0

Byłem sceptyczny, ale ten program na Facebook TV z chęcią obejrzę

humans of new york program
Facebook ma nadzieję konkurować nie tylko z telewizją, ale i z YouTubem. W przygotowaniu jest fajne zestawienie oryginalnych programów, z których żaden do tej pory nie wydawał mi się wart zainteresowania. Sytuacja uległa zmianie, gdy ogłoszono projekt wideo pt. Humans of New York.

Nazwa ta może wydać wam się znajoma. Od kilku lat rekordy popularności bije strona na Facebooku o tej samej nazwie, za którą odpowiada Brandon Stanton. Zamieszcza on regularnie zdjęcia… ludzi Nowego Jorku. W opisie fotografii dodaje zawsze ich krótką historię, cytat z ich opowieści, własny komentarz. Dzięki temu możemy przekonać się jak różnorodna jest społeczność tego miasta, a zainspirowani jego projektem mieszkańcy innych miejscowości uruchomili lokalne strony. Wydano także fizyczny album z fotografiami, który można zamówić między innymi na Amazonie. Teraz Brandon przygotwuje się do przyszłotygodniowej premiery jego programu wideo, który zadebiutuje na Facebook TV.

Humans of New York na Facebook (TV)

Program pojawi się w zakładce Facebook Watch, którą uruchomiono przed kilkunastoma dniami. To właśnie tam trafiają oryginalne programy Facebooka, ale nie tylko. Mark Zuckerberg już od jakiegoś czasu pragnie, by Facebook napędzany był również treściami wideo. Stąd niechęć algorytmów Facebooka do linków prowadzących na YouTube i inne serwisy oraz rosnąca popularność klipów wideo, które wyświetlano użytkownikom częściej niż zdjęcia czy zwykłe posty lub linki. Imperium Zuckerberga chce także rządzić w strefie wideo.

facebook i tv

Pierwsze próby serwisu prezentowały się dość mizernie, podobnie jak oferta Apple Music, lecz są to tylko początki dla obydwu platform. Dopiero po kilku miesiącach ich działalności będziemy mogli obiektywnie spojrzeć na ofertę tytułów oraz dostępność. Jak na razie Facebook nie wprowadził we wszystkich krajach dedykowanej nowej sekcji zakładki, co prawdopodobnie wynika z niewielkiej liczby produkcji w wielu językach. Czy i kiedy to ulegnie zmianie? Tego nie wiemy, ale wzorem Apple, Facebook mógłby otworzyć swój serwis także dla innych krajów, gdyż znajomość języka angielskiego jest już dość powszechna.

Jest już zwiastun programu

Program Humans of New York zapowiada się bardzo ciekawie. Przedsmak tego, co będziemy oglądać od przyszłego tygodnia można już zobaczyć, dzięki krótkiej zapowiedzi opublikowanej przez Brandona. Nie spodziewałem się niczego innego – przed kamerą znaleźli się zwykli ludzie zamieszkujący Nowy Jork i dzielą się swoimi przeżyciami, spostrzeżeniami i radami. Każdy odcinek potrwa około 30 minut. Co prawda w historii swoich publikacji Stanton zdążył zaprezentować kilka projektów związanych z celebrytami, lecz mam nadzieję, że w przypadku nowej serii pozostanie wierny swoim korzeniom.

Facebook to nie tylko serwis społecznościowy. To dziś technologiczny gigant mający pod swoją pieczą komunikatory i aplikacje, których używają miliardy ludzi, a także ambitne projekty jak ten z dronem z internetem i okulary VR. Na tym jednak nie poprzestaje – spróbuje zrewolucjonizować rynek wydawniczy oraz telewizyjny. Aplikację Facebooka znajdzie na telewizorach, Apple TV, Android TV i innych. Siadając wieczorem na kanapie będzie można obwieścić innym, że nie oglądasz telewizji. Oglądasz Facebooka.