Telewizja

Co to jest Smart TV? Jak wybrać, by nie żałować?

Jakub Szczęsny
Co to jest Smart TV? Jak wybrać, by nie żałować?
5

Co to jest Smart TV? Tego typu pytanie bardzo często zadają sobie klienci elektromarketów, którzy dowiadują się od doradców - sprzedawców o dodatkowych funkcjach telewizorów. Wtedy również dochodzi do decyzji, wedle której klient wybiera między atrakcyjnymi z punktu widzenia cyfrowego stylu życia dodatkami. Wiadomo jednak, że funkcja Smart TV może zostać "dodana" do telewizora inną drogą. Jak wybrać, by nie żałować?

Funkcja Smart TV może być wbudowana, lub dostępna w telewizorze za pomocą przystawki / dongle'a. W drugim przypadku, za możliwość podłączenia telewizora do internetu i korzystanie z dodatkowych aplikacji odbywa się za wykorzystaniem akcesorium, np. wyposażonego w system Android TV. Przed rozważaniami na temat wyboru centralnego urządzenia wyświetlającego w domu, warto sobie wytłumaczyć, czym w ogóle jest Smart TV.

Smart TV - co to jest?

Smart TV oznacza mniej więcej tyle, że użytkownik, oprócz funkcji typowych dla telewizorów - możliwości wyświetlania kanałów telewizyjnych za pomocą cyfrowego / analogowego połączenia z siecią udostępniającą treści wizualne, może korzystać także z usług osadzonych w internecie. Chodzi tutaj na przykład o aplikacje odnoszące się np. do serwisów streamingowych takich jak Netflix, YouTube i inne. Nierzadko, w Smart TV są również dostępne gry, w których kontrolerem może być pilot, na co dzień służący do przebijania się przez interfejs telewizora.

HBO GO na Smart TV od Google - sprawdź jak to działa
UPC Horizon GO - sprawdź koniecznie

Niektórzy producenci telewizorów korzystają z gotowych rozwiązań lub udostępniają je w ramach tzw. przystawek telewizyjnych. Warto zwrócić uwagę na Android TV, który jest systemem wprost przystosowanym do pracy z dużymi urządzeniami wyświetlającymi. Oprogramowanie ma własne repozytorium - sklep, w którym można instalować dodatkowe aplikacje oraz łączyć się z witrynami internetowymi. Mało tego, Android TV jest zdatny do sterowania nim z poziomu telefonu komórkowego, co według niektórych jest opcją bardzo wygodną oraz pożądaną w kontekście potrzeb konsumentów.

Smart TV według Google - sprawdź, co potrafi Android TV

Zasadniczo więc, Smart TV to nie tylko zwiększone możliwości multimedialne telewizora, ale również możliwość dostosowania sprzętu do własnych potrzeb. Wspomniane wyżej repozytoria to szansa dla konsumentów poszukujących narzędzi lub aplikacji klienckich do serwisów streamingowych. Tym samym, możliwe jest zainstalowanie tych usług, w których mamy wykupione subskrypcje i korzystania z nich na bazie potrzeb konkretnego konsumenta. Dlatego też, funkcje Smart TV są mocno rozwijane przez różnych producentów.

Samsung idzie jednak nieco inną drogą w zakresie Smart TV. W telewizorach tego producenta znajdziecie nie Android TV, lecz Tizena, który jest naprawdę dobrze wspierany pod kątem aplikacji największych producentów usług streamingowych. To czyni to naprawdę istotną alternatywą dla urządzeń multimedialnych z Android TV oraz webOS. Użytkownicy cenią sobie go przede wszystkim za naprawdę dobrą optymalizację - Samsung doskonale dba o to, by system operacyjny zawiadujący telewizorem przede wszystkim działał tak jak trzeba. W przypadku Android TV nie jest to aż tak jednoznaczne, choć nie można mówić o tym, że jest źle. Coraz więcej telewizorów z systemem Google na pokładzie działa świetnie.

Samsung Smart TV - co warto o tym wiedzieć?

