Ciekawostki technologiczne

Najbardziej ekstremalne, znane nam planety - każda wyjątkowa na swój sposób

Marcin Hołowacz
Najbardziej ekstremalne, znane nam planety - każda wyjątkowa na swój sposób
23

Planeta może być niezwykle masywna, gorąca, zimna, mała, albo na przykład... wyątkowa pod tak wieloma względami, że nie ma jakiejkolwiek konkurencji.

Ekstremalnie gorąca planeta

Temperatura na powierzchni Merkurego może osiągać nawet 430 stopni Celsjusza! To dopiero ekstremalne miejsce… Jednak zdaje się, że o tytuł najgorętszej znanej nam planety nie powalczy.

KELT-9b to planeta znacznie gorętsza od większości gwiazd we Wszechświecie. Rozmiary KELT-9b to mniej więcej dwukrotna wielkość Jowisza, a występujące na niej temperatury sięgają 4300 stopni Celsjusza. Ten ekstremalny świat znajduje się 650 lat świetlnych od nas.

KELT-9b okrąża swoją gwiazdę w 1,5 dnia i charakteryzuje się obrotem synchronicznym, tzn. planeta jest zawsze skierowana jedną stroną do swojej gwiazdy. A jest to gwiazda dwukrotnie większa od naszej oraz dwukrotnie gorętsza. Okrążająca ją planeta KELT-9b pozostawia za sobą gazowy ogon, zupełnie jakby powoli wyparowywała… tzn. nie jakby, bo ona po prostu traci 10 milionów ton atmosfery na sekundę.

Ekstremalnie zimna planeta

5,5 razy cięższa od Ziemi planeta o nazwie OGLE-2005-BLG-390Lb to lodowo-skalne miejsce o bardzo niskich temperaturach. Temperatura na jej powierzchni wynosi -220 stopni Celsjusza. Jej gwiazda to najprawdopodobniej czerwony karzeł, choć istnieje też bardzo niewielkie prawdopodobieństwo iż jest to biały karzeł (martwa gwiazda). OGLE-2005-BLG-390Lb obiega swoją gwiazdę w ciągu 10 lat.

Ta ekstremalnie zimna planeta znajduje się ok. 20 tys. lat świetlnych stąd, blisko centrum naszej galaktyki.

Ekstremalnie wielka planeta

Konkurs na największą może być problematyczny, ponieważ można napotkać na pewne limity. Nie można nieskończenie powiększać planety i liczyć na to, że z łatwością zdobędzie złoty medal w tej konkurencji… Problem w tym, że w pewnym momencie możemy zostać z gwiazdą w rękach, a nie z planetą.

Wystarczająco duża masa obiektu pozwoli mu na to, aby zachodziła w nim fuzja jądrowa, a wtedy stanie się on gwiazdą. Jednak istnieją jeszcze… swego rodzaju niewypały, które są już naprawdę duże i masywne, ale to wciąż zbyt mało żeby doprowadzić np. do przemiany wodoru w hel. Jednak istnieje tam szansa na jakieś procesy syntezy jądrowej, tyle że krótkotrwałe i na początku ich życia. Takie obiekty będące na pograniczu gwiazdy i planety są określane mianem brązowych karłów.

DENIS-P J082303.1-491201 b posiada masę 28,5 razy większą od Jowisza. Na liście NASA widnieje jako najmasywniejsza odkryta planeta. Może uchodzić zarówno za egzoplanete jak i brązowego karła.

Ekstremalnie mała planeta

Kepler-37b to najmniejsza odkryta przez nas planeta. Jest tylko trochę większa od naszego Księżyca, a za razem trochę mniejsza od Merkurego. To nie koniec jej podobieństw z Merkurym, ponieważ Kepler-37b również znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy (w związku z tym nie może tam występować choćby woda w stanie ciekłym).

Ekstremalnie... wyjątkowa planeta

Ziemia to jedyne znane nam miejsce we Wszechświecie, na którym występuje coś takiego jak życie. Mimo iż zerkaliśmy w odległe zakątki Wszechświata i lądowaliśmy na planetach Układu Słonecznego, nie udało nam się znaleźć drugiego tak wyjątkowego miejsca, jak ta trzecia od Słońca planeta skalista.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu