Bezpieczeństwo w sieci

Dzisiaj żegnamy Windows Server 2003 - Microsoft kończy wsparcie

Jakub Szczęsny
Dzisiaj żegnamy Windows Server 2003 - Microsoft kończy wsparcie
16

Z końcem dnia dzisiejszego skończy się wsparcie dla kolejnego systemu operacyjnego Microsoftu. Tym razem graniczna data nadeszła dla Windows Server 2003 przeznaczonego dla zastosowań serwerowych. Tę edycję oparto na dobrze znanym Windows XP - wydano go 24 kwietnia 2003 roku, a jego podstawowe wsparc...

Z końcem dnia dzisiejszego skończy się wsparcie dla kolejnego systemu operacyjnego Microsoftu. Tym razem graniczna data nadeszła dla Windows Server 2003 przeznaczonego dla zastosowań serwerowych. Tę edycję oparto na dobrze znanym Windows XP - wydano go 24 kwietnia 2003 roku, a jego podstawowe wsparcie techniczne uległo końcowi 5 lat temu.

Windows Server 2003 wyposażono m. in. w przystosowaną dla zastosowań serwerowych przeglądarkę Internet Explorer wzbogaconą o takie mechanizmy zabezpieczeń jak blokada uruchamiania oraz pobierania plików oraz dodatków, które mogą okazać się groźne dla systemu. W 2006 roku umożliwiono użytkownikom aktualizację przeglądarki do IE7. Ponadto, w stosunku do Windows 2000 Server dodano wiele nowych funkcji obsługi sieci.

Problem jednak w tym, że leciwy już Windows Server 2003 jest wykorzystywany bardzo szeroko na całym świecie. Problem przejścia na nowszą technologię może okazać się niemałą zagwozdką. Brak wsparcia technicznego w zastosowaniach serwerowych jest problemem nie do przejścia, a ponadto niemałą zagwozdką będzie fakt, iż wiele stron w Internecie postawionych jest w technologii IIS 6.0, bowiem Microsoft nie przewidział opcji instalacji zaktualizowanych wersji tego webserwera w Windows Server 2003.

Teraz organizacje, które w porę nie zainteresowały się przejściem na nowszą wersję Windows Server mają nie lada zagwozdkę. Microsoft bowiem od jutra przestanie wydawać jakiekolwiek łatki dla Windows Server 2003. Istnieje pewna furtka dla tych organizacji, które "nie wyrobiły się w czasie", jednak stanowi to bardziej bat, niż realne wyjście. Microsoft, owszem zapewni stosowne poprawki mimo zakończenia wsparcia technicznego, ale koszt takiego "luksusu" ma wynieść ok. 200 tysięcy dolarów.

Firmy, które w dalszym ciągu chcą korzystać z Windows Server 2003 i nie zamierzają przenosić się w najbliższym czasie, powinny wziąć pod uwagę fakt, że w podobnym scenariuszu dotyczącym Windows XP, analogiczne opłaty wzrosły o 200%. Microsoft, chcąc wymusić migrację organizacji na nowsze wersje oprogramowania może bardzo szybko podnieść cenę, za którą firma otrzyma wsparcie techniczne mimo oficjalnego zakończenia rozsyłania poprawek.

Ponadto, koszty te mogą wzrosnąć jeszcze przez fakt, iż niektórzy producenci oprogramowania dla Windows Server 2003 w umowach umieszczają zapis o tym, że korzystanie z ich oprogramowania na niewspieranych platformach skutkuje utratą gwarancji, a tym samym organizacje będą musiały zakupić dodatkowe wsparcie.

Grafika: 1

Źródło: Microsoft

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu