4

Bez tej technologii seriale i filmy nie wyglądałoby tak dobrze. Co trzeba wiedzieć o Dolby Vision?

dolby vision netflix
Dolby Vision to nazwa, na którą na pewno natknęliście się przeglądając oferty telewizorów. Nie da się jej też nie zauważyć w przypadku serwisów VOD. Czym jest Dolby Vision i co oferuje ten standard?

Krótka historia Dolby Vision

Pierwszym filmem wspierającym Dolby Vision był „Tomorrowland” („Kraina jutra”), który debiutował w 2015 roku. Właśnie wtedy Dolby Laboratories zaprezentowało efekty działania opracowanej przez siebie technologii HDR (High Dynamic Range). W okolicach 2015 roku popularyzowały się także usługi streamingowe wspierające rozdzielczość 4K, a rok później zadebiutował nośnik 4K Ultra HD Blu-ray. Dolby Vision to licencjonowana technologia umożliwiająca wyświetlanie obrazu w 12-bitowej głębi kolorów, co jest jednym z większych wyróżników względem bazowej normy HDR10 oraz konkurencyjnego formatu HDR10+, które posiadają ograniczenie do 10-bitowej głębi kolorów, ale z których mogą skorzystać wszyscy chętni.

DVB-T2 to nie tylko lepsza jakość obrazu, ale i dźwięku w technologii nowej generacji Dolby AC-4

Oprócz tego, Dolby Vision odróżnia się od HDR10 obecnością dynamicznych metadanych, które pozwalają osiągać jeszcze lepsze rezultaty w optymalizacji obrazu w stosunku do statycznych informacji i ustawień, którymi cechuje się HDR10. Utrzymywany jest między innymi ten sam poziom jasności ekranu, podczas gdy Dolby Vision dostosowuje go do każdej klatki obrazu. Obecnie ze względu na ograniczenia techniczne telewizorów, format Dolby Vision nie może zostać w pełni wykorzystany. Brakuje powiem matryc wspierających pełną, 12-bitową głębię barw. Dolby Vision jest zatem ograniczone do lepszego wykorzystania dynamicznych metadanych.

Największy rywal Dolby, czyli dźwięk DTS nareszcie dostępny na Windows 10

Na jakich urządzeniach wykorzystuje się standard Dolby Vision

Dolby Vision dostępne jest przede wszystkim na telewizorach, ale wspierane jest również przez wybrane modele smartfonów i tabletów. Możliwości Dolby Vision pokażą oczywiście te ekrany, które oferują wyższe wartości jasności, dlatego technologia Dolby najlepiej prezentuje się na telewizorach i to raczej z wyższej półki cenowej. Dolby Vision oferują telewizory takich marek jak LG, Sony, Philips, Panasonic i TCL.

Samsung do pewnego momentu oferował jedynie wsparcie dla HDR10, ale po premierze HDR10+ (który notabene powstał dzięki inicjatywie koreańskiej firmy) wprowadzono także obsługę tego otwartego formatu, który (podobnie jak Dolby Vision) opiera swoje działanie o dynamiczne metadane, jednocześnie czerpiąc tylko z 10-bitowej głębi barw – to najważniejsza różnica pomiędzy obydwoma formatami. Drugą istotną różnicą jest maksymalna luminancja sięgająca 10000 nitów w przypadku Dolby Vision oraz 4000 nitów dla HDR10 oraz HDR10+. Za przykład urządzeń mobilnych wspierających Dolby Vision posłużą Apple iPhone 11 czy LG G6.

Czas na postęp! Jak seriale Netflix to tylko w 4K i HDR/Dolby Vision

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor wspiera Dolby Vision

Najprostszą i najszybszą metodą jest oczywiście zerknięcie do specyfikacji posiadanego przez nas modelu telewizora – producenci zawsze wyraźnie opisują cechy i możliwości urządzeń, dlatego wsparcie dla Dolby Vision będzie wyraźnie zaznaczone. Inną metodą jest uruchomienie zweryfikowanych jako oferujące Dolby Vision treści, na przykład seriale w usługach Netflix czy Apple TV.

Netflix posiada w swoim katalogu całe mnóstwo treści oferujących Dolby Vision i był tak naprawdę jednym z pionierów wdrażania nowejtechnologii, bo używał jej niemalże od samego początku w swoich produkcjach. Dzisiaj z Dolby Vision znajdziemy na Netflix filmy, seriale i programy dokumentalne. To najprawdopodobniej największa baza treści obsługujących Dolby Vision, choć oferta Apple TV jest nie mniej imponująca – w tym przypadku płacimy za każdy tytuł z osobna (iTunes) lub abonament za dostęp do materiałów Apple Original w ramach Apple TV+.

Dolby Atmos – nowy system dźwięku, który zachwyca w domu bardziej niż w kinie

Dolby Vision vs 4K

Wiele osób zadaje sobie pytanie o związek Dolby Vision z 4K, dopytując nawet, co jest lepsze. Takie porównanie nie powinno jednak mieć w ogóle miejsca, ponieważ 4K jest określeniem odnoszącym się do rozdzielczości materiałów wideo, natomiast Dolby Vision jest nazwą własną technologii opracowanej przez Dolby Laboratories. Powiązanie pomiędzy dwoma pojęciami jest takie, że przy materiałach w 4K najczęściej stosowane jest Dolby Vision – niespotykane są ani filmy/seriale w 1080p ze wsparciem dla Dolby Vision, a na rynku nie pojawiają się telewizory z Dolby Vision oferujące niższą rozdzielczość ekranu niż 4K.

Jeśli nie Dolby Vision, to co?

Jak już zapewne wiecie, Dolby Vision nie jest jedyną taką technologią. Jako pierwsza oferowała dynamiczne metadane przetwarzania obrazu, ale na rynku pojawiło się także HDR10+ opracowane między innymi przez Samsunga, który wcześniej wspierał tylko HDR10 w swoich telewizorach. Wszystkie te technologie mają ten sam cel, ale zasady ich działania różnią się od siebie, dlatego inne są też rezultaty.

Czas na postęp! Jak seriale Netflix to tylko w 4K i HDR/Dolby Vision

Można jednak przyjąć, że wszystkie te technologie są dla siebie zamiennikami. Jeśli użytkownik dostrzega różnice/może sobie pozwolić na posiadanie lepszego telewizora oraz zapewni sobie dostęp do odpowiednich treści, to tylko wtedy powinien decydować się na zakup modelu oferującego nie samo wsparcie dla Dolby Vision/HDR10+, ale także odpowiednie parametry (jasność, złącza), by te technologie wykorzystać.