Funkcja Smart TV to nie jedyne, co potrafi Twój telewizor

Producenci telewizorów bardzo aktywnie korzystają również z funkcji głosowych. W telewizorach marki LG już teraz można wydawać komendy jedynie za pomocą głosu (na przykład przełącz wyświetlanie na Xboksa; zwiększ głośność o...). W Android TV, jeżeli tylko urządzenie obsługuje mikrofon można wpisywać elementy w polu tekstowym za pomocą naszego głosu. Sam sprawdzałem jak to działa - jest pod tym względem naprawdę dobrze. Mało tego, Android TV to także możliwość przesyłania aktualnie wyświetlanego obrazu na smartfonie / tablecie wprost na telewizorze, tylko za pomocą jednego kliknięcia.

A co z przystawkami Smart TV? Czyli "jak zrobić Smart TV"?

Nie jest to łatwe pytanie, tym bardziej, że rynek przystawek telewizyjnych jest bardzo, bardzo szeroko. Załóżmy, że macie stary telewizor z wyjściem HDMI, który sam w sobie nie oferuje żadnych opcji "smart". Może być również nieco inaczej - zakupiliście niedawno telewizor, w którym brakuje takich funkcji, bo kierowaliście się głównie ceną. Chcielibyście jednak skorzystać z tego, co aktualnie oferuje rynek - a zatem podpiąć telewizor do internetu i korzystać z różnorakich serwisów streamingowych. Co warto wtedy zrobić?

Odpowiedzią na takie potrzeby są specjalne przystawki telewizyjne, które znacznie rozszerzają możliwości centralnego urządzenia multimedialnego, jakim jest telewizor. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę chociażby na Apple TV - niewielkie urządzenie wyposażone w system tvOS, które doskonale paruje się z innymi sprzętami Apple w domu. Do obsługi tego urządzenia wystarczy pilot i niestety, niedostępna w naszym kraju Siri. Posiadacze tego dongle'a są natomiast bardzo zadowoleni i chwalą sobie chociażby bogatą bibliotekę tamtejszego AppStore'a.

Zdecydowanie większy wybór, szczególnie pod kątem cen przedstawia się w kontekście akcesoriów bazujących na Android TV. Tutaj już można przebierać i wybierać, jednak warto nie dać się wciągnąć w pułapkę ultra-tanich przystawek, które owszem - spełniają swoje zadanie i "jedynie działają". W niektórych przypadkach można jednak odnieść wrażenie, że niektórzy producenci zwyczajnie tworzą "masówki", których jedynym zadaniem jest się zwyczajnie sprzedać, a nie zapewnić odpowiedni komfort korzystania z nich.

Rozglądając się za odpowiednią przystawką telewizyjną, warto wziąć pod uwagę te, które są polecane przez innych użytkowników. Xiaomi Mi Box to zdecydowanie jeden z najtańszych i jednocześnie najczęściej polecanych zestawów, które nie tylko pozwalają na uzyskanie dostępu do szerokiego wyboru aplikacji do telewizorów, ale także działają zwyczajnie dobrze. Nie zdarzają się większe zacięcia, nie istnieje irytujący problem słabej łączności np. z domową siecią WiFi. Z czystym sumieniem jesteśmy w stanie polecić Wam takie urządzenia.

Przystawka do telewizora - to zdecydowanie "najtańszy smart TV"

Zamiast kupować telewizor z funkcjami Smart TV, możecie wykorzystać dotychczasowy sprzęt i nie decydować się na wymianę całego "centrum multimedialnego". Nie oznacza to jednak, że jest to najlepszy sposób na Smart TV w Waszym domu. Zastanówcie się, jakie są Wasze potrzeby, z jakich innych sprzętów korzystacie na co dzień i czy w ogóle, funkcje Smart TV są dla Was najważniejsze. Przed zakupem, warto również zasięgnąć opinii innych użytkowników - czekamy na Wasze dyskusje pod tym artykułem. Postaramy się Wam pomóc w doborze najlepszego rozwiązania!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu