Już w najbliższy weekend wielki konkurs piosenki i… kiczu. Polska ma niewielkie szanse – tak wynika z prognoz

Eurowizja pewnie nie zainteresuje większości naszych Czytelników, szybko pojawią się głosy, że to kicz, strata czasu i przedziwna forma rozrywki. Z tymi opiniami… czasem trudno polemizować. Co roku staram się śledzić konkurs i wiem, co się tam wyprawia. Tym razem nie będzie jednak o stronie muzycznej czy wizualnej wydarzenia – moją uwagę przykuł wątek prognozowania: analitycy Microsoftu typują wyniki tego starcia i robią to w czasie rzeczywistym. Z chęcią sprawdzę, jak im pójdzie to „wróżenie”.
Na temat prognoz wykonywanych w oparciu o big data, uczenie maszynowe, chmury obliczeniowe już pisaliśmy, także przy okazji dużych imprez – w ubiegłym roku było o tym głośno chociażby za sprawą Euro 2016. Jednym prognozom sam poświęcałem czas, drugimi zajął się Jakub. Kolega rzucił okiem na analizy zespołu Microsoftu, które… były dość chybione: zwycięstwo Niemiec, Anglia w półfinale, Hiszpania jako finalista. Część drabinki jeszcze się broni, zespół Microsoftu nie pomylił się całkowicie, lecz to trochę za mało, ogólnym wynikiem prognoz byłem rozczarowany po zderzeniu ich z rzeczywistością. Magia sportu (niebawem ma być jeszcze lepiej – ograniczane będą pomyłki sędziowskie) czy kiepski poziom analiz?
Mam nadzieję, że odpowiedź uzyskam w najbliższy weekend, bo tym razem Microsoft prognozuje wyniki przywołanego już konkursu. Jak to robi?
Microsoft wykorzystuje analitykę danych w czasie rzeczywistym, analizując główne strumienie informacji, takie jak: dane sieciowe, dane z serwisów społecznościowych oraz dane dotyczące ruchu w wyszukiwarkach. Prognozy te są formułowane i uaktualniane na bieżąco, z uwagi na fakt, że różne treści w sieci i mediach społecznościowych są skorelowane ze sposobami i modelami głosowania w społeczeństwach. Analitycy Microsoft wychwytują takie treści i tendencje, a następnie analizują je w kontekście danych historycznych, takich jak te, który kraj uzyskał poprzednio najwyższą liczbę punktów w konkursie. Umożliwia to zespołowi Bing Predictions określenie różnych wzorców i wskazanie najbardziej prawdopodobnych wyników.
Mnóstwo danych i bardzo wiele informacji, które trzeba wziąć pod uwagę przy ich porządkowaniu. Warto się tym zajmować w przypadku konkursu piosenki? Eurowizja jest tu tylko testem i swoistą reklamą – Microsoft chce w ten sposób pokazać, jak jego rozwiązania można wykorzystać w biznesie, jak owa analityka może pomóc zarobić czy zaoszczędzić pieniądze. Dlatego z punktu widzenia firmy, trafność w typowaniu zwycięzców festiwalu Eurowizja może mieć znaczenie: jeżeli wyniki dalekie będą od tych zakładanych, wątpliwości dotyczących rozwiązań MS nie zabraknie.
Przejdźmy do owych prognoz: czy Polska ma szansę? W tym roku reprezentuje nas Katarzyna Moś z piosenką „Flashlight” i według speców korporacji z Redmond ma ona zaledwie 0,3% szans na wygraną. W to jestem skłonny uwierzyć – jakiś czas temu sprawdziłem ten utwór i stwierdziłem, że Polska najwyraźniej nie chce organizować kolejnego konkursu. Występu pewnie nie uratuje widowisko – nawet jeśli piosenkarka wjedzie na bizonie i odleci na pelikanie, to o podium nie powalczy. Cóż, może za rok. Co z podium?
Zebrane przez analityków Microsoft informacje jako zwycięzcę wskazują Włocha Francesco Gabbaniego i jego piosenkę Occidentali’s Karma. Według prognoz szanse Włoch na wygraną wynoszą 19,8%. Na drugim miejscu plasuje się Robin Bengtsson ze Szwecji z wynikiem 17,1%, a na trzecim – Kristian Kostov z Bułgarii, który uzyskał 9,9%.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany dalszymi miejscami w prognozach oraz zachodzącymi w nich zmianami, może to śledzić w wyszukiwarce Microsoftu. Zamierzam tam zaglądać przez najbliższe dni, bo jestem ciekaw, czy zbieranie i analizowanie danych rzeczywiście daje dzisiaj taką moc, jaką im się przypisuje. No i pisałem już kiedyś, że jestem fanem samego konkursu, więc z dodatkowej zabawy nie mogę zrezygnować…
Więcej z kategorii Ciekawostki:
- Windows 10X uruchomisz na wszystkim - tablecie, Macbooku i... starej Lumii
- Stało się. Sztuczna rogówka może przywrócić wzrok dziesiątkom tysięcy osób na świecie
- Minecraft - jak nucenie youtubera stało się pełnoprawnym metalowym numerem z 20 mln wyświetleń?
- Najciekawsze i najdziwniejsze rzeczy pokazane na CES 2021
- Im dłużej na nią patrzę, tym więcej sensu widzę w podstawce która zamienia iPada w "komputer"