5

Jeżeli kiedykolwiek korzystałeś z tej aplikacji do obsługi e-mail – natychmiast zmień hasła we wszystkich swoich kontach pocztowych

skrzynka pocztowa
To nie są dobre dni dla użytkowników Edison Mail. Aplikacja zaliczyła poważną wpadkę związaną z bezpieczeństwem.

Wycieki danych zdarzają się niemal każdego dnia — i nie da się ukryć, że większość z nas jest już na nie znieczulona. Trudno przejmować się absolutnie każdym wyciekiem danych – bo to byłoby prawdopodobnie zadanie na pełny etat. Ale w przypadku popularnych usług po które sięga wielu użytkowników z całego świata – warto trzymać rękę na pulsie i śledzić co tam dzieje się w ich sprawie. Edison Mail jest popularnym klientem poczty dostępnym na wszystkich popularnych platformach — i choć największej biedy narobił użytkownikom aplikacji na iOS, to czujni powinni być absolutnie wszyscy. Bo tak naprawdę nie wiadomo skąd przywędrowały do nich te wszystkie dane.

mail mac

Zobacz też: Nowe konto e-mail z prostym adresem na polskich portalach

Poważna wpadka Edison Mail. Jeżeli korzystasz z aplikacji – czym prędzej zmień hasła do swojej skrzynki

Jedna z ostatnich aktualizacji w aplikacji przedstawiła nową funkcję synchronizacji kont. Ta okazała się nie działać jak należy — i… synchronizowała losowe skrzynki na rozmaitych urządzeniach. W praktyce oznaczało to dostęp nie tylko do korespondencji przypadkowych użytkowników, ale także ich listy kontaktów i innych wrażliwych informacji. Bez dodatkowej weryfikacji. Ot tak, po prostu. Problem ten dotknął przede wszystkim użytkowników aplikacji mobilnej Apple — to właśnie u nich w aplikacji pojawiły się obce konta i książki adresowe. Ale nie wiadomo skąd się wzięły: były to również konta użytkowników iOS, czy może pod tym względem to już bez znaczenia, bo potrafiły wymienić dane z jakiejkolwiek platformy? Twórcy aplikacji na Twitterze tłumaczą się, że problem dotknął niewielkiej liczby użytkowników — ale nawet jeżeli byłaby to raptem jedna osoba na świecie — to bez większego znaczenia. Do takiej wpadki nigdy nie powinno było dojść.

Zobacz też: Jeśli nie Gmail to co? Przegląd darmowych alternatyw na webmaila bez spamu

Problem już został zlokalizowany i w mig go załatano — ale chyba nikt nie jest specjalnie zdziwiony tym, że użytkownicy otwarcie mówią, że to już koniec ich przygody z aplikacją Edison Mail. Ich zaufanie zostało bardzo mocno nadszarpnięte — a a w dobie w której korzystamy ze skrzynek pocztowych do różnych rzeczy, nie tylko odczytywania newsletterów z ulubionych stron fanowskich o muzyce czy innych hobby — taka sytuacja jest niedopuszczalna. Zwłaszcza w kontekście bogatego wyboru klientów poczty e-mail — i to niezależnie od platformy. Z drugiej strony — część zaczyna to sobie tłumaczyć tak, że wpadki zdarzają się nawet najlepszym. No cóż — ewidentnie są miejsca w których nie powinny. I klient poczty e-mail, zwłaszcza  w 2020 roku, jest jednym z nich.

Zobacz też: Gmail ma już 11,5 mln użytkowników w Polsce. Polskie portale daleko w tyle. Dlaczego?