych.

Obawiam się jednak, że w dalszym ciągu będzie to usługa „dla nielicznych”. I to wcale nie ze względu na fakt, iż relatywnie niewielu internautów interesuje się swoim bezpieczeństwem w sieci. Zwyczajnie, jest to dodatek, strona internetowa która wcale nie musi okazać się popularna. Gdyby Firefox Monitor działał w ramach przeglądarki – cieszyłbym się znacznie bardziej.

Chcesz sprawdzić Firefox Monitor? Oto strona internetowa, na której uzyskasz więcej informacji o nowym produkcje od Mozilla. (klik – link)

Więcej o Mozilla Firefox na Antyweb. Sprawdź nasze teksty!