Polska

Cyfrowa Biblioteka Narodowa w zupełnie nowej wersji - świetnie to zrobili

Grzegorz Ułan
Cyfrowa Biblioteka Narodowa w zupełnie nowej wersji - świetnie to zrobili
9

Dziś o 12, dr Tomasz Makowski na konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego, zaprezentował zupełnie nową wersję Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Wcześniejsza wersja POLONA była wykonana w dość archaiczny sposób, wprawdzie tak jak przystało n...

Dziś o 12, dr Tomasz Makowski na konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego, zaprezentował zupełnie nową wersję Cyfrowej Biblioteki Narodowej.

Wcześniejsza wersja POLONA była wykonana w dość archaiczny sposób, wprawdzie tak jak przystało na jej charakter, czyli prezentacja skanów historycznych dzieł zgromadzonych w jej magazynach, ale mocno utrudniający korzystanie z niej czytelnikom przeszukującym jej zasoby.

Teraz jest nowocześnie, ładnie, przejrzyście i co najważniejsze funkcjonalnie. Dostęp do zbiorów podzielono na kategorie wyszukiwanych pozycji. Mamy tu książki, czasopisma, mapy, pocztówki, a nawet stare nuty.

Po lewej widzimy wyszukiwarkę, również podzieloną na kategorię. Między innymi możemy przeglądać wyniki wyszukiwania według autora, daty wydania czy języka publikacji. Jeśli potrzebujemy do tego wersję tekstową poszukiwanego materiału, możemy zaznaczyć przy tym opcję OCR. Od strony funkcjonalnej rozwiązano to bardzo wygodnie, mianowicie każdy interesujący nas materiał możemy dodać do ulubionych, przeglądać i pobierać w osobnej zakładce.

Założyć konto możemy przy pomocy serwisów społecznościowych lub przy użyciu adresu email. Po założeniu konta zebrane zbiory możemy udostępniać znajomym na email lub na portale społecznościowe, no i co najważniejsze pobierać na swój dysk. Materiały dostępne są do pobrania w postaci pliku .jpg (w oryginalnej wielkości - powyższa mapa 14662x12594) lub jako metadane XML/RDF.

Dodatkowe opcje to funkcja robienia notatek do zaznaczonych obszarów na zebranych materiałach czy robienie z nich zakładek do szybkiego dostępu do wybranych pozycji.

Wszystko to razem prezentuje się naprawdę okazale. Osobom poszukującym takich starych historycznych zbiorów rozwiązania zastosowane w nowej Cyfrowej Bibliotece Narodowej z pewnością przypadną do gustu i o wiele chętniej będą sięgać po nie w tej internetowej wersji.

Dla autorów tego dzieła, dzięki któremu nasze historyczne dziedzictwo znalazło swoje cyfrowe miejsce, należą się słowa wielkiego uznania, a Was zapraszam już do przeglądania, gromadzenia i dzielenia się swoimi znaleziskami - POLONA.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pobieranie