Rozszerzenia i dodatki do przeglądarek potrafią ułatwić, przyspieszyć i lepiej zorganizować pracę rozbudowając możliwości programu, którego używamy tak często. Moja lista wtyczek wcale nie jest aż tak rozbudowana, ale bez kilku z nich nie wyobrażam sobie pracy i rozrywki. Począwszy od tych podstawowych, jak rozszerzenia zapisujące treści na później w różnych usługach, po te organizujące przestrzeń do pracy. Moim ulubionym dodatkiem jest OneTab, który zamyka wszystkie aktywne karty i tworzy listę z linkami, byśmy mogli w późniejszym czasie do nich wrócić. Można otwierać je pojedynczo, ale istnieje też opcja przywrócenia wszystkich jednocześnie, co bywa bardzo pomocne. Nie ma też problemu z podzieleniem się linkiem do całego zestawienia linków, więc można znajomym lub współpracownikom szybko podesłać pełną listę potrzebnych stron.
Nowe menu dla skrótów rozszerzeń w Chrome
Chrome (jak również inne przeglądarki) nigdy wcześniej nie pozwolił na lepszą organizację skrótów, poza wrzuceniem ich zaraz obok paska adresu i ewentualne schowanie kilku z nich pod przyciskiem „więcej”. Dzięki wciąż eksperymentalnej funkcji, możemy je umieścić właśnie w takim rozsuwanym menu.
Wystarczy, że udacie się pod adres chrome://flags, odnajdziecie pozycję zatytułowaną Extensions Toolbar Menu i ją uruchomicie. Po restarcie przeglądarki zauważycie, że wszystkie skróty rozszerzeń zniknęły – teraz znajdują się pod ikonką dodatków, którą umieszczono zaraz obok paska adresu. Niestety, ze względu na fakt, że funkcja ta jest jeszcze rozwijana, niemożliwe jest wyciągnięcie żadnego ze skrótów na wierzch, by był łatwiej dostępny, ale możliwe, że już wkrótce ulegnie to zmianie.
Docierają do mnie informacje, że nie u wszystkich użytkowników ta nowa funkcja jest dostępna, nawet pod flagą. Bardzo możliwe, że nawet jako eksperyment, funkcja jest udostępniania falami i nie wszyscy mają możliwość jej uruchomienia w tym momencie, dlatego sprawdzajcie co jakiś czas zakładkę z flagami, być może niedługo się pojawi.
Więcej z kategorii Chrome:
- Chrome zaczyna przypominać Internet Explorera. Został w tyle i tylko kopiuje konkurencję
- Szybszy i lżejszy Chrome 89 na Androidzie, Windowsie i macOS. A co z iOS?
- Google na Androidzie pozwoli podejrzeć strony przed otworzeniem
- Google nie będzie śledzić indywidualnych użytkowników po likwidacji ciasteczek firm trzecich
- Przesiadka z Maka na Windowsa w 2021 stała się znacznie łatwiejsza