Filmy

Holmes trafi na Netflix. Nowa produkcja opowie o pomijanej dotąd postaci w filmach i serialach

Konrad Kozłowski
15

Zapowiedź filmu o zazwyczaj pomijanej postaci od razu przykuła moją uwagę. Enola Holmes, siostra Sherlocka, będzie główną bohaterką nowej produkcji Netflix. Ujawniono już zdjęcia.

Sherlock i Mycroft to nie jedyni Holmesowie godni zainteresowania

Sherlock Holmes to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na całym świecie. Przysłużyły się temu książki Arthura Conana Doyle'a, filmy (te sprzed lat oraz ostatnie produkcje z Robertem Downey'em Jr. oraz seriale. Wśród tych ostatnich na pewno większą uwagę poświęcono "Sherlockowi" od BBC z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem, ale nie należy też zapomnieć o bardzo udanej amerykańskiej wersji pod tytułem "Elementary", gdzie zagrał Jonny Lee Miller. W międzyczasie w Japonii nakręcono jeszcze inną wersję - Miss Sherlock - gdzie popularny detektyw jest kobietą.

Polecamy: Seriale zagrożone anulowaniem na Netflix. W tym nasze ulubione tytuły

Mimo, że każdy z wymienionych (i wielu niewymienionych tytułów) inaczej traktuje postać genialnego detektywa, to prawie każda z produkcji ma jeden punkt wspólny. Kompletnie pomijana jest postać Enoli Holmes - młodszej siostry Sherlocka. Niedawno wydane w Polsce książki autorstwa Nancy Springer (dostępne są już trzy tomy) opowiadają właśnie o losach i staraniach nastoletniej Holmes.

Poznajcie Enolę Holmes. Młodsza siostra Sherlocka i Mycrofta

Opis książek mówi o Zadziornej i zbuntowanej nastolatce sprzeciwiającej się wszelkim konwenansom, bo chce być wolna i robić to, co kocha – zostać detektywem. A wszystko w scenerii XIX-wiecznego Londynu. Mam za sobą lekturę pierwszej książki i choć nie jest to intryga na miarę tych, z którymi zmagał się Sherlock, to muszę przyznać, że lektura jest jak najbardziej przyjemna. W sumie powstało już sześć tomów, które napisała Springer w oparciu o opowiadania Doyle'a. Nie wiem jak inni czytelnicy, ale fani Holmesa powinni dać szansę tym historiom.

Zobacz też: Wielkie reżyserki i pisarki w antologii „Erotica 2022″ – nowym polskim filmie Netflix

Tym bardziej, że jesienią na ekrany kin, wróć, na Netflix zawita film z Enolą Holmes w centrum wydarzeń. Główna rola przypadła Millie Bobby Brown, co wydaje się być jak najbardziej właściwym wyborem. Aktorka pokazała, że potrafi zagrać pewną siebie, specyficzną i nieco zadufaną w sobie, a także złośliwą postać. Takiej Enoli, mniej więcej, można się spodziewać na ekranie, choć oczywiście nie należy jej odbierać tych typowych pozytywnych cech, jak chęć pomocy innym.

Obsada filmu "Enola Holmes" - zdjęcia

Obok młodej aktorki na ekranie zobaczymy nie lada obsadę. Znaleźli się w niej Henry Cavill, Sam Claflin i Helena Bonham Carter. Jestem ciekaw tego, jak duży wpływ na angaż Cavilla miał jego kontrakt w "Wiedźminie",  bo przecież tego rodzaju współprace na wielu płaszczyznach pomiędzy producentami, reżyserami i aktorami, a studiem czy platformą są regularnym zjawiskiem.

Zobacz też: Kina przez pandemię muszą się zmienić, dać wykupić Netfliksowi albo upaść

Premiera filmu na Netflix w cieniu pozwu?

O fabule filmu nie wiemy jak na razie nic konkretnego, ale należy mocno trzymać kciuki za to, by nic nie stanęło na drodze jego premiery. W stanie Nowy Meksyk doszło bowiem do pozwu (Deadline), w którym pozwanym jest wspominana Nancy Springer. Autorka książek miała wykorzystać podlegające wciąż pod prawa autorskie elementy opowiadań Arthura Conana Doyle'a. Sprawa jest dość zawiła, bo te opublikowane przed 1923 rokiem stały się domeną publiczną, a pozywający twierdzą, że Springer sięgnęła po... stoickie emocje, które towarzyszą detektywowi tylko w nowszych dziełach (opublikowanych w latach 1923-1927).

Według Daily Mail film trafi na Netflix we wrześniu. Warto dodać, że według wcześniejszych planów "Enola Holmes" zmierzał do kin.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu