Android

Chrome z nowym wyglądem na Androidzie. Podoba mi się ta zmiana!

Konrad Kozłowski
12

Zmiany, zmiany, zmiany. Google modyfikuje wygląd mobilnego Chrome'a wprowadzając nowy sposób przełączania się pomiędzy otwartymi kartami w wersji przeglądarki na Androida.

W związku z wieloma zmianami w systemie Android oraz nowościami, które pojawiają się w smartfonach (coraz większe ekrany, wcięcia w wyświetlaczach czy otwory na kamerki), twórcy aplikacji bezustannie wprowadzają w nich modyfikacje. Oczywiście jest to następstwo także wielu innych czynników, jak coraz to śmielszych i ciekawszych pomysłów designerów oraz inżynierów odpowiadających za rozwój najpopularniejszych aplikacji, co ma także wpływ na działania pozostałych w branży.

Nowy interfejs w mobilnym Chrome był strzałem w dziesiątkę

Tym razem Google wprowadza solidne zmiany w Chrome na Androida, gdzie wcześniej w tym roku dodano grupowanie otwartych kart i odejście od klasycznego widoku na rzecz tego opartego na mozaice. W efekcie niezbędne są zmiany w interfejsie przeglądarki, którą oparto w ostatnim czasie na dwuczęściowym interfejsie ("Duet") z paskami u góry i u dołu ekranu. Górny to oczywiście pasek z adresem strony, natomiast u dołu ekranu znajdują się wszystkie pozostałe funkcje, jak przejście do strony domowej, udostępnianie, wyszukiwarka, menu kontekstowe czy właśnie podgląd otwartych kart.

Nic więc dziwnego, że Google jest zmuszone zaprojektować nowy, czytelny sposób na wygodne przełączanie się nie tylko pomiędzy samymi kartami, ale także na zarządzanie grupami kart. Nowa flaga w w wersji deweloperskiej oraz Canary wprowadza minimalistyczny interfejs związany z grupami kart. Możecie ją odnaleźć pod frazą "#enable-duet-tabstrip-integration".

Nowy sposób grupowania kart w Chrome na Androidzie

Jej aktywacja powoduje wyświetlenie dodatkowego elementu interfejsu pływającego ponad dolnym paskiem. Wyświetlane są na nim faviconki z konkretnych grup kart. W ten sposób można szybko przełączać się pomiędzy kartami. Za pomocą plusa na końcu wiersza dodajemy nową kartę do grupy, natomiast ikonka na początku panelu zamyka go. Oczywiście rodzi to pewne problemy, bo jeśli otworzyliśmy wcześniej kilka(naście) stron z tego samego adresu, to wszystkie będą posiadały taką samą favikonkę, więc aktualne rozwiązanie nie jest zbytnio skuteczne w takim scenariuszu. Przeskakiwanie pomiędzy kilkoma kartami nie będzie dla nikogo zbyt przyjemne.

Google musi więc jeszcze trochę popracować nad nowym sposobem prezentowania grup i otwartych kart w Chrome na Androida, podobnie jak w wersji desktopowej przeglądarki. Tam obserwujemy spore zmiany od kilku miesięcy, ale żadna z nowości nie trafiła jeszcze do stabilnej wersji przeglądarki, z której korzystają miliony użytkowników.

Polecamy: Grupowanie kart w Chrome - będziecie zachwyceni

Sam nie mogę się doczekać wprowadzenia naprawdę efektywnego sposobu zarządzania takimi grupami, ponieważ zdarza mi się otworzyć naprawdę dużo kart w tle, gdy czegoś szukam lub przeglądam wiele stron jedna za drugą. Wtedy stworzenie grupy byłoby naprawdę wygodną metodą na przeglądanie Sieci, bo teraz jedyny sposobem na zagospodarowanie otwartych kart jest tworzenie podgrup w odrębnych oknach oraz używanie takich dodatków jak OneTab, który tworzy listę linków z otwartych kart. Czekam niecierpliwie, aż Google upora się ze wszystkimi wyzwaniami i wprowadzi tę nowość na desktopie i mobile.

Źródło: 9to5google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu