Moje przemyślenia

Chrome 15 - nowa stabilna wersja przeglądarki Google oraz nowy wygląd Chrome Web Store

JR
Jan Rybczyński
22

Zmiany w piętnastym stabilnym wydaniu przeglądarki Chrome koncertują się wokół nowej karty oraz Chrome Web Store. Instalacja aplikacji i rozszerzeń za pomocą przeglądarki Google ma być zupełnie nowym doświadczeniem. W przypadku Chrome 14 większość zmian była niewidoczna dla użytkowników, wraz z nowy...

Zmiany w piętnastym stabilnym wydaniu przeglądarki Chrome koncertują się wokół nowej karty oraz Chrome Web Store. Instalacja aplikacji i rozszerzeń za pomocą przeglądarki Google ma być zupełnie nowym doświadczeniem. W przypadku Chrome 14 większość zmian była niewidoczna dla użytkowników, wraz z nowym wydaniem jest dokładnie na odwrót, zmiany dotyczą głównie widocznych elementów, pod maską nie zmieniło się niemal nic, w każdym razie na tyle mało, że na blogu Chrome nie ma na ten temat żadnej informacji.

W samej przeglądarce największe zmiany dotyczą nowej karty. Zapowiadałem je przy okazji omawiana Chrome w wersji beta, jednak ostatecznie nowa karta różni się kilkoma szczegółami i prezentuje się następująco:

Jak widać, najczęściej odwiedzane strony i web aplikacje zajmują teraz dwie osobne, pełne strony. Możemy przełączać się pomiędzy nimi za pomocą etykiet umieszczonych na samym dole, po środku czystej karty. Chrome zapamiętuje którą etykietę używaliśmy ostatnio i to właśnie na niej otworzy każdą nową kartę. Można również przełączac się pomiędzy aplikacjami i najczęściej odwiedzanymi stronami klikając strzałkę w odpowiednim kierunku, umieszczoną przy lewej i prawej krawędzi ekranu.

Przywracanie zamkniętych stron odbywa się przy pomocy rozwijanego menu w prawym dolnym rogu. W stosunku do wersji beta, zniknęła trzecia etykieta, odpowiedzialna za wyświetlanie zakładek.

Dość znaczące zmiany zostały wprowadzone również w Chrome Web Store. Wygląd i działanie zostało dopasowane do nowej karty, tworząc spójna całość. Aplikacje, rozszerzenia i motywy prezentowane są w postaci siatki. Aby zainstalować dowolny dodatek ze sklepu, wystarczy najechać na niego myszką i kliknąć "Dodaj do Chrome".

Po kliknięciu w nazwę, wyświetlona zostanie obszerna informacja na temat rozszerzenia lub aplikacji. Co ciekawe, wszystkie nowe opinie na temat dodatków dostępnych Chrome Web Store linkują bezpośrednio do profilu na Google+ osoby, która opublikowała swoją recenzję. Dzięki temu zabiegowi być może pojawi się więcej wartościowych, a mniej złośliwych czy całkowicie losowych opinii.

Aby uniknąć kontrowersji, wszystkie starsze komentarze zostały anonimowe, wyświetlana jest jedynie informacja "Użytkownik Google".

Przy okazji Google postanowił się pochwalić kilkoma nowymi aplikacjami, które pojawiły się w Web Store, miedzy innymi appka pozwalającą stworzyć swojego robota jako wirtualną postać 3D, a następnie przenieść go w świat materialny za pomocą drukarki 3D. Ciekawe ilu użytkowników Chrome posiada taką w domu ;-)

Więcej na temat funkcjonalności nowej karty można przeczytać na stronie pomocy Chrome. Zapraszam również na oficjalnego bloga Chrome, gdzie można znaleźć ogłoszenie dotyczące nowej wersji przeglądarki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleChromeChrome web store