Przeglądarki internetowe

Ciemny motyw w Chrome już dostępny, lecz nie dla wszystkich - jak aktywować?

Konrad Kozłowski
Ciemny motyw w Chrome już dostępny, lecz nie dla wszystkich - jak aktywować?
14

Tryb ciemny to najgłośniejszy temat ostatnich kilku tygodni i nie inaczej będzie na przestrzeni następnych miesięcy. Każda aplikacja i platforma zostaje wyposażona w ciemny tryb i właśnie nastąpiło to w przeglądarce Chrome.

O planach wdrożenia ciemnego trybu do przeglądarki Chrome pisaliśmy kilkukrotnie. W jednej z testowych wersji możliwe było nawet aktywowanie go w dość wstępnej wersji, co oznaczało, że nie do końca wyglądał i działał jak powinien. Ale Google konsekwentnie brnie do przodu i w Chrome 73 wprowadziło ciemny motyw w przeglądarce dedykowanej systemowi macOS.

Zgadza się, przeczytaliście powyższe zdanie prawidłowo - w pierwszej kolejności Google dodało ciemny motyw do Chrome w wydaniu dla komputerów Mac. Wynika to z faktu wprowadzenia obsługi ciemnego motywu, który pojawił się w najnowszej wersji macOS Mojave. Jeśli ciemny tryb jest aktywny w ustawieniach systemu, to Chrome będzie tego przestrzegać i przełączy swój interfejs na ciemny motyw.

Pierwsze relacje nie napawają jednak optymizmem, ponieważ ciemny motyw w Chrome można podsumować dwoma słowami: tryb incognito. Ci użytkownicy, którzy z niego korzystali, doskonale wiedzą, że tryb ten charakteryzuje się ciemnym interfejsem i najwyraźniej Google nie zamierza wykonywać ogromnej ilości dodatkowej pracy. Jest to dość zrozumiałe, bo trudno byłoby tu cokolwiek nowego wymyślić, ale dziwią jednak problemy, jakie miewa ciemny motyw w niektórych elementach. Ustawienia czy Zakładki pozostają w jasnej wersji, natomiast na podglądzie nowej karty widnieje ledwo widoczny tekst, który powinien być jasny.

Warto dodać, że Chrome 73 to kolejne porządki w ustawieniach, rozszerzone sprawdzanie pisowni i rozszerzone raportowanie. Dodano również obsługę klawiszy multimedialnych, które mają działać również wtedy, gdy Chrome działa w tle - dotyczy to Windowsa i macOS, wsparcie dla Linuksa jest w drode. Co ciekawe, Google nareszcie rozpoczyna testy funkcji picture-in-picture, którą znamy przede wszystkim z Opery. Tutaj jednak ma ona działać automatycznie dla zainstalowanych aplikacji PWA - jeśli rozpocznie się "odtwarzanie", to obraz zostanie przeniesiony do oddzielnego, mniejszego okienka w rogu ekranu. Ma to być funkcja dedykowana przede wszystkim komunikatorom z wideorozmowami.

Chrome 73 trafił na komputery, wydania dla Androida i Chrome OS pojawią się wkrótce, ale wspomniany ciemny tryb zawitał tylko dla macOS.

Źródło, obrazki: 9to5google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu