Facebook

Dezinformacja na Facebooku - poszkodowane środowisko LGBT

Jakub Szczęsny
Dezinformacja na Facebooku - poszkodowane środowisko LGBT
10

52 aktywistów na rzecz praw osób LGBT potwierdza, że Facebook zignorował ich sygnały dotyczące materiałów dezinformacyjnych. Wskazywano na reklamy, w których możliwe było narażenie pacjentów na niepotrzebne ryzyko: m. in. negowano skuteczność leków zmniejszających ryzyko zarażenia HIV.

W dokumentach przedstawionych przez aktywistów LBGT udowodnione zostało, że użytkownicy byli bombardowani wręcz treściami dotyczącymi środków zapobiegających transmisji chorób wenerycznych, w tym wirusa HIV powodującego AIDS. Zainteresowani wskazują ponadto, że zaniechania Facebooka mogły spowodować, albo już spowodowały nowy kryzys zdrowotny polegający na niekorzystnej z punktu widzenia zdrowia społeczeństwa opinii na temat leków stosowanych szeroko w terapii prewencyjnej.

Czytaj więcej: Najlepsze filmy o społeczności LGBT+

Inne stanowisko prezentują zwolennicy opozycyjnego sposobu myślenia: wskazuje się ponadto na fakt, iż leki mające zapobiegać przenoszeniu się HIV między ludźmi (m. in. Truvada) charakteryzują się bardzo często sporymi skutkami ubocznymi. Faktem jest, iż Truvada (jako lek kombinowany) jest stosowana w przypadkach incydentalnej ekspozycji na wirusa HIV, jednak nie powinna być stosowana jako specyfik prewencyjny, przy okazji którego rezygnuje się m. in. z ostrożności w trakcie wykonywania zabiegów lub stosowania bezpiecznych praktyk seksualnych.

Faktem jest jednak to, że w reklamach, które pojawiały się głównie u osób, które mogły być narażone na kontakt z wirusem HIV (a zatem osoby ze środowiska LGBT dzięki targetowaniu Facebooka) mogły zwyczajnie wystraszyć się leczenia za pomocą przyjętych przez środowisko medyczne leków. Truvada rzeczywiście może powodować skutki uboczne (jak każdy lek), jednak te najpoważniejsze jak uszkodzenie wątroby zdarzają się stosunkowo rzadko. Ponadto, CDC cały czas uznaje, że Truvada powinna być stosowana w przypadku osób z grup ryzyka.

The CDC recommends PrEP be considered for the following high-risk groups

Individuals in an ongoing sexual relationship with an HIV-positive partner
Gay or bisexual men who either have had anal sex without a condom or been diagnosed with an STD in the past 6 months
Heterosexual men or women who do not regularly use condoms during sex with partners of unknown HIV status who are substantial risk
Injection of drugs in the last six months with sharing of equipment
Sero-discordant heterosexual and homosexual partners where one partner is HIV-positive and the other HIV-negative

Źródło: Truvada @ Wikipedia

Na czym polegała dezinformacja?

Co ciekawe, za treściami dezinformującymi stali prawnicy powiązani z grupami interesów przeciwnymi środowisku LGBT oraz standardowej medycynie. To z ich nadania zostały udostępnione materiały sponsorowane, w których twierdzono, iż skutki uboczne leków zapobiegających transmisji HIV mogą być znacznie większe niż podają oficjalne dane. Co więcej, według niektórych Truvada w ogóle nie działa i należy rozglądać się za innymi specyfikami (na przykład naturalnymi), co raczej nie jest zbyt mądre. Facebook nie zareagował na sygnały aktywistów LGBT, mimo iż zapowiadał, że będzie bacznie przyglądał się materiałom sponsorowanym i likwidował te jednoznacznie szkodliwe - tak jest m. in. z ruchem antyszczepionkowym, który jest gorzej eksponowany przez zmiany wprowadzone przez Facebooka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu