Startups

Co słychać w polskich serwisach z pożyczkami?

Grzegorz Marczak
Co słychać w polskich serwisach z pożyczkami?
26

Polskie serwisy z pożyczkami (social lending) miały już chwilę czasu na to aby pokazać, czy ich pomysł na biznes się sprawdza, dla przypomnienia mowa tutaj o monetto.pl, finansowo.pl oraz kokos.pl Kokos Najwcześniej wystartował kokos.pl (zaskakując chyba trochę autorów monetto i finansowo) bo o...

Polskie serwisy z pożyczkami (social lending) miały już chwilę czasu na to aby pokazać, czy ich pomysł na biznes się sprawdza, dla przypomnienia mowa tutaj o monetto.pl, finansowo.pl oraz kokos.pl

Kokos

Najwcześniej wystartował kokos.pl (zaskakując chyba trochę autorów monetto i finansowo) bo około lutego. W kokosie możemy pożyczyć od 500 do 10,000 PLN – aby móc zawnioskować o największą kwotę, trzeba zastać wiarygodnym pożyczkobiorcą (czyli mieć spłacone kilka rat w pożyczce z niższego pułapu).

W chwili obecnej w serwisie jest zarejestrowanych ponad 5000 osób, a kwota pożyczonych pieniędzy sięgnęła już 276 tysięcy złotych, przy czym kwota trwających 34 aukcji to ponad 60 tysięcy złotych. Kokos w swoich statystykach podaje również średnie oprocentowanie, które w tej chwili wynosi 15%.

Trochę trudno z podanych powyżej informacji wywnioskować, czy serwis spełnia pokładane w nim nadzieje. Z jednej strony kwota ponad 270 tysięcy złotych brzmi dość dobrze, ale z drugiej strony tylko 34 trwające aukcje na łączną sumę ponad 60 tysięcy złotych nie są już tak optymistyczną liczbą. Oczywiście wszystko zależy od tego jak szybko tego typu aukcje są finalizowane bo może okazać się, że to właśnie przez tempo finalizowania pożyczek aukcji jest tak mało.

Widać też, że wszystkie trwające aukcje to pożyczki do 1000 PLN. Wynika z tego, że nie ma jeszcze osób chcących (i mogących czyli takich którzy spłacili już przynajmniej 3 raty jakiejś mniejszej pożyczki) pożyczyć większe kwoty.

Finansowo

Finansowo.pl to serwis różniący się jeśli chodzi o zasady pożyczania od swoich konkurentów. W finansowo pożyczamy znajomym i to ma być gwarancją bezpieczeństwa naszych pieniędzy (bo pożyczający to teoretycznie znane nam osoby).

Serwis ruszył w marcu czyli miesiąc później niż Kokos, ale wyniki jeśli chodzi o kwotę pożyczonych pieniędzy ma nieznacznie mniejszą. W finansowo suma zrealizowanych pożyczek to blisko 200 tysięcy złotych przy niespełna 2 tysiącach zarejestrowanych użytkowników. Suma oczekujących pożyczek jest nieznacznie mniejsza niż w kokosie, czyli wynosi blisko 57 tysięcy złotych

Model pożyczania finansowo opierał się na założeniu, że często potrzebujemy pożyczyć małą kwotę pieniędzy, która jest nam pilnie potrzebna. Wydaje się, iż to założenie było prawdziwe ponieważ mimo dużo mniejszych wartości pożyczek serwis pożyczył już prawie dwieście tysięcy złotych.

Rafał Agnieszczak opowiadając o finansowo mówił, że będą pilnie obserwować sytuację i „dostrajać” serwis w przypadku, gdyby były potrzebne jakieś korekty w stosunku do początkowych założeń. Widać, że tak się dzieje ponieważ dla przykładu maksymalna kwota pożyczki została zwiększona do 2 tysięcy złotych – czyli nie mówimy już tylko o drobnych pożyczkach ale o całkiem konkretnych kwotach.

Muszę przyznać, że nie wierzyłem początkowo w pomysł pożyczania małych kwot tylko do znajomych. Widać jednak, że się myliłem i ludzie bardzo chętnie pożyczają sobie po 100-300 złotych.

Zadziwiająco wysokie jest natomiast oprocentowanie pożyczek. Wśród trwających aukcji można znaleźć bardzo dużo takich, których oprocentowanie sięga 29% - wydaje się więc, że średnie oprocentowanie pożyczek będzie dużo większe niż w kokosie. Rozumiem, że chcąc pożyczyć szybko 300, 500 złotych trzeba zachęcić pożyczkodawcę oprocentowaniem – ale prawie 30%?

Jak widać z powyższych liczb wydaje się, iż finansowo dogania serwis kokos.pl jeśli chodzi o pożyczone kwoty czy wartość trwających aukcji.

Przy niektórych użytkownikach pojawił się też mały znaczek mbanku – nie wiem czy jest to oznaka nawiązania współpracy czy też po prostu graficzna informacja o tym gdzie mamy konto?

Monetto

Monetto.pl – to pancernik jeśli chodzi o serwisy pożyczkowe. Wystartował najpóźniej czyli miesiąc temu, przygotowany jest na duże kwoty a pożyczkobiorców i pożyczkodawców weryfikuje bardzo procesjonalnie.

Monetto zrobiło chyba wszystko co jest możliwe, aby zabezpieczyć transakcje przeprowadzane przy udziale tego serwisu (łącznie z wymuszeniem zmiany hasła oraz kontrolą czy nie wpisujemy ponownie tego samego)

Niestety nie jest nam dane podejrzeć statystyk serwisu dotyczących kwot pożyczonych pieniędzy, średniego oprocentowanie czy też liczbę użytkowników.

Podstawą do jakichkolwiek wniosków czy też informacji na temat serwisu mogą być jedynie trwające aukcje. Jest ich w tej chwili około 24, sprawdzając je widać, że nie są starsze niż tydzień czasu. Kwota trwających aukcji przekracza 100 tysięcy złotych – czyli najwięcej z pośród serwisów pożyczkowych.

W trwających 24 aukcjach widać też kilka zakończonych pożyczek (widocznie nie kończą się po osiągnięciu żądanej kwoty tylko w momencie osiągnięcia przez aukcje daty jej zakończenia) na kwotę około 25 tysięcy złotych. Dla przykładu osoba, która chciała pożyczyć 3 tysiące złotych na 23% na uzbieranie całej kwoty czekała tylko 3 dni.

W monetto oprocentowanie pożyczek też jest zaskoczeniem. W trwających aukcjach oprocentowanie w większości przypadków to ponad 20% - czyli nawet wyżej niż to co w tej chwili oferują banki. Widać też, że ludzie bardzo chętnie i szybko pożyczają pieniądze osobom zweryfikowanym przez monetto (a jeszcze lepiej kiedy pożyczka będzie ubezpieczona).

Niestety trudno jest na bazie trwających aukcji wyrobić sobie pogląd na to, czy serwis spełnia oczekiwania czy nie. Zapewne wiele osób czeka jeszcze na weryfikację a wielu pożyczkodawców chce się upewnić, że mogą bezpiecznie zainwestować (bo kwoty pożyczek w monetto nie są małe) – na jednej z aukcji jest nawet pożyczka sięgająca 25 tysięcy złotych – ale bez weryfikacji z pewnością pożyczkodawca nie doczeka się na klientów.

Na koniec

Podsumowując ten przydługi opis sytuacji - wbrew opiniom wielu pesymistów internetowe pożyczki p2p w Polsce powoli się rozpędzają. Żaden z opisanych serwisów w chwili obecnej nie odnosi spektakularnych sukcesów - ale trzeba pamiętać, że są to pionierzy social lending w Polsce a edukacja i oswojenie Polaków z tego typu metodą pożyczania pieniędzy może zająć trochę czasu.

Jedyna wątpliwość jaka nasuwa mi sie po przejrzeniu wszystkich serwisów to oprocentowanie - jeśli będzie ono na poziomie 15-20 procent to zastanawiam się dlaczego miałbym skorzystać z pożyczki w internecie zamiast pójść do banku (wbrew pozorom banki są coraz sprawniejsze w udzielaniu pożyczek) ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu