Płatności i bankowość

Czy w Dubaju pokochają BLIKA? Pierwsze wdrożenie naszej technologii poza Polską!

Grzegorz Ułan
Czy w Dubaju pokochają BLIKA? Pierwsze wdrożenie naszej technologii poza Polską!
8

Dziś jest dzień BLIKA na Antyweb, PSP ogłosił właśnie, że po raz pierwszy technologia płatności stworzona w Polsce zostanie zaimplementowana w innym kraju, będą to Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Poprzedni mój wpis dzisiaj o BLIKU nie był zbyt optymistyczny, ten już bardziej, bo oto nasze rodzime rozwiązanie w dziedzinie płatności mobilnych zostało docenione poza granicami kraju i pierwszy kraj wdroży je u siebie.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA:

Rosnąca popularność, przede wszystkim dzięki wygodzie i bezpieczeństwu, a także możliwości dalszego rozwijania BLIKA są doceniane i dostrzegane nie tylko w Polsce. Dzięki temu, że rozwiązanie zostało sprawdzone i zyskało uznanie wśród klientów w Polsce, można z powodzeniem prezentować je w innych krajach, gdzie tworzone są nowoczesne systemy płatności mobilnych. W efekcie eksport polskiej technologii za granicę był kwestią czasu.

Jak to nasze rozwiązanie BLIK będzie wykorzystywane w ZEA? BLIK będzie wspierał tam usługi publiczne, a wdrożeniem zajmie się firma DXC Technology, która zajmuje się od strony technologicznej BLIKIEM w Polsce. Nasze rozwiązanie zostanie udostępnione tam, albo w postaci części aplikacji bankowych w tamtym kraju (czyli tak jak u nas) albo jako osobna aplikacja (część osób, chciałaby widzieć takie rozwiązanie u nas). Sam transfer pieniędzy pomiędzy stronami będzie się odbywał na takiej samej zasadzie jak w BLIKU w Polsce, czyli po wygenerowaniu kodu i bez użycia kart płatniczych.

Łukasz Buczko, członek zarządu c Polska:

Nasz klient w Zjednoczonych Emiratach Arabskich chce wykorzystywać tę technologię do obsługi płatności za usługi publiczne. Warunkiem korzystania z platformy będzie posiadanie dowodu tożsamości i rachunku bankowego w Emiratach. Po zakończonym wdrożeniu platformy płatności kartowych i bezkartowych oraz dołączeniu wszystkich członków platformy – wydawców, agentów rozliczeniowych, punktów sprzedających powiązane usługi – nastąpi produkcyjne uruchomienie systemu, które zaplanowane jest na rok 2020.

Nasze rozwiązanie wygrało w przetargu z innymi międzynarodowymi projektami zgłoszonymi do niego, a DXC Technology ma nadzieję, że udane wdrożenie w ZEA spowoduje zainteresowanie tym rozwiązaniem w innych krajach w regionie i dalszego eksportu polskiej technologii.

Źródło: Polski Standard Płatności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu